Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. 229 zgłoszeń w 2019 roku od mieszkańców powiatu kwidzyńskiego

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
fot. KPP Kwidzyn
229 potencjalnych zagrożeń, poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, zgłosili w 2019 roku mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od ponad dwóch lat w całej Polsce. Dzięki niej każdy przy pomocy komputera może w prosty i anonimowy sposób wskazać policji miejsce, w którym może dochodzić do łamania prawa. Takie zgłoszenie trafia do policjantów, którzy sprawdzą każdy sygnał, a w przypadku potwierdzenia problemu podejmą działanie w celu jego eliminacji.

W 2019 roku mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego za pomocą komunikatora KMZB zgłosili 229 zagrożeń. Najczęściej dotyczyły one przekraczania prędkości na drogach, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, niewłaściwego parkowania samochodów, zakłócania spoczynku nocnego i wielu innych sytuacji utrudniających spokojne funkcjonowanie. Policjanci sprawdzili każde zgłoszenie, 33 zostały potwierdzone natomiast 121 zgłoszeń nie znalazło potwierdzenia.

- Zachęcamy osoby, które jeszcze nie korzystały z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do zapoznania się z tą aplikacją i aktywnego korzystania z niej dla dobra wspólnego jakim jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Liczymy, że dzięki owocnej współpracy z użytkownikami, będziemy mogli dalej rozwijać aplikację, co w efekcie przyczyni się do poprawy poczucia bezpieczeństwa - mówi sierż. sztab. Anna Filar, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.

W katalogu dostępnych zagrożeń są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród nich wyróżnić można kategorię „bezdomność”. Pozwala ona wskazać użytkownikom, miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie zimowym.

- Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie - tłumaczy rzeczniczka prasowa kwidzyńskiej policji.

Warto pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Jak dodać zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Mapę można wyświetlić na tabletach i smartfonach, jednak najwygodniej jest skorzystać z komputera. Zgłoszenia są anonimowe. Wystarczy tylko wybrać rodzaj zagrożenia i wybrać miejsce na mapie. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może być także wskazówką dla mieszkańców, gdzie należy szczególnie uważać.

Aby zaznaczyć na mapie miejsce potencjalnie niebezpieczne, należy wejść na stronę internetową Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku

Po otwarciu mapy należy wybrać i przybliżyć miejsce, które nas interesuje. Gdy już takie wybierzemy, klikamy na plusik w czerwonym kółku w lewym dolnym rogu "Dodaj zgłoszenie" i umiejscawiamy na mapie nasze zgłoszeniu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - film instruktażowy

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto