Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korzeniewo. 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. GOK zorganizował spływ kajakowy na Wiśle

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Msza św. oraz spływ kajakowy z Korzeniewa do Janowa to główne punkty tegorocznych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Msza św. oraz spływ kajakowy z Korzeniewa do Janowa to główne punkty tegorocznych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Msza św., wciągnięcie flagi na maszt oraz spływ kajakowy to główne uroczystości zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie z okazji setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Z uwagi na pandemię koronawiursa zrezygnowano z organizacji tradycyjnego festynu w Korzeniewie. Zobaczcie jak wydarzenia te wyglądały w obiektywie Waldemara Kosińskiego ze Studia Art F/X.

- Po 123 latach niewoli, kiedy Polska odzyskała niepodległość, praktycznie po 2-3 latach, natychmiast musiała zmierzyć się z potężnym wrogiem, który szedł już zająć nie tylko Polskę, ale całą Europę Zachodnią. Była to Armia Czerwona, która chciała przenieść na bagnety rewolucję bolszewicką. Polacy, którzy organizowali od nowa państwo polskie, stawili jednak czoła temu potężnemu wyzwaniu – podkreślał Norbert Cesarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie.

Nowy szef ośrodka kultury w gminie Kwidzyn przypomniał m.in. dwie bitwy stoczone sto lat temu w Osowie oraz pod Radzyminem oraz strategię, która przyniosła zwycięstwo nad Armią Czerwoną.

- Oskrzydlenie Armii Czerwonej doprowadziło do tego, że Polacy, mimo swojej małej liczebności i słabego uzbrojenia zatrzymali najeźdźcę, który chciał podbić całą Europę Zachodnią. To zwycięstwo jest zaliczane do grona 18 największych bitew, które zmieniły dzieje całego świata. I z tego powinniśmy być dumni. Niektórzy twierdzą też, że jest to największe zwycięstwo jakie kiedykolwiek odnieśli Polacy – mówił N. Cesarz.

[polecane20613739[/polecane]

Dyrektor GOK Kwidzyn podkreślił, że wydarzenia te mocno związane są również z portem w Korzeniewie. Sto lat temu (16 sierpnia 1920 r.) port został bowiem włączony w granice Rzeczpospolitej Polskiej, razem z Janowem oraz czterema miejscowościami, które w ramach plebiscytu opowiedziały się za przyłączeniem do Polski. Postanowiono więc uczcić ten fakt podniesieniem flagi narodowej na specjalnie przygotowanym maszcie. Ks. Krystian Krupa pobłogosławił flagę, po czym poczet sztandarowy uroczyście wciągnął ją na maszt. Zebrani odśpiewali także jedną zwrotkę Hymnu

- Święcimy flagę narodową, która powinna wszystkich nas jednoczyć. Prośby Pana Boga, aby błogosławił, poświęcił tę flagę, aby była ona symbolem dumy narodowej, ale także wdzięczności wobec tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce – mówił ks. Krystian Krupa.

Na koniec uczestnicy spływu kajakowego wypłynęli z portu w Korzeniewie, aby w symboliczne 100 minut dopłynąć rzeką Wisłą do Janowa. Tam odbyła się krótka lekcja historii przypominająca wydarzenia z roku 1920, a całość zakończyło wspólne ognisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto