Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończy się pewna epoka. Fabryka papieru w Kwidzynie zmienia właściciela. Zobaczcie, jak Celuloza zmieniała się przez ostatnie lata

Artur Kopecki
Dla mieszkańców Kwidzyna, ale i nie tylko, właśnie skończyła się pewna epoka. Amerykański koncern International Paper sprzedał swoją fabrykę w Kwidzynie. Nowym właścicielem papierni została austriacka grupa Mayr-Melnhof Karton AG (MMK). Amerykanie kwidzyńską fabryką kierowali od początku lat 90. i jak mówią niektórzy, przyłożyli spora cegiełkę do budowy tego miasta. Jak fabryka wyglądała kiedyś i jak zmieniała się na przestrzeni lat? Zobaczcie na starych zdjęciach!

Kiedyś Celuloza, potem część amerykańskiego koncernu. International Paper na starych zdjęciach

Nasze fotograficzne archiwa uginają się od rozmaitych zdjęć. Przekopując się przez migawki z różnych lat, natrafiliśmy na zdjęcia International Paper z 2008 roku. Jesteście ciekawi, jak wtedy w środku wyglądała kwidzyńska fabryka papieru? Zajrzyjcie do naszej galerii. Publikujemy również lotnicze ujęcia zakładu z zasobów Narodowe Archiwum Cyfrowego z lat 80. i Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej (lata 70.), gdy zakład budowano.

Historia International Paper w Kwidzynie

Budowa Zakładów Celulozowo-Papierniczych, bo taką początkowa fabryka nosiła nazwę, rozpoczęła się w 1974 roku na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Częścią amerykańskiego koncernu International Paper został w 1992 roku w wyniku prywatyzacji.

W sierpniu 1992 roku korporacja International Paper nabyła 80 proc. udziałów w Zakładach Celulozowo-Papierniczych w Kwidzynie. Po wykupieniu udziałów od pracowników i pozostałych udziałów Skarbu Państwa, koncern International Paper stał się właścicielem 100 proc. akcji, a w 1994 roku zakład otrzymał nową nazwę International Paper Kwidzyn.

Wraz z przejęciem fabryki, International Paper zobowiązała się do inwestowania w jego rozwój (w 1993 roku rozpoczęto I etap programu optymalizacji, a w 1997 II etap). Tylko do 2014 roku International Paper zainwestowała w zakład w Kwidzynie, będący obecnie jednym z najnowocześniejszych zakładów celulozowo-papierniczych w Europie, łącznie ponad 800 mln dolarów.

Dyskusja z udziałem dziennikarzy "Dziennika Ludowego" w Kwidzynie (1973)

Te zdjęcia mówią więcej niż słowa! Historia Kwidzyna zatrzym...

Z filmowego archiwum Wirtualnego Muzeum Kwidzyna. Wywiad z J...

Tak było na Placu Jana Pawła II. Zobaczcie, jak to miejsce w...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto