Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub Gazety Polskiej Kwidzyn II startuje z Akademią Człowieka Myślącego

Redakcja
Kajetan Rajski, autor książki "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych"
Kajetan Rajski, autor książki "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" fot. Anna Kaczmarz/Polskapresse
Akademia Człowieka Myślącego to nowa inicjatywa Klubu Gazety Polskiej Kwidzyn II. W ramach Akademii odbywać się będą spotkania m.in. z publicystami, dziennikarzami, historykami. W tym roku zaplanowano co najmniej siedem takich spotkań.

- W ubiegłym roku zorganizowaliśmy sześć spotkań, na których prelegenci przedstawiali do tej pory mało znane lub marginalizowane sprawy związane m.in. z tematyką Żołnierzy Wyklętych, Narodowych Sił Zbrojnych, współczesnych prześladowań Kościoła, ale poruszali również szereg innych tematów - informuje Lech Makowski, prezes KGP Kwidzyn II.

Po każdym spotkaniu odbywają się dyskusje.

ZOBACZ TEŻ: Klub Gazety Polskiej Kwidzyn II chce nazwać skwer imieniem Żołnierzy Wyklętych

- W tym roku chcemy to jakoś usystematyzować i nazwać. Stąd pomysł, aby spotkania odbywały się w ramach Akademii Człowieka Myślącego. Na nasze spotkania, które są otwarte, zapraszamy oczywiście wszystkich ludzi myślących. W ramach organizacji spotkań chcemy współpracować z Prabutami i Gardeją. Chcemy odkrywać to, co było dotychczas nieodkryte, mówić o tym, o czym do tej pory mówiono zbyt mało - tłumaczy Lech Makowski.

W ubiegłym roku Klub Gazety Polskiej Kwidzyn II zorganizował spotkania z historykami, największym znawcą problemów NSZ, Leszkiem Żebrowskim, Piotrem Szubarczykiem, konsultantem filmu o Danucie Siedzikównej "Ince" oraz prezesem Fundacji Łączka Tadeuszem Płużańskim. Do Kwidzyna przyjechali również pisarze, satyryk Marcin Wolski, autor m.in. książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych”, Kajetan Rajski oraz publicysta i dziennikarz, pisarz i dyplomata Artur Dmochowski.

KGP Kwidzyn II był także inicjatorem nadania nazw dla Ronda Kresowiaków oraz ulicy, legendarnego dowódcy oddziału Jędrusie, związanego po wojnie z Kwidzynem, Józefa Wiącka, oraz organizacji uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, 6 sierpnia w 100. rocznicę wymarszu 1. Brygady Kadrowej. W tym roku z inicjatywy Klubu, przy współpracy z Obozem Narodowo-Radykalnym Kwidzyn odsłonięto tablicę pamięci ofiar UB i SB, na budynku, gdzie do 1990 roku swe siedziby miały te dwie zbrodnicze organizacje.

- Olbrzymie podziękowania należą się księżom kanonikom, proboszczom kwidzyńskich parafii: Januszowi Kilianowi, Wiesławowi Paradowskiemu i Sławomirowi Pokornieckiemu za użyczenie sal parafialnych, w których najczęściej odbywały się prelekcje oraz miejscowym mediom za publikacje informacji o spotkaniach. Bez tej pomocy nie byłoby możliwe ich zorganizowanie - mówi Makowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwidzyn: Odsłonięcie tablicy pamięci ofiar UB i SB. "To miejsce hańby"

W tym roku klub zorganizował koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego „Podziemna Armia Powraca” oraz jedno spotkanie z pisarzem i dziennikarzem, autorem książki „Zamach na arcybiskupa. Kulisy wielkiej manipulacji” Sebastianem Karczewskim.

W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania. W kwietniu z pisarzem Kajetanem Rajskim wraz z promocją jego drugiej książki o dzieciach Żołnierzy Wyklętych "Wilczęta 2" oraz profesorem Ziemowitem Miedzińskim, pisarzem, w ramach promocji jego najnowszej książki "Dyktatura ciemniaków - o elytach PRL". W maju klub zaprasza na spotkanie z dr Ewą Kurek, historyk zajmującą się tematyką zagłady polskich Żydów oraz Żołnierzy Wyklętych, głównie z oddziału mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W czerwcu natomiast posłuchać będzie można prelekcji publicysty, pierwszego prezentera "Teleexpressu" Wojciecha Reszczyńskiego, który będzie promował swoją najnowszą książkę "Zainspirowany Konecznym". Natomiast w pierwszych dniach sierpnia planowane jest spotkanie z historykiem Adamem Borowskim, jednym z największych polskich znawców historii Legionów Józefa Piłsudskiego.

Termin ostatniej prelekcji nie został wybrany przypadkowo, bo 6 sierpnia przypada 101. rocznica wymarszu 1 Brygady Kadrowej z krakowskich Oleandrów. Borowski jest także autorem największej do tej pory wydanej monografii o Żołnierzach Niezłomnych „Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”.

We wrześniu zaplanowano spotkanie z Ireneuszem T. Lisiakiem, autorem wnikliwego studium „Niemiecki Katyń 1939 roku”. Planowana jest także projekcja filmu dokumentalno-fabularnego „Krew na bruku. Grodno 1939”, o bohaterskich obrońcach przed wojskami sowieckimi Grodna. O orlętach grodzieńskich.

Polub nas na Facebooku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto