Kampania społeczna przeciw uzależnieniom „Kwidzyn Trzeźwym Okiem 2022"

Materiał informacyjny Miasta Kwidzyn
Udostępnij:

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kwidzynie informuje, że w bieżącym roku będzie kontynuować działania w ramach Kampanii „Kwidzyn Trzeźwym Okiem”. Działania związane są z zapobieganiem uzależnień, szczególnie Dzieci i Młodzieży a także udzielaniem pomocy mieszkańcom naszego miasta, których dotknął problem uzależnień.

Podsumowując zeszłoroczne działania zrealizowane w ramach Kampanii informujemy, że rozstrzygnięto konkurs dla młodzieży klas VII-VIII szkół podstawowych miasta Kwidzyna na opracowanie 1-minutowego filmiku- spotu promującego zdrowy styl życia celem zachęcenia do przeżywania obecnego świata opanowanego przez pandemię na trzeźwo, "trzeźwym okiem". Wpłynęło 8 filmików-spotów, które będą Państwo mieli możliwość obejrzeć w trakcie bieżącego roku na telebimie KCK przy teatrze w Kwidzynie. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się dnia 14.12.2021 roku. Komisja Konkursowa wyłoniła i nagrodziła 3 najciekawsze filmiki-spoty.

  • I miejsce zajął filmik "Stop używkom" autorstwa Joanny Cybulskiej i Roksany Skórskiej,
  • II miejsce zajął filmik "Powiedz Stop" autorstwa Nikoli Bloch i Weroniki Leszczyńskiej,
  • III miejsce zajął filmik "STOP! Przejdź przez życie trzeźwo" autorstwa Julii Michalskiej, Natalii Partyki i Oskara Zająca.

Gratulujemy Nagrodzonym! Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie oraz nauczycielom i przedstawicielom Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej Nr 6 oraz Społecznej Szkoły Podstawowej. Nagrodzeni otrzymali wartościowe upominki, zaś wszystkim uczestnikom wręczono karty podarunkowe do Empiku o wartości 100 złotych. Ze względu na panującą pandemię nagrody wręczono uczniom w ich szkołach pod koniec stycznia.

W tegorocznej Kampanii będziemy poruszać szeroko rozumiany problem uzależnień nie tylko od alkoholu i narkotyków, ale również od uzależnień behawioralnych, tj. między innymi od mediów.

Kampanię KWIDZYN TRZEŹWYM OKIEM 2022 rozpoczynamy rozesłaniem Listu do sprzedawców napojów alkoholowych, którzy w swojej codziennej pracy spotykają się z młodymi, niepełnoletnimi ludźmi, którzy chcą zakupić w ich sklepie napoje alkoholowe. Jest to dla nich trudna sytuacja, ponieważ odmawiając sprzedaży alkoholu czasami czują się niepewnie lub są narażeni na niestosowne komunikaty ze strony młodych ludzi. My – Dorośli, Rodzice, Ciocie, Wujkowie, Babcie i Dziadkowie możemy pomóc wspierając sprzedawców stanowczą odmową młodzieży proszącej nas o zakup napojów alkoholowych.

Dlaczego przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu jest takie ważne?

Alkohol jest jednym z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często powoduje poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji: wypadków drogowych, utonięć, konfliktów z prawem, czy niechcianych kontaktów seksualnych. Ponadto zwiększa prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa.

W październiku 2021 roku przeprowadzono „Badanie zagrożeń społecznych na terenie Miasta Kwidzyna". Wyniki tego badania wskazują, że zdaniem prawie co drugiego badanego ucznia (50,5 %) alkohol i papierosy są największymi zagrożeniami społecznymi dzieci i młodzieży na terenie Kwidzyna. Niemal połowa badanych mieszkańców (47,5%) jest zdania, że dzieci i młodzież w Kwidzynie borykają się z problemem nadużywania alkoholu i palenia papierosów. Alkohol i papierosy znajdują się na pierwszym miejscu na liście zagrożeń. Na zakup alkoholu przez osoby niepełnoletnie wskazuje 60,5 % badanych mieszkańców. Ponad co czwarty mieszkaniec (26,5 %) widzi niepełnoletnich spożywających alkohol i tyle samo badanych (25,5 %) jest zdania, że należy ograniczyć dostęp do alkoholu. Jak wynika z badania, aż 85 % mieszkańców wskazuje, że na terenie Kwidzyna jest sprzedawany alkohol osobom niepełnoletnim. Badanie wykazało dość łatwy dostęp do alkoholu dla uczniów szkół podstawowych:

  • 23,7 % uczniów wskazuje, że łatwo kupić im alkohol,
  • 19,4 % deklaruje, że dostęp jest trudny,
  • 23,6 % uczniów wskazuje, że ich rówieśnicy sami kupują alkohol,
  • 39,9 %prosi o ten zakup starszych kolegów,
  • 32,0 % prosi obce osoby,
  • 21,4 % podkrada alkohol rodzicom,
  • 13,8 % pozyskuje alkohol od starszego rodzeństwa.

Wiadomo, że wyroby nikotynowe i alkohol to pierwsze środki uzależniające, z którymi eksperymentują nasze Dzieci. Zdecydowana postawa Dorosłych w reagowaniu i odmawianiu sprzedaży Młodym oraz modelowanie zachowań związanych ze zdrowym stylem życia to „tarcza obronna" przed wchodzeniem na drogę uzależnienia.

Zwracamy się do Państwa z prośbą - reagujcie, gdy widzicie, że w Waszej obecności młodo wyglądająca osoba chce zakupić alkohol. Pamiętajcie Państwo, że sprzedaż, udostępnianie i częstowanie alkoholem i innymi środkami uzależniającymi osób niepełnoletnich jest przestępstwem zagrożonym sankcjami karnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie