Juniorzy MTS Kwidzyn awansowali do 1/8 finału mistrzostw Polski. O wygranej z Łodzią decydowało 14 serii rzutów karnych

Gracze MTS Kwidzyn awansowali do 1/8 finału mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej z kompletem zwycięstw Fot. Mirosław Wiśniewski/archiwum
Szczypiorniści MTS Kwidzyn awansowali do kolejnej rundy mistrzostw Polski juniorów. W 1/16 finału kwidzynianie wygrali swoją grupę, pokonując zespoły z Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi oraz Szczecina. Warto zaznaczyć, że z łodzianami, którzy awansowali z drugiego miejsca, zwycięstwo przyszło po niezwykle ciężkiej walce oraz 14 seriach rzutów karnych.

Pierwszy mecz to dość łatwe zwycięstwo kwidzynian nad najsłabszą w tym turnieju drużyną z Gorzowa Wielkopolskiego. Podopieczni trenera Macieja Mroczkowskiego byli przytłaczająco lepsi od swych rywali, punktując niemal w każdej ze stworzonych przez siebie sytuacji. W drużynie UKS Miś-Stal w pierwszej połowie wyróżniał się jednak Oskar Ufir, który zdobył większość bramek dla swojego zespołu. Mimo to MTS już po 30 minutach prowadził aż 23:9! Co więcej w drugiej połowie podopieczni zdobywali bramki z jeszcze większą łatwością, wygrywając ostatecznie przewagą aż 35 bramek!

MTS Kwidzyn - UKS Miś-Stal Gorzów Wlkp. 50:15 (23:9)
MTS: Czepułkowski 1, Urbanowicz - Koper 3, Zelek 7, Czynszak 4, Stalka 5, Kowalkowski 6, Trzaskowski 2, Kwiatkowski 5, Laska 1, Orzłowski 1, Makowiecki 7, Ebertowski 2, Lewczyk 3, Latopolski 2, Piech 1.

Juniorzy MTS Kwidzyn z kompletem zwycięstw wygrali turniej 1/16 finału mistrzostw Polski w Szczecinie

W drugim meczu kwidzynianie zmierzyli się z Victorią Łódź, która podobnie jak kwidzynianie miała już wygraną na swym koncie. Ewentualne zwycięstwo jednej z drużyn zapewniałoby więc automatycznie awans do 1/8 finału MP juniorów. Mecz rozpoczął się od dwóch trafień Szymona Małeckiego, na co kwidzynianie odpowiedzieli bramkami Tomasza Kowalkowskiego i Bartosza Laski. I mniej więcej tak właśnie wyglądało to spotkanie do końca pierwszej połowy. Prowadzenie przechodziło z jednej strony na drugą, ale żadnej z ekip nie udało się odskoczyć rywalom na więcej niż 2 bramki przewagi. W efekcie wynik najczęściej oscylował wokół remisu. Tuż przed syreną kończącą pierwszą połowę bramkę dającą łodzianom minimalną przewagę zdobył natomiast Damian Zaniewicz.
Po wznowieniu gry i golach Szymona Małeckiego Victoria powiększyła swoje prowadzenie do 3 trafień - 16:13. MTS ruszył jednak do odrabiania strat i po bramkach Oskara Orzłowskiego i Bartosza Laski kwidzynianie zbliżyli się do rywali na jedno trafienie. W 43 minucie gol Jakuba Ebertowskiego dał natomiast kwidzynianom remis - 18:18, a 10 minut później trafienie Łukasza Czynszaka wyprowadziło juniorów MTS na dwubramkową przewagę - 20:22.
Niestety nie utrzymało się ono zbyt długo, bowiem w 58 minucie łodzianie ponownie doprowadzili do wyrównania - 22:22. Co więcej wydawało się, że spotkanie to zakończy się remisem, jednak w ostatnich sekundach meczu sędziowie przyznali rzut karny dla drużyny z Kwidzyna. Niestety Maciej Kwiatkowski nie wykorzystał jednak dogodnej szansy do zdobycia zwycięskiego gola i zespoły przystąpiły do serii rzutów karnych.

W pierwszej serii gola nie zdobył Bartłomiej Koper, na co Victoria odpowiedziała trafieniem Krystiana Krajewskiego. Chwilę później ze strony MTS trafił Bartosz Laska, ale z kolei pomylił się Adrian Szostek i znów mieliśmy remis w tym spotkaniu. Kolejni zawodnicy byli już bezbłędni. Dopiero przy stanie 10:10 swoich szans nie wykorzystali Dominik Stalka (MTS) i Patryk Gryglewski (Victoria). Na kolejne prowadzenie MTS wyprowadził natomiast Aleksander Zelek, na co łodzianie odpowiedzieli trafieniem Emila Borkowskiego. Rozstrzygniecie przyszło jednak chwilę później. Najpierw gola dla MTS zdobył Bartosz Laska, po czym ponownie swojej szansy nie wykorzystał Adrian Szostek. Kwidzynianie po ciężkiej walce mogli zatem dopisać kolejne 2 punkty na swoje konto.

UKS MSMS Victoria Łódź - MTS Kwidzyn 24:24 (14:13) k. 11:12
MTS: Czepułkowski, Urbanowicz 3 - Koper 3, Zelek 3, Czynszak 1, Stalka 6, Kowalkowski 4, Kwiatkowski 1, Laska 2, Orzłowski 1, Urbanowicz 3, Ebertowski, Lewczyk, Zalewski.

W ostatnim spotkaniu 1/16 finału kwidzynianie zmierzyli się z Kusym Szczecin, a więc gospodarzami turnieju. Początek meczu był dość wyrównany, a wynik oscylował wokół remisu. Stan ten trwał jednak tylko do 5 minuty meczu i wyniku 4:4. Wówczas bowiem kwidzynianie rozpoczęli swój marsz po zwycięstwo i mimo starań gospodarzy nie oddali prowadzenia już do końca spotkania. Zaczęło się od dobrego fragmentu gry i przewagi kwidzynian - 10:6. Gospodarze zerwali się jednak do odrabiania strat i w 18 minucie udało im się zbliżyć do kwidzynian na jedno trafienie - 11:10. Sytuację uratowała wówczas bramka Tomasza Kowalskiego i choć w kolejnych minutach Kusy jeszcze dwukrotnie zbliżał się do Kwidzyna, to podopiecznym trenera Mroczkowskiego udawało się zawsze odskoczyć rywalom.

Po efektownej serii 5 goli, zdobytych przy jednym trafieniu gospodarzy, MTS odskoczył rywalom na 5 bramek - 19:14. W końcówce straty gospodarzy zmniejszył jeszcze Hubert Wiśniewski, jednak gra do końca toczyło się pod dyktando kwidzynian. Potwierdziło się to po przerwie, kiedy juniorzy MTS zdobyli 5 bramek przy jednym trafieniu rywali oddanym z rzutu karnego (Kacper Blejsz). W efekcie po 35 minutach gry MTS prowadził 24:17 i mógł spokojnie kontrolować przebieg tego spotkania. Gospodarzom udało się jedynie zmniejszyć rozmiar strat do 4 bramek, ale komplet punktów i awans z pierwszego miejsca do kolejnej rundy mistrzostw Polski należał do kwidzynian.

MKS Kusy Szczecin - MTS Kwidzyn 29:33 (16:19)
MTS: Czepułkowski, Urbanowicz - Koper 5, Zelek 2, Czynszak 1 Stalka 7, Kowalkowski 5, Trzaskowski 3, Kwiatkowski, Laska 2, Makowiecki, Ebertowski, Lewczyk 6, Zalewski.

Wyniki pozostałych spotkań:
MKS Kusy Szczecin - UKS MSMS Victoria Łódź 22:30 (14:16), MKS Kusy Szczecin – UKS Miś-Stal Gorzów Wielkopolski 53:26 (25:13), UKS Miś-Stal Gorzów Wielkopolski – UKS MSMS Victoria Łódź 26:51 (10:24).