Juniorzy MTS I Kwidzyn awansowali do 1/8 finału Mistrzostw Polski w piłce ręcznej z II miejsca. Niepokonany okazał się zespół z Olsztyna

Kwidzynianie zajęli II miejsce w turnieju przegrywając jedynie ze Szczypiorniakiem Olsztyn Fot. Andrzej Jankowski
Juniorzy MTS I Kwidzyn awansowali do 1/8 finału Mistrzostw Polski w piłce ręcznej. W 1/16 finału, który rozgrywany był w kwidzyńskiej hali przy ul. Wiejskiej, podopieczni trenera Macieja Mroczkowskiego pokonali drużyny ze Świebodzina i Łodzi oraz ulegli Szczypiorniakowi Olsztyn.

Pierwszego dnia turnieju kwidzynianie zmierzyli się z zespołem Świebodzina. I choć mecz rozpoczął się od dwóch bramek zdobytych przez rywali to już w 5 minucie kwidzynianie doprowadzili do remisu, a chwilę później prowadzili 5:3. Podopieczni trenera Macieja Mroczkowskiego byli wyraźnie lepsi od swych rywali, co podkreślali w kolejnych minutach meczu. Po 20 minutach gry MTS I Kwidzyn prowadził 12:8, a osiem minut później przewaga gospodarzy wzrosła do 8 bramek - 19:11. W końcówce pierwszej połowy rozmiar strat zniwelował Dawid Koprowski, jednak w przerwie rywale Kwidzyna na pewno mieli o czym myśleć.

Po zmianie stron oglądaliśmy ten sam obraz gry, a przewaga MTS I na parkiecie miała też odzwierciedlenie w wyniku. W 34 minucie kwidzynianie prowadzili 25:13, pięć minut później było to już 29:16, a w 50 minucie meczu przewaga gospodarzy wzrosła do 15 bramek - 37:22. Ostatecznie kwidzynianie zakończyli to spotkanie zwycięstwem 40:26,

Dwubramkowe zwycięstwo kwidzynian z Anilaną II Łódź

W kolejnym spotkaniu kwidzynianie zmierzyli się z Anilaną II Łódź, która pierwszego dnia wyraźnie przegrała z Szczypiorniakiem Olsztyn. Rywale kwidzynian nie mieli więc nic do stracenia i chcąc myśleć o awansie do dalszej fazy rozgrywek musieli za wszelką cenę zwyciężyć. Kwidzynianie rozpoczęli jednak od prowadzenia 4:0, po czym stopniowo powiększali swoją przewagę. W 17 minucie gospodarze prowadzili już 11:5 i wydawało się, że niezagrożeni będą kroczyć po kolejne zwycięstwo. Rywale zdobyli 5 bramek przy jednym trafieniu kwidzynian i różnica między zespołami skurczyła się do zaledwie 2 bramek - 12:10. Stan ten utrzymywał się do 28 minuty i wyniku 15:13. W końcówce trafienia Damiana Latopolskiego, Denisa Grochowskiego i Bartłomieja Węckowskiego pozwoliły jednak gospodarzom na większy oddech w przerwie tego spotkania - 18:13.
Po zmianie stron z impetem zaatakowali natomiast łodzianie. W efekcie po 40 minutach gry przewaga MTS I Kwidzyn zmniejszyła się do dwóch trafień - 21:19. W kolejnych minutach zespoły grały natomiast falami, naprzemiennie zdobywając kolejne bramki. Dzięki temu dwubramkowa przewaga utrzymała się do końca tego spotkania – 27:25.

Końcówka meczu zadecydowała o porażce gospodarzy ze Szczyporniakiem Olsztyn

W ostatnim meczu turnieju doszło do starcia dwóch niepokonanych zespołów MTS I Kwidzyn i Szczypiorniaka Olsztyn. Od początku meczu ton wydarzeniom na boisku nadawali jednak olsztynianie. Jako pierwszy bramkę zdobył Igor Graczyk, na co kwidzynianie odpowiedzieli skutecznym rzutem Nikodema Rozwadowskiego. W 8 minucie Szczypiorniak prowadził już jednak 1:4. Kwidzynianie starali się odrabiać straty, a dzięki bramkom Jakuba Legiewicza i Nikodema Rozwadowskiego zbliżyli się na jedną bramkę. Niestety Szczypiorniak szybko poprawił swoją grę i w 24 minucie, po imponującej serii trafień Igora Graczyka odskoczył gospodarzom na 4 bramki przewagi - 7:11. Końcówkę pierwszej połowy lepiej rozegrali jednak kwidzynianie, którzy zdołali o połowę zmniejszyć rozmiar istniejących strat.
W drugiej połowie początkowo gra była dość wyrównana, jednak kwidzynianie zdołali przełamać napór Olsztyna i w 49 minucie meczu doprowadzili do wyrównania 17:17. Chwilę później, po trafieniu Artura Ekstowicza z rzutu karnego, gospodarze nawet prowadzili jedną bramką, a stan ten utrzymywał się przez kolejne minuty meczu. Niestety wszystko posypało się w ostatnich 3 minutach tego spotkania. Od wyniku 21:20 do bramki trafiali bowiem już wyłącznie goście, którzy zdobywając 4 bramki z rzędu odnieśli trzecie zwycięstwo w tym turnieju. Obie drużyny już wcześniej wywalczyły jednak awans do kolejnej fazy Mistrzostw Polski juniorów.

Wyniki kwidzyńskich spotkań:

MTS I Kwidzyn - Zew Świebodzin 40:26 (19:12)

MTS I: Jankowski, Wysocki - Rozwadowski 5, Kwiatkowski 5, Łoziński 7, Trzaskowski 8, Latopolski 1, Stalka 4, Wolański, Kowalkowski 2, Zelek 5, Raczkowski, Grochowski 2, Laska 1, Węckowski.

MTS I Kwidzyn - Anilana II Łódź 27:25 (18:13)

MTS I: Jankowski, Wysocki - Rozwdawski 3, Kwiatkowski 2, Ekstowicz 2, Łoziński 3, Trzaskowski 1, Latopolski 2, Stalka 4, Zelek 1, Raczkowski 4, Grochowski 2, Laska 2, Węckowksi 1.

MTS I Kwidzyn - Szczypiorniak Olsztyn 21:24 (11:13)

MTS I: Jankowski, Czepułkowski - Rozwadowski 3, Kwiatkowski 1, Ekstowicz 4, Łoziński 1, Laska, Łangowski, Stalka, Koper 1, Kowalkowski, Legiewicz 2, Raczkowski 2, Grochowski 4, Węckowski 3.

Tabela końcowa turnieju:
1.Szczypiorniak Olsztyn 3 9 88-65
2.MTS I Kwidzyn 3 6 88-75
3.Anilana II Łódź 3 3 77-89
4.Zew Świebodzin 3 0 84-108

Wyniki pozostałych spotkań:
Szczypiorniak Olsztyn - Anilana II Łódź 30:18 (16:8), Zew Świebodzin - Szczypiorniak Olsztyn 26:34 (16:21), Anilana II Łódź - Zew Świebodzin 34:32 (14:15)

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani