Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Pumptrack powstanie na Zabobrzu. Miasto chce wydać maksymalnie milion złotych

Rafał Święcki
Jeden z największych pumptracków w Europie ostatnio sprawił sobie Nowy Sącz. Tam jego budowa kosztowała ok. miliona złotych.
Jeden z największych pumptracków w Europie ostatnio sprawił sobie Nowy Sącz. Tam jego budowa kosztowała ok. miliona złotych. nasze.miasto.pl
Jelenia Góra: Pumptrack powstanie na Zabobrzu. Miasto Jelenia Góra w przyszłym roku chce rozpocząć budowę tzw. pumptracka. Specjalnego toru do jazdy na rowerze, deskorolce lub rolkach domagali się młodzi mieszkańcy.

Elektroniczną petycję podpisało prawie 500 osób, kolejny tysiąc podpisało petycję „na papierze”.
- Projekt otrzymał pozytywną opinię komisji do spraw młodzieży w radzie miasta. Wystosowaliśmy formalny wniosek do prezydenta. Poparto go także na komisji finansów i budżetu. W ten sposób tę inicjatywę prawdopodobnie uda się, wpisać do projektu przyszłorocznego budżetu - mówi Piotr Iwaniec, radny oraz przewodniczący komisji do spraw młodzieży.

Jelenia Góra: Pumptrack powstanie na Zabobrzu

Na razie nie sprecyzowano, ile miałaby kosztować budowa. Minimalnie miasto chce na nią przeznaczyć 500 tys. złotych, maksymalnie milion złotych. Za taką sumę można zrealizować naprawdę spory projekt.

- Wysondowałem w firmach, które zajmują się budową takich torów, że ok. 650-metrowy pumptrack kosztowałby ok. 400- 500 tysięcy. Gdyby ustawić tam dodatkowe urządzenia, koszt byłby wyższy – dodaje Iwaniec.

Jeden z największych pumptracków w Europie ostatnio sprawił sobie Nowy Sącz. Tam jego budowa kosztowała ok. miliona złotych.
W Jeleniej Górze tor do jazdy ma powstać na jednej z miejskich nieruchomości na Zabobrzu. Jeszcze nie podjęto decyzji o dokładnej lokalizacji.
- Ile dokładnie będzie to kosztowało, dowiemy się gdy powstanie projekt. Będziemy starali się zdobyć pieniądze na ten projekt na zewnątrz – mówi wiceprezydent Jerzy Łużniak.

Czym jest pumptrack?

To specjalnie przygotowana pętla do jazdy rowerem. Tor tworzą szybkie zakręty, wzniesienia i muldy. Jazda wyrabia refleks, zmysł równowagi oraz kondycję. Tor buduje się z asfaltu lub innego rodzaju nawierzchni, pozwalającej na długotrwałe użytkowanie bez konserwacji. Jest to bezpieczna zabawa na każdym poziomie zaawansowania. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu tor jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach, zarówno dla małych rowerków dziecięcych jak i dużych rowerów górskich.
Nazwa pumptrack wiąże się z ruchem podczas jazdy, gdy sylwetka cyklisty wykonuje ruch „góra–dół”. Pierwsze pumptracki powstały w latach 70. XX w. jako trasy dla rowerzystów BMX.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto