Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zdobyć dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”? Na każdym etapie możesz liczyć na pomoc

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Program priorytetowy „Czyste powietrze” jest ogromną szansą dla wszystkich osób, które chcą wykonać termomodernizację budynku i wymienić kocioł na nowoczesny, ekologiczny i niskoemisyjny. Co najważniejsze, daje szansę na zdobycie dotacji, która pozwoli zrealizować wymarzoną inwestycję, nie wydając przy tym majątku.

Choć zmiana ogrzewania i docieplenie budynku mają realny wpływ na ponoszone przez nas koszty, warto jednak zwrócić uwagę, że korzyści jest więcej. To nasza cegiełka dla poprawy stanu środowiska. Mniej starych „kopciuchów” - to czystsze powietrze, którym wszyscy oddychamy. Program ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Wiele przydatnych informacji
Za realizację rządowego programu na terenie województwa pomorskiego odpowiada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, czyli dokumenty oceniane są na bieżąco. Wnioski z naszego terenu przyjmowane i rozpatrywane są przez pracowników WFOŚiGW w Gdańsku.

- W razie problemów czy trudności zachęcam, aby dzwonić na naszą infolinię 58 743 18 20 lub 58 743 18 21 - mówi Justyna Sikora, koordynator programu „Czyste Powietrze” w WFOŚiGW w Gdańsku. - Można się też umówić na bezpłatne indywidualne konsultacje poprzez internetowy terminarz. Znajduje się on na naszej stronie internetowej www.wfos.gdansk.pl w zakładce Czyste Powietrze. W tym samym miejscu zamieszczonych zostało też wiele informacji przydatnych dla wnioskodawców, np. jakie są najczęściej popełniane błędy na etapie składania wniosku o dofinansowanie oraz wniosku o płatność. Są to bardzo przydatne wiadomości dla naszych beneficjentów. Do dyspozycji wnioskodawców jest także adres czystepowietrze@ wfos.gdansk.pl.

A może nowy piec?
- Wymiana kotła nie jest warunkiem koniecznym, aby wziąć udział w programie. Wystarczy, iż źródło ciepła będzie spełniało warunki programu, a wnioskodawca będzie mógł złożyć wniosek np. na termomodernizację budynku - mówi Kamil Brzeski, koordynator ds. programu „Czyste Powietrze” w firmie BAT. - Nowy piec musi być precyzyjnie dopasowany do potrzeb budynku. Jeśli chcemy wymienić piec, trzeba zamontować taki, który spełnia wymagania ekoprojektu (eco design). Jeżeli dobrze wykonamy termomodernizację budynku (wymiana okien, drzwi), to zapotrzebowanie na energię cieplną maleje. Jeśli zabieramy się za wymianę źródła ciepła w ramach programu, to musimy wymienić je na piec, który spala biomasę, węgiel, gaz lub olej opałowy. Można całkowicie zrezygnować z pieca na powyższe materiały i można zamontować m.in. pompę ciepła gruntową, jak i powietrzną.

Program to także możliwość otrzymania dofinansowania na montaż lub wymianę całej instalacji grzewczej lub tylko jej części.

- Program w tej kwestii przewiduje 15 000 złotych kosztów kwalifikowanych - mówi Kamil Brzeski. - Uwzględnione zostają też koszty materiału, jak i montażu. Koszty związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej również są kosztem kwalifikowanym. Firma Handlowa BAT służy pomocą w doborze odpowiednich materiałów budowlanych, które spełniają założenia programu. Warto dodać, że dodatkowo zajmujemy się kompleksową wyceną robót, łącznie z wypełnieniem wniosku - dodaje Kamil Brzeski.

Siedem kroków do dofinansowania
1. Wiedza to podstawa - zapoznaj się ze szczegółami naboru: programem priorytetowym, formularzem wniosku, załącznikami, instrukcjami i regulaminem naboru.

2. Określ potrzeby budynku - stan obecny i potrzeby, na podstawie zaleceń w audycie energetycznym lub z pomocą uproszczonej analizy energetycznej we wniosku o dofinansowanie; upewnij się, że wszystkie informacje dotyczące domu (np. powierzchnia ścian i okien) są prawidłowe.

3. Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie - pamiętaj o wytycznych i o dołączeniu dokumentów potwierdzających dochód. Aby wypełnić wniosek, wejdź na Portal Beneficjenta. Kiedy otrzymasz pisemne wezwanie na etapie oceny wniosku, złóż korektę lub wyjaśnienia, uzupełnij dokumenty.

4. Podpisz umowę o dofinansowanie - WFOŚiGW w Gdańsku przygotuje umowę po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

5. Złóż wniosek o płatności - środki mogą być wypłacone w kilku transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsięwzięcia.

6. Zakończenie przedsięwzięcia - wizytacji końcowej podlegać będą wszystkie przedsięwzięcia realizowane siłami własnymi i nie mniej niż 15 proc. losowo wybranych, zakończonych inwestycji. Dodatkowo, możliwa jest kontrola przedsięwzięcia do 3 lat od zakończenia jego realizacji.

7. Rozliczenie przedsięwzięcia - nastąpi po pozytywnej weryfikacji realizacji inwestycji przez WFOŚiGW w Gdańsku. Beneficjent zostanie pisemnie poinformowany o końcowym rozliczeniu umowy, a także o zwolnieniu zabezpieczeń finansowych.

Warunki dofinansowania
Maksymalne koszty kwalifikowane, od których liczona jest wysokość dotacji to 53 000 zł.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia to 7 000 zł.

Warunki dla wszystkich budynków
Wymiana lub montaż indywidualnego źródła ciepła są możliwe, gdy podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze nie jest możliwe lub nie jest uzasadnione ekonomicznie.

Warunkiem montażu kotła na węgiel, a od 1.07.2019 r. wszystkich kotłów na paliwo stałe, jest brak możliwości podłączenia lub brak uzasadnienia ekonomicznego podłączenia do sieci dystrybucji gazu.

Warunki dla NOWYCH budynków
W nowo powstającym budynku dofinansowywany jest jedynie zakup i montaż źródła ciepła wraz z przyłączami, wentylacji mechanicznej wraz z odzyskaniem ciepła oraz mikroinstalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych.
Zakup nowego źródła ciepła jest możliwy jedynie w przypadku, gdy przegrody spełniają lub będą spełniać normy określone w Warunkach Technicznych, obowiązujących do 31.12.2020 r. (udokumentowane np. wpisem do dziennika budowy lub charakterystyką energetyczną budynku).

Jakie dofinansowanie?
Beneficjent może otrzymać dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia w formie dotacji, dotacji oraz pożyczki lub wyłącznie pożyczki.
Intensywność dofinansowania w formie dotacji i odpowiadająca jej część w formie pożyczki jest uzależniona od średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym osoby wnioskującej o środki.
Dochód wylicza się na etapie wniosku o dofinansowanie.
Wnioski należy składać stosując formularz, właściwy dla naboru w ramach programu priorytetowego „Czyste powietrze”. Formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełniania dostępne są: w dedykowanej aplikacji internetowej, dostępnej na stronie wfosigw, po utworzeniu konta i zalogowaniu, w siedzibie wfośigw w wersji papierowej.

SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKU
W wersji elektronicznej przez dedykowaną aplikację internetową Portal Beneficjenta na stronie www.wfos.gdansk.pl, przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

W przypadku gdy wnioskodawca nie ma możliwości zastosowania takiego podpisu, oprócz przesłania wersji elektronicznej przez Portal Beneficjenta składa do siedziby WFOŚiGW, wygenerowany przy użyciu dedykowanej aplikacji internetowej.

WFOŚiGW w Gdańsku udziela wszelkich informacji o programie, jak również prowadzi Punkt informacyjny w swojej siedzibie przy ul. Rybaki Górne 8 w Gdańsku. Ponadto prowadzi infolinię telefoniczną oraz konsultacje za pomocą poczty elektronicznej. Kontakt:
- telefon: 58 743 18 20
- telefon: 58 743 18 21
- e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto