Inwestycje w gminie Prabuty. Sprawdzamy, jak przebiegają, które udało się już zakończyć, a przy których pojawiły się problemy [ZDJĘCIA]

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Udostępnij:
Niedawno pisaliśmy o inwestycjach w gminie Prabuty, dziś sprawdzamy na jakim są etapie. Co już udało się skończyć, z czym są problemy i co nowego planują włodarze? Przypomnijmy, że chodzi m.in. o drogi, świetlice i nowie mieszkania.

Jak poinformował Urząd Miasta i Gminy w Prabutach, zakończona została modernizacja świetlicy w Laskowicach (koszt: około 320 tys. złotych) i będą się tam odbywać zajęcia dla dzieci w ramach „Centralnej Kuźni Młodych”. Powinny się również zakończyć prace remontoweświetlic w Kleczewie i Trumiejkach, jednak przy tych inwestycjach pojawiły się problemy.

- Wykonawcy tych dwóch inwestycji zgłaszają prośby o przedłużenie terminu zakończenia prac. W obu przypadkach argumentem jest długie oczekiwanie na materiały, a także ciągłe poszukiwanie ludzi do pracy. W Kleczewie okazało się, że trzeba było również wzmocnić fundamenty, co też przedłuża prace. W Trumiejkach natomiast problemem są belki stropowe, które mogłyby nie wytrzymać i trzeba było szukać rozwiązania z zabezpieczeniem struktury dachu. Ostatecznie projektant znalazł rozwiązanie w postaci słupów i podciągów, ale czekamy teraz na pozwolenie na budowę tego zabezpieczenia. Pozostałe inwestycje przebiegają bez większych problemów – tłumaczy wiceburmistrz Prabut Wojciech Dołęgowski.

Jak dalej podkreśla, wciąż trwają rozmowy z wykonawcami remontów świetlic w Kleczewie i Trumiejkach.

- Zarówno my, jak i wykonawcy chcemy rozmawiać i znaleźć dobre rozwiązanie problemu. Trzeba przyznać, że już dawno nie było takiej sytuacji, że kłopotem staje się oczekiwanie na materiały budowlane. Obserwujemy sytuację w innych gminach i okazuje się, że tam również pojawiają się takie problemy – podsumowuje wiceburmistrz.

Jak przebiegają pozostałe inwestycje?

Inwestycją, która została ukończona jest drugi etap przebudowy toalet w Szkole Podstawowej nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Prabutach. Koszt zadania wyniósł 100 tys. złotych, a wykonawcą była firma Malbud Andrzej Korytkowski z Kwidzyna.

Na finiszu jest natomiast przebudowa ulicy Cisowej. Zakres prac polega na wymianie wodociągu, przyłączy, usunięciu kolizji mediów, wykonaniu nawierzchni ulicy z kostki betonowej, wykonaniu chodników po obu stronach ulicy oraz zjazdów do posesji, urządzeniu zieleni, oznakowaniu ulicy. Przebudową objęte jest około 360 metrów. Inwestycję realizuje Zakład Usługowo – Handlowy Łukasz Kamiński z Prabut. Wartość inwestycji to około 650 tys. złotych.

Rozpoczęto też przebudowę chodnika na odcinku od ul. Parkowej do ronda Żołnierzy Wyklętych. Inwestycję realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, a jej koszt wyniesie około 290 tys. złotych, z czego Miasto i Gmina Prabuty dołoży 200 tys. złotych. Wykonawcą jest Zakład Usług Drogowych i Transportowych Witold Braszkowski z Prabut.

W trakcie jest też budowa odcinka kanalizacji i wodociągu przy ul. Daszyńskiego. Inwestycja ma związek z budową Centrum Handlowego.

- Inwestor poinformował, że prace budowlane rozpoczną się jesienią tego roku. Zakończenie prac przewiduje się na przyszły rok. W związku z budową Centrum Handlowego, gmina przeorganizuje funkcjonowanie targowiska miejskiego. Polegać to będzie na wykonaniu dwóch dodatkowych wjazdów ułatwiających komunikację wewnątrz targowiska. Prace wiążą się koniecznością usunięcia drzew. Zmieniona zostanie również organizacja ruchu. O zmianach będziemy informować. Z pewnością wszyscy handlujący, korzystający z terenu, na którym powstanie centrum handlowe będą zmuszeni przenieść swoją działalność na teren formalny targowiska. Korzyścią dla wszystkich będzie budowa ogólnodostępnego, obszernego parkingu – wyjaśniają urzędnicy.

Ważną wiadomością jest też to, że został wybrany wykonawca budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego TBS przy ul. Obrońców Westerplatte. Wykonawcą inwestycji będzie firma budowlana Rodło z Kwidzyna. W budynku znajdzie się 12 mieszkań. Zakończenie prac przewiduje się na połowę 2022 roku. Nabór chętnych osób do osiedlenia nastąpi po wejściu wykonawcy na budowę.

Ponadto trwają prace założycielskie Spółki Krajowego Zasobu Nieruchomości Społecznej Inicjatywy Samorządowej KZN-Pomorze. We wrześniu dojdzie do podpisania umowy założycielskiej spółki. Biuro będzie znajdować się w Malborku a udział w spółce będzie mieć 19 samorządów z województwa pomorskiego w tym Miasto i Gmina Prabuty. Spółka ma na celu budowę mieszkań na wynajem lub sprzedaż. O dalszych postępach będziemy informować.

Co jeszcze?

Zakończona została również budowa bramy wjazdowej na plac konkatedralny od strony ul. Jagotty. Dzięki otwarciu tej części placu mieszkańcy mają łatwiejszy dostęp do świątyni. Umożliwia również parkowanie pojazdów mieszkańcom okolicznych bloków. Wykonawcą zadania była firma PHUP Leszek Słowiński z Prabut. Koszt inwestycji wyniósł 25 tys. złotych.

Przystąpiono też do porządkowania terenu przy budynku byłego gimnazjum przy ul. Grunwaldzkiej. Obecnie trwa budowa wiaty śmietnikowej oraz drogi dojazdowej, która będzie służyć mieszkańcom wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Warszawskiej i odgrodzenie od terenu szkolnego.

- Kolejnymi etapami będzie wykonanie parkingów, urządzenie zieleni miejskiej oraz uporządkowanie placu apelowego od strony tzw. Kossakówki. Prace będą prowadzone w miarę posiadanych środków budżetowych gminy.

Niebawem ruszy wspólna inwestycja UMiG i wspólnoty mieszkaniowej Ogrodowa 10. W ramach inwestycji podwórko zostanie utwardzone, wykonane zostaną dojazdy, dojścia i miejsca postojowe, wykonane zostanie odwodnienie. Koszt inwestycji to około 80 tys. złotych z czego połowę udziału w inwestycji ma wspólnota mieszkaniowa.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie