Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile książek liczy więzienna biblioteka? Po jakich autorów najczęściej sięgają osadzeni z Zakładu Karnego w Kwidzynie?

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
fot. Daria Budkiewicz/Moody Light Studio
Uwrażliwiają, służą rozwijaniu zainteresowań i poszerzaniu wiedzy, a przez to pomagają w procesie resocjalizacji. Książki, bo o nich mowa, to jedna z form spędzania wolnego czasu za więziennym murem. Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, który obchodzić będziemy 23 kwietnia, kwidzyńska Służba Więzienna pochwaliła się statystykami biblioteki funkcjonującej na terenie jednostki.

Biblioteka na terenie ZK w Kwidzynie, liczy 10877 woluminów i korzysta z niej 167 skazanych. Instytucja prowadzi osobne księgozbiory dla funkcjonariuszy i osadzonych. W zbiorze dla funkcjonariuszy znajdują się głównie książki specjalistyczne, z tematyki resocjalizacji i psychologii. Jednak mundurowi znajdą ram również książki historyczne, sensacyjne, czy prawne.

Organizacja biblioteki na terenie jednostki penitencjarnej wynika z przepisów. Z jej zasobów mogą korzystać zarówno osadzeni jak i funkcjonariusze Służby Więziennej.

- Wszyscy mamy świadomość, że książki stanowią istotny element resocjalizacyjny. Mogą być one szansą na zdobycie wiedzy, zmianę postrzegania i kierowania swoim postępowaniem. Zwolennicy czytania wskazują również na możliwość rozwoju komunikatywności, zwiększenia zasobu słownictwa, kreatywności oraz pamięci i koncentracji. Spotkanie z książką daje możliwość przeżycia czegoś wyjątkowego i głębszego przeżycia pewnych historii - mówi rzeczniczka kwidzyńskiego ZK.

Wśród najchętniej czytanych książek przez skazanych, jest literatura piękna, kryminały, fantastyka, biografie oraz te, dzięki którym mogą rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania (nauka języków obcych, naprawa samochodów, wędkarstwo).

- Ilość odwiedzin więziennej biblioteki, w 2018 roku wyniosła 1733 (w bieżącym roku jest ich 404). Natomiast ilość wypożyczonych książek to 3740 sztuk (w tym roku - 927). Najaktywniejszy czytelnik od początku roku wypożyczył 66 książek. Najczęściej czytani autorzy to Clive Cussler, Remigiusz Mróz, Har-lan Coben i Brandon Sanderson - informuje kpt. Anna Orzechowska-Winnicka, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego w Kwidzynie.

- Czytanie książek to najlepsza forma spędzania wolnego czasu. Książki pozwalają odciąć się od więziennej rzeczywistości, a także umożliwiają poszerzanie horyzontów i rozwijanie wyobraźni - tłumaczy jeden z osadzonych.

Obowiązek doboru książek do biblioteki więziennej spoczywa głównie na wychowawcy odpowiedzialnym za jej funkcjonowanie, choć udział w kształtowaniu księgozbioru mają także inni funkcjonariusze. Pozycje do więziennego księgozbioru pochodzą z zakupów lub są darami otrzymywanymi od osób prywatnych, funkcjonariuszy, bibliotek i fundacji.

- Należy podkreślić, że w więziennych bibliotekach zatrudniani są skazani. Praca taka jest dla nich bardzo atrakcyjna i dobrze wpływa na proces resocjalizacji. Do biblioteki więziennej, bibliotekarzy dobiera się bardzo starannie. Każda z osób tam pracujących powinna prezentować właściwy wzorzec zachowania oraz pozytywnie wpływać na zachowanie więźniów - tłumaczy rzeczniczka kwidzyńskiego więzienia.

Dzięki istnieniu biblioteki, osadzeni mają również okazję brać udział w ciekawych projektach związanych z czytelnictwem i jego promocją. To m.in. „Poczytam Ci”, realizowany wspólnie z Biblioteką Miejsko-Powiatową w Kwidzynie, w ramach którego skazani przygotowywali audiobooki dla swoich dzieci, co miało również za zadanie podtrzymywanie więzi rodzinnych pomiędzy ojcem odbywającym karę a jego dzieckiem.

Z kolei w ubiegłym roku, w ramach akcji „Czytając na wolność”, zorganizowanej przez funkcjonariusza kwidzyńskiej SW, udało się zebrać ponad 2 tysiące książek, które w większości zostały przekazane na rzecz biblioteki kwidzyńskiego zakładu karnego, były to m.in. m.in. beletrystyka, atlasy, słowniki i książki historyczne.

- Książki powinni czytać wszyscy. Czytanie pobudza ciekawość świata i wyobraźnię, uczy myślenia, rozwija język i wzbogaca słownictwo. Czytanie pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny i pomaga w procesie readaptacji społecznej - podsumowuje kpt. Karol Bylczyński, wychowawca działu penitencjarnego odpowiedzialny za więzienną bibliotekę.

Awanse i odznaczenia dla funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Kwidzynie

Zakład Karny w Kwidzynie. Awanse i odznaczenia dla funkcjona...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto