Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hel sprzed 100 lat... w kolorze! Tak wyglądało miasto na początku Polski. Zobacz niezwykłą galerię zdjęć!

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Historia Helu na zdjęciach była dokumentowana od ok. 100 lat. Czarno-białe fotografie pokazywały m.in. życie helskich rybaków, letników spacerujących po ulicy Wiejskiej, czy powstające nowe osiedle rybackie. Jakby wyglądały tamte dni, gdyby udało się je sfotografować w kolorze? Popatrzcie...

Hel z archiwum na kolorowo! Historia miejscowości na początku Polski

Hel zaczął rozkwitać w 13. wieku - mniej więcej w jego połowie miasto na początku Polski miało prawa miejskie, które nadał tej miejscowości pomorski książę Świętopełk II. Ów Stary Hel rywalizował o pomorski prymat z Gdańskiem.

- Miasto miało kościół, szpital, ratusz, dwa rynki i mały port - wyliczają źródła. - W 1417 r. zbudowano kościół św. Piotra, patrona rybaków. Hel doświadczył okresu wzrostu, ale później ustąpił miejsca szybciej rosnącemu miastu Gdańsk.

Kazimierz IV przekazał Hel jako lenno Gdańskowi. Historię dopełnił pożar Helu i zalanie przez Bałtyk. To zapoczątkowało też budowę tzw. Nowego Helu.

Hel - historia: rozkwit dzięki rybakom

W 1893 roku powstał port rybacki w Helu, który okazał się nie tylko biznesowym przedsięwzięciem, ale również turystycznym. Bo do miasta zaczęli przyjeżdżać goście z Gdańska oraz Sopotu... a Hel trzy lata później uzyskał status nadmorskiego uzdrowiska.

W 1918 - jak zobaczymy to na zdjęciach - zaczęły powstawać rybackie domki w Helu. Miasto mocno rozwinęło tę gałąź morskiej gospodarki.

- W 1921 roku Hel zajmował pierwsze miejsce w Polsce pod względem ilości posiadanego sprzętu rybackiego - wyliczają historycy. - Dysponował 42 kutrami motorowymi na 61 zarejestrowanych w kraju oraz 176 łodziami, w tym 1 motorową. Na całym Wybrzeżu stacjonowało wtenczas 841 łodzi wiosłowo-żaglowych i 4 motorowe. W tym samym roku ukończono budowę linii kolejowej łączącej Gdynię z Helem, w 1922 r. do Helu dotarł pierwszy pociąg pasażerski, w 1931 r. otwarto port wojenny.

Trzy lata przed wybuchem II wojny światowej powstaje Rejon Umocniony Hel. Od 1937 wstęp na teren Helu był możliwy dla obywateli polskich za okazaniem specjalnej przepustki lub dokumentów wojskowych.

W 1938 powstała na Helu ferma norek i nutrii amerykańskich.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hel sprzed 100 lat... w kolorze! Tak wyglądało miasto na początku Polski. Zobacz niezwykłą galerię zdjęć! - Dziennik Bałtycki

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto