Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa archeologów dokonała unikalnego odkrycia na wyspie jeziora Sowica. Obiekt zostanie wpisany do rejestru zabytków

Karolina Staniszewska
Wyspa na jeziorze Sowica skrywa tajemnicę, która sprowadziła do Prabut grupę archeologów. Badaniom przewodniczy prof. Fabian Welc z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a prace w terenie koordynuje Kamil Rabiega. - Przywiodła nas tutaj bardzo ciekawa historia, która ukryta jest między drzewami - mówi archeolog.

Archeolodzy mają już wstępne wyniki badań. Co udało się im ustalić? - Mamy do czynienia z unikalnym obiektem, natomiast jak na razie nie potrafimy powiedzieć jaka była jego funkcja - mówi prof. Fabian Welc.

Do badań wykorzystano wszystkie możliwe metody stosowane obecnie w nowoczesnej archeologii. Rozpoczęto je od analizy zdjęć satelitarnych poprzez LiDAR (skanowanie danego obszaru z powietrza) i dokumentację z użyciem dronów, natomiast przed wytyczeniem wykopów archeologicznych, przeprowadzono rekonesans za pomocą metody magnetycznej i radarowej.

- Badania te przyniosły bardzo interesujące wyniki. Przede wszystkim dzięki metodzie magnetycznej, mogliśmy wyznaczyć wiele miejsc, gdzie znajdują się paleniska oraz inne obiekty archeologiczne. Ich rozmieszczenie na niemal całym obiekcie świadczy o tym, że był on wielokrotnie zasiedlany w okresach późniejszych niż najstarsza faza rozwoju kultury łużyckiej, która niewątpliwie wiąże się z powstaniem obiektu - mówi prof. Welc.

Jak mówi archeolog, nie udało się rozwiązać zagadki wyspy jeziora Sowica i odpowiedzieć na pytanie jaka jest funkcja tego obiektu, ale Prabuty wzbogaciły się o obiekt archeologiczny unikalny w skali kraju. Dlaczego?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tajemnica wyspy jeziora Sowica. Czy uda się ją rozwikłać międzynarodowej grupie archeologów prof. Fabiana Welca?

- Obiekty, które badaliśmy do tej pory, uważaliśmy, że pochodzą mniej więcej z okresu między III wieku p.n.e. a I wieku n.e. i zostały wybudowane przez tzw. kulturę kurhanów zachodnio-bałtyjskich, ponieważ na tych obiektach znajdowaliśmy głównie tę ceramikę. Natomiast materiał, który znaleźliśmy tutaj, jest w 80 proc. z okresu wczesnej epoki żelaza z późnej fazy kultury łużyckiej, odpowiedzialnej m.in. za powstanie Biskupina.Przesuwamy w związku z tym chronologię wstecz i mówimy nie o III, czy II, ale o V lub nawet VI wieku p.n.e. - wyjaśnia prof. Welc i dodaje:

- Prabuty zyskały najstarszy obiekt archeologiczny w całym regionie, o określonej formie i kształcie. Jeżeli potwierdzi się, że jest to wczesna epoka żelaza, późna faza kultury łużyckej, to będziemy mogli datować te pozostałe obiekty w podobny sposób, bo tego typu struktur z późnej fazy rozwoju kultury łużyckiej nie znamy.
Archeologom udało się odkryć ceramikę kultury kurhanów zachodniobałtyjskich, ceramikę kultury wielbarskiej (okres wpływów rzymskich, to pierwsze wieki naszej ery), a nawet jeden fragment z okresu średniowiecza.

- Na tym obiekcie ludzie pojawiali się wielokrotnie od momentu jego powstania. Natomiast nie zmienia to faktu, że to osadnictwo jest wtórne i nie wiąże się z jego rzeczywistą funkcją. Tajemnica pozostaje nadal nierozwiązana. Myślę, że dopiero przyszłe badania o znacznie większym zasięgu pozwolą na podstawową odpowiedź na pytanie czemu służyły tego typu struktury, które wymykają się czy wychodzą poza schematy znane archeologii - mówi prof. Fabian Welc.

Jak tłumaczy archeolog, wyniki są bardzo wstępne. Teraz kluczowe będą badania radiowęglowe, które pozwolą na dokładne datowanie obiektu. Wiadomo już natomiast, że zostanie on wpisany do rejestru zabytków stanowisk archeologicznych.

W Izraelu odkryto ruiny biblijnego miasta Siklag. Miał w nim ukrywać się król Dawid

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto