Gorąco ws. niepublicznych przedszkoli w Kwidzynie. Placówki protestują, miasto broni zmian, radni dopytują

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
W ubiegłym tygodniu władze miasta poinformowały o zamiarze wprowadzenia zmian dotyczących prowadzenia przedszkoli niepublicznych w Kwidzynie. Mają one dotyczyć sześciu z ośmiu placówek funkcjonujących w mieście i te przedszkola zaprotestowały przeciwko proponowanym rozwiązaniom.

Dla miasta, jak podkreślał podczas ostatniej sesji rady miasta, wiceburmistrz Piotr Widz, najważniejsza jest transparentność w prowadzeniu przedszkoli. Jednak jak się okazuje, oprócz pomysłu wprowadzenia zmian i wspomnianej oczekiwanej transparentności, miasto nie ma jeszcze strategii przeprowadzenia tej "operacji na otwartym sercu".

Wiadomo tylko, że przedszkola niepubliczne w Kwidzynie miałyby być przejęte przez organizacje pożytku publicznego. Dodajmy, że dotyczy to przedszkoli, które mieszczą się w budynkach należących do miasta i którym umowa dzierżawy kończy się 31 lipca 2021 roku. Czasu na zmiany jest niewiele. Jak zamierza je przeprowadzić miasto oraz jakie są przyczyny całego zamieszania? Zapytaliśmy wiceburmistrza, Piotra Widza.

Jaki jest powód zmiany i skąd taka decyzja? Co się stało, że teraz te przedszkola funkcjonują źle, a wcześniej to Miasto zachęcało do ich działalności?

Przedszkola niepubliczne gospodarujące na mieniu miasta przez wiele lat były traktowane przez władze miasta wyjątkowo przychylnie. To władze samorządowe wiele lat temu podjęły decyzję, by przekazać prowadzenie tych placówek w prywatne ręce. To władze miasta, motywowane tym, by z jednej strony wspierać przedsiębiorców, a z drugiej, by kosztów utrzymania przedszkoli nie przerzucać na rodziców (czesne), podjęły decyzję, by placówki te płaciły przez wiele lat symboliczne czynsze za miejskie budynki (od kilku groszy do 2 zł za m2 miesięcznie), które także remontowano z budżetu miasta ( w latach 2015-19 ok. 2,5 mln zł). Tymczasem większość przedszkoli generowała zyski, a nie przekładało się to na zmniejszanie czesnego dla rodziców. Dotacja na przedszkola w ostatnich trzech latach z roku na rok rosła (od 455 zł do 690 zł miesięcznie na dziecko), a czesne rodziców się nie zmieniało, a nawet nieznacznie rosło (od 230 do 260 zł).

Przedszkola były przez nas kontrolowane, ale wyłącznie w zakresie 75% kosztów pochodzących z dotacji. Nie wiedzieliśmy i nie wiemy na co były przeznaczane środki pochodzące od rodziców, a właśnie od rodziców otrzymywaliśmy wiele krytycznych uwag w kwestii funkcjonowania przedszkoli. Nie mogliśmy tych zmian zrobić wcześniej, bo wieloletnie umowy z przedszkolami obowiązują do końca lipca tego roku.

Jakie organizacje miałyby prowadzić przedszkola niepubliczne w Kwidzynie?

Na stronie miasta oraz w lokalnej prasie ogłosiliśmy ofertę na wynajęcie na okres 5 lat z przeznaczeniem na prowadzenie niepublicznych przedszkoli przez organizacje pożytku publicznego, nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Mickiewicza 19A, Braterstwa Narodów 64, Kazimierza Wielkiego 2, Piłsudskiego 28, Kasprowicza 20F, Malborska 85, Willowej 15 i Odrowskiego 10, Kochanowskiego 34, Chopina 4. Zależy nam oczywiście by były to organizacje z Kwidzyna. Wybór organizacji pożytku publicznego jest dla nas ważny, ponieważ właśnie te organizacje, które podlegają społecznej kontroli, gwarantują przejrzystość finansów publicznych przeznaczanych na usługi przedszkolne.

Na czym będą polegać nowe zasady prowadzenia przedszkoli niepublicznych?

Od 1 września 2021 roku Miasto przekaże prowadzenie przedszkoli w budynkach komunalnych Organizacjom lub Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). OPP ma zagwarantować czesne w niezmiennej wysokości 150 zł m-c, przez cały okres obowiązywania umowy, zatrudnienie pracowników i wysokość wynagrodzenia nie niższe niż w styczniu 2021 r., gwarantuje utrzymanie wysokiego poziomu jakości usług przedszkolnych, w pierwszej kolejności zaspokoi potrzeby mieszkańców Kwidzyna, a w okresie obowiązywania umowy uczestniczyć będzie w centralnej elektronicznej rekrutacji. Miasto z kolei, poza remontami obiektów, zobowiązuje się do wynajęcie budynków komunalnych w okresie próbnym na 5 lat, z możliwością przedłużenia, utrzymania czynszu na niskim poziomie (rezygnacja z zysku) i pokrycie z dotacji części zobowiązań rodziców płacących czesne (różnicę miedzy obecnym czesnym 270 zł a gwarantowanym 150 zł).

No i najważniejsze, jak bezproblemowo przeprowadzić taką zmianę?

Mamy nadzieję, że tak się stanie, co zależeć będzie zarówno od osób dotychczas prowadzących przedszkola, jak i nowych podmiotów, które zostaną wybrane. Umowy wygasają z dniem 31 lipca i mamy nadzieję, że już od początku sierpnia nowy podmiot rozpocznie swoje działania. Chcemy aby wszystkie dzieci zostały objęte opieką przedszkolną, a także by pracownicy tych placówek byli zatrudnieni na dotychczasowych zasadach.

A jak skomentuje Pan stanowisko przedszkoli, których dotyczą zmiany?

W swoim stanowisku organy prowadzące przedszkola niepubliczne odwołują się do toczących się spraw sądowych. Moim zadaniem nie jest komentowanie tych spraw, a zapewnienie ciągłości realizacji zadania opieki przedszkolnej w mieście. Jest nieprawdą, to co piszą Panie Dyrektorki, iż zamiarem miasta jest zamknięcie przedszkoli. Zamknąć przedszkola mogą tylko organy je prowadzące. Naszym zamiarem jest takie wzmocnienie nadzoru nad czerpiącymi korzyści z mienia Miasta przedszkolami, które z mocy prawa umożliwi wszystkim mieszkańcom sprawowanie społecznej kontroli czy to nad grupami za 1 zł, warunkami pracy pracowników, ofertą dodatkową. Gwarancję pełnej społecznej kontroli dają Organizacje Pożytku Publicznego - podsumowuje wiceburmistrz Piotr Widz.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie