Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gardeja. Inwestycje 2020 - co zaplanowali samorządowcy?

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. AS/archiwum naszemiasto.pl
Jakie inwestycje na ten rok zaplanowali samorządowcy w gminie Gardeja? Jak informują urzędnicy, będą to głównie inwestycje drogowe, ale nie tylko.

Jak tłumaczy Zbigniew Frymark, inspektor ds inwestycji i zamówień publicznych w Urzędzie Gminy Gardeja, w tym roku flagową inwestycją będzie budowa ciągu pieszo - jezdnego w Gardei przy ul. Wodnej. Na tę inwestycje gmina otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 424 tys. złotych. Całkowity koszt tego zadania wyniesie około 890 tys. złotych.

Kolejną inwestycją drogową będzie modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w gminie Gardeja. To zadanie pochłonie 350 tys. złotych. Samorządowcy zaplanowali również budowę chodnika w Rozajnach na odcinku 50 metrów, koszt - 30 tys. złotych. Podobne zadanie zostanie zrealizowane w Klecewie. Tu, oprócz budowy chodnika, powstaną też zatoki autobusowe oraz kanalizacja deszczowa. Będzie to pierwszy etap tej inwestycji, a jej koszt wyniesie 300 tys. złotych.

Gmina planuje jeszcze dwie większe inwestycje drogowe jednak, jak podkreśla Zbigniew Frymark, ich realizacja jest uzależniona od otrzymania dofinansowania. Mowa o budowie ciągów pieszo - jezdnych przy ulicach: Promykowej, Słonecznej i Tęczowej w Gardei. Bedzie to pierwszy etap inwestycji, a jej koszt ma wynosić 500 tys. złotych. Takie samo zadanie zostanie zrealizowane (w przypadku otrzymania współfinansowania zewnętrznego) na ulicach: Kościelnej, Grudziądzkiej i Szkolnej w Gardei (pierwszy etap). Koszt tego zadania to 600 tys. złotych.

Pozostałe inwestycje

Samorządowcy planują również szereg pomniejszych inwestycji, takich jak: zakup i montaż wiat przystankowych na terenie gminy Gardeja (koszt 50 tys. złotych), modernizacja instalacji elektrycznej w budynku Szkoły Podstawowej w Gardei - pierwszy etap (koszt 150 tys. złotych), rozbudowa remizy OSP w Rozajnach - pierwszy etap (koszt 100 tys. złotych) oraz termomodernizacja budynku świetlicy w Czarnem Dolnem (koszt 50 tys. złotych).

Wzorem innych gmin, również w gminie Gardeja, samorządowcy zaplanowali tak zwane dotacje celowe do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Na ten cel zabezpieczono w budżecie 40 tys. złotych. Gmina przewiduje również dotacje z budżetu dla mieszkańców na dofinansowanie utylizacji azbestu. Na ten cel jest przeznaczona kwota w wysokości 24 tys. 600 złotych.

Prabuccy samorządowcy o planowanych inwestycjach na ten rok....

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto