Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

GIF wycofuje popularny lek na depresję. Nowa decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczy też leku na nadciśnienie płucne

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
GIF wycofał dwa ważne leki. Pierwszy to bardzo popularny lek przeciwdepresyjny, stosowany także w nerwicach i bulimii. Drugi jest przeznaczony dla pacjentów z nadciśnieniem płucnym. Wycofania związane są ze stwierdzonymi wadami, które stwarzają zagrożenie dla pacjentów. Zobacz, których serii leków dotyczą decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Starszy mężczyzna cierpi na ból głowy
Pacjenci z depresją i nadciśnieniem płucnym powinni sprawdzić numery serii swoich leków, jeśli przyjmują konkretne środki. milkos/123RF

Spis treści

GIF wycofuje lek na depresję Andepin

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu produktu leczniczego zawierającego substancję czynną: fluoksetynę. Środek jest stosowany doustnie w przypadku zaburzeń depresyjnych. Inne wskazania to leczenie nerwicy natręctw i żarłoczności psychicznej, czyli bulimii. Decyzja dotyczy to całego kraju i nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Wycofanie GIF dotyczy konkretnej serii leku:

  • Produkt: Andepin (fluoxetinum) 20 mg, 30 kapsułek twardych w blistrach,
  • GTIN: 05909991065515,
  • Numer serii: 031122,
  • Data ważności: 30.11.2024,
  • Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne „Synteza” Sp. z o.o., ul. Św. Michała 67/71, 61-005 Poznań.

Jako uzasadnienie decyzji GIF podaje informacje na temat protokołu nr NI-0214-23 z badań wymienionej serii produktu, który wpłynął z Narodowego Instytutu Leków. Jak stwierdzono, badana próbka nie spełniała wymagań w zakresie czystości chromatograficznej (zawartość pojedynczego zanieczyszczenia), które są określone w dokumentacji leku. Z tego powodu nie da się wykluczyć zagrożenia dla zdrowia pacjentów. Leku nie należy przyjmować, można natomiast zwrócić go do apteki.

Sprawdź też:

Wycofany lek Tresuvi na nadciśnienie płucne

GIF podjął także decyzję, by wycofać ze sprzedaży produkt leczniczy zawierający substancję czynną: treprostinil. Powodem jest zgłoszenie przez austriacki Federal Office for Safety in Health Care (BASG) wykrycia cząstek stałych w wyrobie. Z powodu tej wady jakościowej nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia i życia chorych przyjmujących lek. Również w tym przypadku wymagane jest natychmiastowe wykonanie w całym kraju.

Decyzja GIF dotyczy jednej serii leku:

  • Produkt: Tresuvi (treprostinilum) 1 mg/ml, 1 fiolka 10 ml roztworu do infuzji,
  • GTIN: 05909991418618,
  • Numer serii: TREP0605,
  • Data ważności: 30.04.2025,
  • Podmiot odpowiedzialny: Amomed Pharma GmbH, Leopold-Ungar-Platz 2, 1190 Wiedeń, Austria.

Tresuvi jest stosowany do leczenia idiopatycznego lub dziedzicznego tętniczego nadciśnienia płucnego. Celem terapii jest poprawa tolerancji wysiłkowej i objawów choroby w przypadku pacjentów znajdujących się w III klasie czynnościowej (klasyfikacja NYHA). Wycofanego leku ze wskazanej serii nie należy przyjmować, tylko oddać w aptece.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto