Gardeja. Ponad 250 osób pobiegło „Tropem Wilczym”. Podczas zawodów trwała również zbiórka dla uchodźców z Ukrainy

Na starcie tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" stanęło ponad 250 osób
Na starcie tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" stanęło ponad 250 osób Mirosław Wiśniewski
Miłosz Wesołowski z KKL Rodło Kwidzyn oraz Roman Wernik ze Świecia zwyciężyli w tegorocznym, X biegu „Tropem Wilczym” w Gardei. Kwidzynianin triumfował w biegu na 10 km, natomiast Roman Wernik wygrał rywalizację na trasie 1963 metrów, nawiązującą do roku śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego Żołnierza Wyklętego. Warto dodać, że na starcie gardejskich zawodów stanęło ponad 250 biegaczy.

Bieg „Tropem Wilczym” organizowany był już po raz dziesiąty, jednak w Gardei impreza ta odbyła się dopiero po raz szósty. Było to możliwe dzięki staraniom i zaangażowaniu Łukasza Chmielewskiego, który chciał, aby Gardeja znalazła się na mapie biegów „Tropem Wilczym”

- Jesteśmy jedną z najmniejszych miejscowości na świecie, w której odbywa się bieg „Tropem Wilczym”. Jest to jednak największy bieg ludzi z sercem, które państwo dajecie poprzez swoje zaangażowanie. Uważam wszystkich państwa, którzy biegacie, za patriotów i wspaniałych Polaków, którzy kochają swoją ojczyznę – mówił Kazimierz Kwiatkowski, wójt gminy Gardeja.

Tłem dla tegorocznego wspomnienia Żołnierzy Wyklętych była oczywiście wojna w Ukrainie.

- Warto podkreślić, że tak jak nasi dzisiejsi bohaterowie, nasi sąsiedzi zmagają się z problemem, w którym obce państwo próbuje dyktować warunki innemu niezależnemu państwu. Dlatego jest to dzisiaj smutna chwila. Niemniej chcąc uczcić naszych bohaterów po raz dziesiąty spotykamy się na biegu „Tropem Wilczym” - mówił Emilian Jaworowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gardei.

Rywalizacja na przygotowanej trasie rozpoczęła się od Biegu Wilczków, w którym uczestniczyli najmłodsi. Najszybciej wyznaczoną trasę pokonał Kornel Kornacki. Drugie miejsce zajęła Zofia Urbaniak-Rolniczak, a trzecia była Antonina Kowalczyk. Następnie odbyły się starty główne. W biegu symbolicznym, rozgrywanym na dystansie 1963 metrów (odległość nawiązuje do roku śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”) uczestniczyło 98 osób. Zwyciężył 46-letni Roman Wernik ze Świecia, który do ostatnich metrów musiał walczyć z naciskającym go 14-letnim Bartoszem Miedzianowskim z Grudziądza. Trzecie miejsce zajął natomiast reprezentant naszego powiatu, 12-letni Błażej Szczęsny z Rozajn.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczono złożeniem kwiatów przy gmachu I LO w Kwidzynie, na kwidzyńskim Skwerze Żołnierzy Wyklętych oraz na Skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie (gm. Kwidzyn)

Powiat kwidzyński. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętyc...

W biegu głównym, odbywającym się na dystansie 10 km, triumfował natomiast Miłosz Wesołowski, zawodnik Kwidzyńskiego Klubu Lekkoatletycznego „Rodło”. Triumfator pokonał leśną trasę w 34 minuty i 27 sekund. Drugie miejsce zajął Łukasz Gapiński (Start Team Wąbrzeźno), a trzecie reprezentant gospodarzy: Krzysztof Białkowski (Gmina Gardeja Biega). Wśród pań wygrała Marzena Olińska z Gminy Gardeja Biega, który uzyskała czas 00:46:38. Na podium znalazły się także Kamila Brodzik (Kwidzyn Biega) i Dagmara Krefta (Parkrun Grudziądz). Łącznie na dystansie 10 km rywalizowało natomiast 129 osób.
Dodajmy, że uczestnicy otrzymali pamiątkowy pakiet startowy przygotowany o tematyce żołnierzy antysowieckiego powstania. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy wręczone przez wójta Kazimierza Kwiatkowskiego oraz przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Kępińskiego.
Po biegu wszyscy mogli natomiast posilić się grochówką przygotowaną przez gardejskich strażaków. Poza tym przez cały czas odbywała się również zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Zbierano środki opatrunkowe, chemię gospodarczą, kosmetyki osobiste, suchą żywność, słodycze i żywność dla niemowląt.

- W 13 punktach na terenie gminy zbieramy różne dary dla naszych braci Ukraińców. Wiem, że wielu z nas ma tam swoje rodziny. Wspierajmy ich. Chwała bohaterom! Chwała Ukrainie – mówił wójt Kazimierz Kwiatkowski.