Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francuscy kontrolerzy lotów zaczęli strajk. Czy będą utrudnienia dla pasażerów z Gdańska? Znamy odpowiedź Portu Lotniczego

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Czy francuskie strajki dotkną połączeń z Gdańska? Sprawdziliśmy to w Porcie Lotniczym Gdańsk
Czy francuskie strajki dotkną połączeń z Gdańska? Sprawdziliśmy to w Porcie Lotniczym Gdańsk Przemysław Świderski
Na lotniskach we Francji trwa już strajk kontrolerów lotów, którzy protestują przeciwko zmianom zasad dotyczących udziału w strajkach. Eksperci od kilku dni przewidywali, że znaczna część kursów może zostać odwołana. Tymczasem Ryanair apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie pilnych działań. Czy sytuacja ta wpłynie na loty z Gdańska?

Czy francuskie strajki dotkną połączeń z Gdańska?

Od poniedziałku, 20 listopada, rozpoczyna się strajk kontrolerów lotów we Francji. Obejmuje on m.in. takie lotniska jak drugi co do wielkości w całyk kraju Paryż-Orly, Bordeaux-Mérignac, Marsylia-Provence czy Tuluza-Blagnac.

Do strajków wezwało kilka związków zawodowych, które sprzeciwiają się przyjęciu przez francuski parlament nowej ustawy. Dotyczy ona właśnie strajków i nakłada na każdego pracownika sektora lotniczego obowiązek, aby indywidualnie zgłaszał swój udział w akcjach protestacyjnych z 48-godzinnym wyprzedzeniem. Ma to zmniejszyć wpływ nieobecności na realizację lotów.

ZOBACZ TAKŻE: Lawina w Tatrach. Sprawdź aktualny stopień zagrożenia lawinowego w górach, najnowsze komunikaty GOPR i TOPR

Od kilku dni zapowiadane są perturbacje związane z tymi wydarzeniami. Francuska Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego wezwała linie lotnicze do odwołania 25 proc. lotów zaplanowanych na 20 listopada na lotnisku Paryż-Orly.

Czy strajk we Francji wypłynie na połączenia z Gdańska?

Zapytaliśmy o to rzeczniczkę Portu Lotniczego Gdańsk, Agnieszkę Michajłow. Poinformowała reportera "Dziennika Bałtyckiego" o tym, że na razie trudno przewidzieć zmiany związane z tymi wydarzeniami.

Na poniedziałek zaplanowane są dwa loty do Paryża - jeden o godz. 18:35 i drugi o 23:10 - i nadal są zaplanowane w rozkładzie.

Rzeczniczka gdańskiego lotniska przyznaje jednak, że "sytuacja jest dynamiczna".

Rozwiązanie problemu albo dymisja przewodniczącej KE

Tymczasem jeden z przewoźników apeluje bezpośrednio do przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, do podjęcia pilnych działań w związku z trwającymi strajkami. Mowa tu o Ryanair, które jest zdania, że KE powinno uruchomić mechanizmy ochrony lotów i swobody przemieszczania się obywateli Unii Europejskiej.

Ryanair podkreśla jednocześnie, że do tej pory w 2023 roku odbyło się już 65 dni strajków francuskich kontrolerów lotów. To ponad 13 razy więcej niż w roku ubiegłym.

ZOBACZ TAKŻE: Pieniny jesienią: zobacz zachwycające zdjęcia, dzięki którym zakochasz się w tych górach od pierwszego wejrzenia

- To całkowicie niedopuszczalne. Strajki spowodowały odwołanie tysięcy lotów z krótkim wyprzedzeniem, niesprawiedliwie zakłócając plany podróży pasażerów w UE. Pomimo wielokrotnych apeli do Ursuli von der Leyen o ochronę pasażerów i przelotów podczas strajków ATC, nie podjęła ona żadnych działań w tym kierunku. W rezultacie jeszcze więcej pasażerów będzie miało odwołane loty w krótkim czasie z powodu strajku francuskiego ATC w poniedziałek 20 listopada, mimo że nawet nie lecą do/z Francji. Dzieje się tak dlatego, że Francja nieuczciwie wykorzystuje przepisy dotyczące minimalnej liczby lotów do ochrony lotów francuskich, jednocześnie wymuszając odwołanie lotów z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nie mamy nic przeciwko temu, by francuskie związki zawodowe ATC korzystały ze swojego prawa do strajku, ale Komisja Europejska powinna nalegać, by odwołania lotów z powodu strajków francuskich ATC dotyczyły lotów francuskich, a nie tych odbywających się nad Francją w drodze do innego niepowiązanego miejsca docelowego w UE - pisze w swoim apelu Ryanair.

Przewoźnik sporządził także petycję pt. "Chroń pasażerów - utrzymaj otwarte niebo w UE", pod którym podpisało się 2 milionów pasażerów. Ryanair w swoim piśmie widzi dwa wyjścia z tej sytuacji: przewodnicząca KE Ursula vod der Leyen powinna albo położyć kres sprawie niepotrzebnego odwoływania lotów, albo złożyć rezygnację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto