Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotografuje opuszczone budynki, ruiny i fabryki. Był nawet w Zonie w Czarnobylu! Rafał Borys Borkowski z Tczewa i jego fotograficzna pasja

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Rafał Borys Borkowski
Co może być ekscytującego w ruinach, opuszczonych budowlach, fabrykach... Patrząc na to z boku, niemal każdy powiedziałby, że nic, albo prawie nic. Czy tak jest faktycznie? Rafał Borys Borkowski z Tczewa właśnie takie miejsca sobie upodobał. Jego pasja, to eksploracje. A wszystko zaczęło się od wybuchu reaktora w Czarnobylu, dokładniej z 25. rocznicą tego wydarzenia...

Rafał Borkowski: Zona w Czarnobylu debiutem eksploratorskim!

- Pasja z eksploracją, a dokładniej z URBEX (Urban Exploration) pojawiła się od czasu... 25. rocznicy wybuchu reaktora w Czarnobylu - wspomina pan Rafał. - Zainteresowałem się tematem tej największej katastrofy nuklearnej w historii. Jednym tchem przeczytałem książkę Swiatłany Aleksijewicz "Krzyk Czarnobyla" i wtedy już wiedziałem, że chcę tam pojechać.

Na realizację swoich marzeń musiał poczekać do 2016 roku. Kolejną wyprawę w to miejsce "zaliczył" również rok później.

- Od tamtego czasu żyję tym tematem aż do dziś - mówi tczewianin. - Czarnobylska Strefa Wykluczenia (zwana ZONĄ) była moim pierwszym URBEXem, podczas którego zacząłem przygodę z fotografią tego typu miejsc.

Zapytany o pierwszą w pełni "autorską" eksplorację, przyznał, że jej miejscem było opuszczone miasto Prypeć leżące w bliskim sąsiedztwie elektrowni jądrowej "Czarnobyl".

To jednocześnie najbliższa mężczyźnie eksploracja, chociaż, jak mówi takich było kilka. Wróćmy jednak do tej pierwszej, która mocno zapadła mu w pamięć.

- Miasto wielkości Tczewa, z którego dosłownie "wyssano" ludzi - wspomina. - Te porzucone szkoły, żłobki, przedszkola, mieszkania, w których walają się zeszyty z zapiskami z dnia katastrofy... To było strasznie przejmujące. I cały czas miałem w pamięci powieść Aleksiejewicz - fragment gdy wchodzisz do mieszkania głównych bohaterów... Poczułem ciary na plecach... To było naprawdę mocne przeżycie - dodaje.

Nie tylko zagraniczne eksploracje interesowały pana Rafała.

"Borys" z Tczewa eksploruje także w Polsce!

- Równolegle z "Czarnobylem" zainteresowany byłem tematem polskiej elektrowni jądrowej (tak w Polsce prawie wybudowaliśmy elektrownię atomową! - podkreśla) w Żarnowcu, gdzie na obszarze kilku tysięcy hektarów rozciąga się post-apokaliptyczny krajobraz porzuconej największej budowy schyłku PRL. To był mój polski "Czarnobyl", gdzie zacząłem szlifować swój fotograficzny dorobek, a jest tam co fotografować.

Fotografuje opuszczone budynki, ruiny i fabryki. Był nawet w...

Czy swojej pasji Rafał Borys Borkowski oddaje się samotnie?

- Nie, dzisiaj w dobie Internetu i szybkiej wymiany informacji można szybko nawiązać współpracę z osobami zainteresowanymi wspólnym tematem - zauważa tczewianin. - Tym ówcześnie wspólnym tematem została porzucona budowa EJ Żarnowiec - dziś współredaguję stronę internetową www.ejzarnowiec.pl na którą serdecznie zapraszam zainteresowanych eksploracjami. Na wyprawy (URBEX) zawsze wybieramy się w grupie - jest nas kilka osób zrzeszonych w grupie. To bardzo ważne ze względu na niebezpieczeństwo związane ze stanem budynków lub "ubytków" pod nogami...

Urbex Pomorze

Obecnie efekty dotychczasowych działań pana Rafała można się dowiedzieć odwiedzając jego najmłodsze "dziecko" - stronę URBEX, gdzie wreszcie w jednym miejscu zamieszcza relacje ze swoich eksploracji.

Każda pasja okupiona jest licznymi wyzwaniami. Nie inaczej jest w przypadku oddawania się eksploracjom.

- Najtrudniejsze w tej "działalności" jest: zdobycie pozwolenia na wejście do obiektów, stan techniczny, pogoda, zbyt szybko zapadający zmrok ale najbardziej dokucza brak zrozumienia wśród niektórych... zazwyczaj traktują "gościa" z aparatem w opuszczonej fabryce czy budynku jak intruza albo co gorsza złodzieja czy wandala - wymienia eksplorator. - No cóż, trzeba wtedy posłużyć się urokiem osobistym, albo sztuką negocjacji...

Czy w Tczewie, w powiecie, czy też nieco szerszym terenie znajduje się coś, co mogłoby zainteresować pana Rafała? - W pobliżu Tczewa jak najbardziej, choćby ogromny PGR pod Pelplinem, czy ośrodki wypoczynkowe na Kaszubach - przyznaje. - Zresztą, w każdym mieście "powiatowym" jest jakiś opuszczony obiekt, czy fabryka z tamtej "epoki", a to najwdzięczniejszy obraz dla aparatu. Pod Tczewem jest kilka ciekawych miejsc (młyny, spichlerze, PGRy, fabryki, kotłownie), nie podaję szczegółowych miejsc z wiadomego powodu... wandale też tam jeżdżą - dodaje wyjaśniając eksplorator.

Fot. Rafał Borys Borkowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto