Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Animo po raz 17. W piątek zapraszamy do Czarnej Sali na Noc Biletów!

Redakcja
Na otwarcie festiwalu Animo, kwidzyńska widownia zobaczymy spektakl "Samotni?" w wykonaniu teatru Red Angels z Francji
Na otwarcie festiwalu Animo, kwidzyńska widownia zobaczymy spektakl "Samotni?" w wykonaniu teatru Red Angels z Francji fot. materiał organizatora
Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Animo. Impreza odbędzie się w dniach 2-6 października. Bilety w przedsprzedażowych, niższych cenach będzie można kupić tylko podczas Nocy Biletów, która odbędzie się 21 września w Czarnej Sali. Warto dodać, że to również jedyna okazja, by kupić karnety na cały festiwal.

Animo to pionierski festiwal walczący o równość w dostępie do dóbr kultury dla niewielkich ośrodków miejskich, nie chce dopuścić do wyludnienia kulturalnego, izolacji, a przede wszystkim braku tożsamości kulturowej, przeciwdziała zapóźnieniu kulturowemu, sprzeciwia się kategoryzacji: kultura małych miast i dużych metropolii.

Festiwal to wydarzenie kulturalne organizowane poza przestrzenią wielkomiejską, na wysokim poziomie artystycznym, zwraca uwagę środowisk artystycznych i opiniotwórczych na wydarzenia kulturalne w małych ośrodkach miejskich, burzy przekonanie, że widz prowincjonalny to widz niewymagający. Animo to zarówno animacja w sensie artystycznego środka wyrazu jak i działań edukacyjno-społecznych, promuje sztukę animacji teatru lalek, teatru przedmiotu, teatru plastycznego, prezentuje sztukę filmu animowanego, przedstawia projekty muzyczne w konwencji widowiska teatralnego, propaguje działania edukacyjne dedykowane integracji pokoleń, prowokuje do dyskusji o problematyce społecznej.

Opublikowany przezFacebook

Noc Biletów przed festiwalem Animo. W piątek zapraszamy do Czarnej Sali!

Piątkowa Noc Biletów, na którą do Czarnej Sali, w godz. 19 - 0, zaprasza Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego, to jedyna okazja, by w niższych cenach kupić bilety na wybrane wydarzenia festiwalowe i karnety, także w cenach przedsprzedażowych. Ceny biletów znajdziecie TUTAJ.

Podczas Nocy Biletów, wystąpi duet: Adrian Stanciu (altówka) oraz Bogdan E.Szczepański (kontrabas). W programie: Menuet BWV 112, Chór i kantatę 147 Jana Sebastiana Bacha, „Cos'e'” współczesnego włoskiego kompozytora Giuseppe Barbery, „Tango” Isaaca Albéniza.

O swoim koncercie sami twórcy mówią tak: - We dwóch zawsze gra się lepiej, a do tego i altówka, i kontrabas mają jedną, wspólną cechę akustyczną: są za małe w stosunku do dźwięków, jakie wydają, bo zgodnie z prawami akustyki altówka musiałaby być znacznie większa, a kontrabas musiałby mieć ponad 2,5 metra. Dlatego nie mają takiego kryształowego brzmienia jak skrzypce czy wiolonczela, ich brzmienie jest troszeczkę matowe i dobrze współbrzmią - mówi Bogdan E. Szczepański.

– To dla mnie nowe i bardzo interesujące doświadczenie - dodaje Adrian Stanciu. - Od początku, jak tylko Bogdan zapytał: chcesz zagrać coś takiego, tylko na kontrabas i altówkę, uznałem, że warto spróbować, bo nigdy jeszcze nie grałem takiego repertuaru w takim zestawieniu.

17. Międzynarodowy Festiwal Animo. Na otwarcie spektakl francuskiej trupy Red Angels

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje spektakl „Samotni?” w wykonaniu francuskiego teatru Red Angels, który zobaczymy w teatrze. Zaskakująco samotni dorośli w wiecznie opresyjnym, rywalizującym i zimnym społeczeństwie. Niezwykle samotne dzieci, wciągnięte w wir dorosłego świata, szukają swojego miejsca w codziennym życiu, które je przerasta i rozdaje kuksańce. Niczym w układance elementy przedstawienia współgrają ze sobą wtapiając się w karykaturę codzienności, w kawałki życia na granicy rozpadu i w otumanioną rodzinę. Tym przedstawieniem trupa Red Angels (Czerwone Anioły) zgłębia medialny temat, który oferuje dzieciom i dorosłym cudze dowcipy i niewiele zadowolenia z siebie w dorosłym życiu.

Basile i Leontine są dwojgiem dzieci, które chciałyby dorastać spokojnie, jak wiele innych, ale wciągnięte w wir dorosłego świata, próbują znaleźć swoją własną drogę w życiu, które je przytłacza i obciąża. Wśród rodziców spieszących się w różne miejsca lub skupionych na nudnych czynnościach codziennego życia każde dziecko, zarazem świadek i ofiara, przedwcześnie dojrzały pan swego losu, poddaje się sytuacji lub ucieka w świat wyobraźni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 16. festiwal Animo w Kwidzynie już za nami. "Nasz widz jest coraz bardziej wymagający" [ROZMOWA]

Tancerzy/dorosłych widzimy w przestrzeni, w ruchu, wciągniętych w szaloną choreografię gestów dnia codziennego lub tych związanych z ich obowiązkami zawodowymi. Na scenie obserwujemy, jak każde dziecko/lalka oczekuje w życiu codziennym nadejścia dorosłego i jego pomocy w dalszej drodze. To dziecko, jednak, doświadcza nieskuteczności reakcji dorosłego na te oczekiwania.

Basil trafia w wir energii, która nie jest przeznaczona dla niego, a Leontine znajduje się wśród konfliktów i ogłuszającej ciszy i nie potrafi się tam odnaleźć. Kolejne rozczarowania pogłębiają ich odczucie osamotnienia i niemożliwości bycia zrozumianym przez dorosłych, od których tak wiele oczekują.

Prócz wielu przedstawień teatralnych, z którymi do Kwidzyna przyjadą teatry z Niemiec, Rosji, Włoch czy Stanów Zjednoczonych, na uczestników festiwalu czekają również warsztaty, projekcje filmowe, wystawy oraz muzyka.

Szczegółowy program 13. Międzynarodowego 17. Festiwalu Animo już wkrótce znajdziecie na portalu kwidzyn.naszemiasto.pl!

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto