Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś zmiana czasu na zimowy 2023. 29 października 2023 to data zmiany czasu na zimowy w Polsce! 29.10.2023

Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Z badań MRPiT wynika, że Polacy opowiadają się za zaniechaniem zmian czasu (i pozostania przy letnim) w przypadku 80 proc. ankietowanych.
Z badań MRPiT wynika, że Polacy opowiadają się za zaniechaniem zmian czasu (i pozostania przy letnim) w przypadku 80 proc. ankietowanych. archiwum Polska Press
Zmiana czasu na zimowy 2023. Data zmiany czasu na zimowy w Polsce wypada w weekend 28-29 października 2023! W którą stronę tym razem przestawiamy zegarki – o godzinę do przodu czy o godzinę do tyłu? I co z pomysłem, rozważanym także na poziomie Unii Europejskiej, aby skończyć z tymi, powracającymi co pół roku, dylematami?

Jak wygląda zmiana czasu z letniego na zimowy?

Zbliża się zmiana czasu na zimowy 2023! W tym roku wypada w nocy z 28 na 29 października. To w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę należy przestawić zegar o godzinie 3 na godzinę 2. Zatem cofamy czas i śpimy o godzinę dłużej! Większość urządzeń wykonuje zmianę czasu automatycznie. Jednak analogowe zegarki musimy przestawić sami.

Po co jest zmiana czasu z letniego na zimowy? Zmiana czasu - z letniego na zimowy i z zimowego na letni - według pomysłodawców z XIX wieku miała powodować efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego.

Kiedy będzie koniec zmiany czasu?

Jest spora grupa krytyków zmiany czasu. W Polsce do zniesienia zmiany czasu dążyło Polskie Stronnictwo Ludowe – przedstawiając odpowiedni projekt ustawy. Te rozważania przeniosły się na poziom unijny. W 2018 r. europarlament przegłosował nawet rezolucję, postulującą, aby ostatnia zmiana czasu w Unii Europejskiej miała miejsce w 2021 r.

„Polska od początku popierała i popiera dyskusję na forum UE nt. odstąpienia od zmian czasu” – wyjaśniała (w listopadzie 2020 r.) w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji Olga Semeniuk, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). – „Niestety, w bieżącym (2020 – red.) roku (po wystąpieniu pandemii Covid-19) – zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE – wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane”.

Czy Polacy są za zmianą czasu?

Z badań MRPiT wynika, że Polacy opowiadają się za zaniechaniem zmian czasu (i pozostania przy letnim) w przypadku 80 proc. ankietowanych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto