Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Prabutach otwarty dla podróżnych! Budynek odzyskał dawny blask [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Dworzec w Prabutach otwarty dla podróżnych! Komfortowy, funkcjonalny, dostępny, przyjazny środowisku, a do tego poddany renowacji z dbałością o historyczne detale – taki jest dworzec w Prabutach po zakończonej przebudowie. Skorzystali już z niego pierwsi podróżni.

Inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trwała prawie półtora roku. Dzięki niej wzniesiony w latach 20. XX wieku obiekt przeszedł prawdziwą metamorfozę, podczas której to, co historyczne połączono z nowoczesnością i współczesnymi standardami obsługi podróżnych.

Co się zmieniło?

Renowacji poddano elewację dworca wraz z detalami architektonicznymi. Biały kolor odzyskała odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna. Z kolei elewację pokryto nowym tynkiem malowanym na kolor ugrowo-beżowy, co dobrze współgra z ceglasto-czerwonym kolorem dachówki karpiówki. Najciekawszym elementem bryły dworca jest wieżyczka nad wejściem do budynku od strony miasta, na którą przywrócono zegar kolejowy. Całość uzyskanego efektu estetycznego podkreśla nowa iluminacja dworca.

– Otwarcie zmodernizowanego dworca w Prabutach to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnej mniejszej miejscowości w województwie pomorskim zyskują dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Gdańska. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld złotych na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Prabuty to już dziesiąty dworzec otwarty dla podróżnych po modernizacji od początku tego roku. Dzięki przebudowie zabytkowy obiekt odzyskał historyczne piękno, a także stał się budynkiem nowoczesnym, dostępnym dla wszystkich grup podróżnych, komfortowym i proekologicznym. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył wszystkim mieszkańcom i gościom – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

– Z budżetu UE na lata 2014-2020 polska kolej otrzymała około 10,2 miliarda euro, co umożliwiło realizację wielu inwestycji. Wyremontowany dworzec w Prabutach to doskonały przykład wykorzystania Funduszy Europejskich. Dzięki tej inwestycji komfort i bezpieczeństwo pasażerów znacznie wzrosły. Budynek został też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodziców z dziećmi, dzięki czemu stał się on dostępny dla wszystkich podróżujących – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej

Prabuty to drugi po Pszczółkach dworzec w województwie pomorskim, który w tym roku udostępniamy podróżnym po modernizacji. Dzięki inwestycji ten zabytkowy obiekt odzyskał historyczne piękno i jednocześnie stał się dworcem nowoczesnym zapewniającym komfort i odpowiedni standard obsługi podróżnych. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył podróżnym – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

– W tym roku, za sprawą Europejskiego Roku Kolei ustanowionemu w całej Unii Europejskiej, jeszcze uważniej przyglądamy się inwestycjom kolejowym współfinansowanym ze środków UE. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego infrastruktura i Środowisko pozwala wspierać modernizację starych, czasami zabytkowych, obiektów infrastruktury kolejowej, takich jak właśnie odnowiony dworzec w Prabutach – mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Na nowo zaaranżowano przestrzeń obsługi podróżnych

Z pierwotnego wystroju holu zachowano oryginalną ceramiczną okładzinę ścienną. Nawiązuje do niej kolor posadzek stylizowanych na historyczne. Dzięki inwestycji hol zyskał całkowicie nowe wyposażenie, czyli ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Na parterze, poza holem pełniącym funkcję poczekalni z wyodrębnioną przestrzenią dla rodziców z dziećmi, podróżni znajdą ogólnodostępne toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. W budynku przewidziano również powierzchnie pod wynajem. Na parterze pod lokale handlowe, a na piętrze pod powierzchnie biurowe.

Dzięki przebudowie dworzec stał się również dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowano w nim istniejące bariery architektoniczne, a do przestrzeni obsługi podróżnych dostaniemy się z pomocą dwóch nowych pochylni zlokalizowanych przy wejściu od strony peronów oraz przy elewacji od strony przejścia podziemnego na perony. Usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami jest więcej. Wśród nich ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe.

Dworzec po przebudowie stał się również bardziej przyjazny środowisku oraz bezpieczny

Przeprowadzono jego termomodernizację (ocieplenie dachu, ścian od wewnątrz, wymianę okien na te o niższym współczynniku przenikaniu ciepła) oraz zastosowano w nim energooszczędne oświetlenie. Dodatkowo zamontowano system BMS (Building Management System) nadzorujący prace wszystkich urządzeń i systemów oraz optymalizujący zużycie wody, energii cieplnej i elektrycznej. Za bezpieczeństwo na obiekcie odpowiadają nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Pozytywną metamorfozę przeszło otoczenie dworca. Nowością jest wiata rowerowa ze stojakami rowerowymi. Na placu przed budynkiem i w jego bezpośrednim otoczeniu wymieniono również nawierzchnie oraz zamontowano nowe ławki, kosze oraz oświetlenie. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca, wzdłuż chodnika, zlokalizowano postój dla taksówek, a od strony ulicy sześć miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Uporządkowane zostały również tereny zielone.

Przebudowa dworca Prabuty rozpoczęła się na początku 2020 roku. Łączny koszt zakończonej inwestycji to 13,2 mln złotych brutto. Projekt przebudowy opracowała pracownia projektowa Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji ALLPLAN Spółka z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, a wykonawcą prac budowlanych była firma A-Projekt Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Prabuty: Ruszył remont dworca PKP. Inwestycja pochłonie pona...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto