Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Drzewo w otwartym krajobrazie. Instrukcja obsługi" w Gardei. Szkolenie na temat zadrzewień [FOTO]

Arkadiusz Kosiński
fot. materiał prasowy
Pod hasłem "Drzewo w otwartym krajobrazie. Instrukcja obsługi" w Gardei zorganizowano szkolenie poświęcone dobrym praktykom w zarządzaniu przydrożnymi zadrzewieniami.

Szkolenie, w ramach programu "Drogi dla natury" (lokalnie realizuje go stowarzyszenie Eko-Inicjatywa), odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gardei. Gmina jako jedna z dwóch w powiecie kwidzyńskim, uczestniczy w programie.

Oba dni szkolenia były intensywne i wypełnione treścią, co odpowiadało wadze zadania jakim jest mądre gospodarowanie drzewami w gminie Gardeja. Najszerzej znanym dendrologiczno‑drogowym problemem jest dotychczas niezrealizowana przebudowa droga krajowej nr 55, w której kością niezgody stały się przydrożne drzewa oraz ich dzicy mieszkańcy z pachnicą dębową na czele.

Zobacz też: Gmina Gardeja. Pachnica pod specjalnym nadzorem

Celem szkolenia było przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat wartości drzew w otoczeniu człowieka oraz sposobu właściwego nimi zarządzania. Rozpoczynając od tego czym jest drzewo i czego potrzebuje do "szczęśliwego" życia aż po praktyki i zalecenia planowania i ochrony drzew w procesie inwestycjnym.

Uczestnikami szkolenia w większości byli mieszkańcy gminy z Wójtem Kazimierzem Kwiatkowskim na czele. W wybranych wykładach udziął wzięła również młodzież z klasy I gardejskiego gimnazjum.

Wykładowcami w trakcie szkolenia byli eksperci zajmujący się drzewami na co dzień: arborysta - Jerzy Stolarczyk, architekt krajobrazu - Rafał Wodzicki, urzędnik "środowiskowy" - Rafał Młodawski, entomolog - dr Andrzej Oleksa oraz członek stowarzyszenia Eko‑Inicjatywa - Adam Juźwiak. Prócz słuchania wykładów uczestnicy brali udział w zajęciach terenowych poszukując cennych gatunków porostów czy owadów oraz oceniając stan zdrowotny drzewa.

Istotnym elementem szkolenia była prezentacja na temat powstającego w ramach programu "Drogi dla Natury" tzw. programu zadrzewieniowego. To dokument zawierający informacje na temat stanu zadrzewień przydrożnych w gminie oraz nakreślający kierunki przyszłego gospodarowania nimi. W trakcie tego wykładu znalazło się miejsce na dyskusję nad problemem drogi krajowej nr 55 oraz istotniejszym, choć nie znanym szeroko, niszczenia cennych, historycznych alei śródpolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto