Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki Powiatowe w Ryjewie. Podczas uroczystości przyznano Honorowe Nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego [ZDJĘCIA CZ. 2]

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Podczas tegorocznych Dożynek Powiatowych tradycyjnie odbył się konkurs wieńców dożynkowych, na scenie zaprezentowały się: Zespół Pieśni i Tańca Powiśle z Kwidzyna, Orkiestra Dęta z Koronowa, Cyganeczki, Świetliki ze Świetlicy Wiejskiej w Rudnikach. Ponadto przyznano Honorowe Nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego. Przypomnijmy, że XX Dożynki Powiatowe odbyły się w Ryjewie w minioną niedzielę (5 września).

- Zastanawiałem się czy rolnik to jest zawód, hobby, czy służba. Chyba to wszystko razem, bo tak jak na służbie trzeba być pilnym, ale tak jak w zawodzie trzeba się nauczyć tego wszystkiego i na dodatek, tak jak w hobby, trzeba to lubić. Chciałem podziękować rolnikom za to, że się nie podajecie. Zastanawiałem się też kto jest waszym pracodawcą. Dla nas wszystkich Bóg jest pracodawcą, ale Bóg uzewnętrznia się dla Was w naturze. Wy bez tej natury, bez jej znajomości i bez współpracy z naturą nie stworzylibyście tak obfitych plonów i które my wszyscy zwykli zjadacze chleba korzystamy. Wam za to serdecznie dziękuję. Dziękuję Wam za ten pot i nie raz pewnie wylewane łzy. Życzę Wam wszystkiego dobrego, obfitych plonów i dużo zdrowia – powiedział na otwarciu XX Dożynek Powiatowych Starosta Powiatu Kwidzyńskiego Jerzy Godzik.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Ryjewo, który odniósł się w swoim wystąpieniu do historii i tradycji związanych z rolnictwem.

- Na rolniczych sztandarach najczęściej napisane jest „Bóg, honor, ojczyzna”, czasami jeszcze „Żywią i bronią” i te dwie tezy (żywią i bronią) od setek lat charakteryzują naszych rolników. To oni pomogli Janowi Kazimierzowi, to oni przelewali krew pod Racławicami. A w dzisiejszej homilii ksiądz proboszcz opowiedział o umiłowaniu chleba, o umiłowaniu każdego okrucha chleba przez Polaków. I myślę, że dzięki tej tradycji, którą rolnicy pielęgnują w sobie, umiłowaniu ziemi, do ziemi ojców, dalej są tymi rolnikami. Jak wiemy wszyscy, wszyscy mieszkający na wsi, to bardzo trudna praca, często nie do końca dobrze wynagradzana, zależna od bardzo wielu czynników, na które tak naprawdę rolnicy wpływu nie mają, a mimo wszystko starają się i bardzo ciężko pracują i za to serdeczne Bóg zapłać. Po ciężkim roku pracy należy się dzień odpoczynku, należy się czas świętowania i dziś mamy taki dzień i dlatego wszystkim rolnikom życzę wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i wytrwałości i żeby tak pięknie o Was nie mówili tylko z okazji Waszego święta, ale każdego dnia – powiedział Wójt Gminy Ryjewo Sławomir Słupczyński.

Po przemówieniach przyszedł czas na podzielenie się poświęconym chlebem. Uczestników dożynek częstowali Starosta Powiatu Kwidzyńskiego Jerzy Godzik, Wójt Gminy Ryjewo, oraz starostowie dożynek.

Za nami XX Dożynki Powiatowe, które w tym roku odbyły się w ...

Honorowe Nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego

Nagrody wręczył Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego Jerzy Śnieg i Honorowy Ambasador Powiatu Kwidzyńskiego Marek Krzykowski. Dodajmy, że nagrody te przyznawane są od ponad dwudziestu lat.

W tym roku nagrody otrzymali:

 • Elżbieta Zardzewiały

 • Renata Preibisz

 • Kamila Budyś

 • Marzena Bryl

 • OSP Tychnowy

 • OSP Rakowiec

 • Lidia Kurz

 • Teresa Smentek

 • Bernard Reks

 • Krystyna Dominik

 • Krystyna Łapacz

 • Sławomir Kędra

 • Mirosław Duliban

 • Krzysztof Małkiewicz

 • Tomasz Szczęsny

 • Zenobia Skoczek

 • Stowarzyszenie Piłki Ręcznej USAR Kwidzyn

 • Dariusz Kołodziejek

 • Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie

- Jest mi bardzo miło i mam ogromny zaszczyt wręczyć Nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego, nagrody dla naszych obywateli, mieszkańców, którzy zawsze coś zostawiają na naszym terenie. To ich ogromna zasługa, a widzicie w prawie każdej wsi to co zasługuję na tę nagrodę, na tę pochwałę. Dla mnie, jako przewodniczącego rady powiatu szczególnie istotne jest, by pielęgnować sprawy sprzyjające rozwojowi więzi i wrażliwości społecznej, więzi łączącej lokalną społeczność. Raz jeszcze chciałbym, w imieniu samorządu powiatu kwidzyńskiego, podziękować Wam za Waszą pracę wykonywaną z pasją i z oddaniem, bo co by było bez Was dla naszych mieszkańców? Życzę Wam, abyście jak najdłużej i równie skutecznie, jak do tej pory, działali na rzecz naszej małej kwidzyńskiej ojczyzny - powiedział Jerzy Śnieg, Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego.

Jak dalej podkreślił, przy okazji dożynkowego święta, bardzo ważne jest, by podziękować rolnikom i ich rodzinom.

- Trzeba podziękować za ciężką pracę rolników, bo to dzięki nim możemy się dobrze odżywiać i mieć zdrową żywność. Dziękuję również wszystkim instytucjom, które pracują na rzecz rolnictwa, bo bez nich tej współpracy, tych plonów, tej żywności by nie było. Zdaję sobie sprawę, jak wygląda produkcja. Jestem synem rolnika, wiem jak działa kosa, żniwiarka, młockarnia i kombajn. A też wiem, że nie zawsze w parze idzie produkcja z opłacalnością, wobec tego musimy dbać o to, żeby ta opłacalność dla rolników za tę ciężką pracę, mozolną pracę była naprawdę wystarczająca, żebyśmy mogli powiedzieć, że to się rolnikowi zwraca, a nie dokłada. Jeszcze raz wszystkiego dobrego - podsumował Jerzy Śnieg.

Jako kolejny przemawiał Marek Krzykowski, który jest Honorowym Ambasadorem Powiatu Kwidzyńskiego.

- Bardzo dziękuję rolnikom za ich ciężką pracę, gratuluję wszystkim nagrodzonym. Pamiętam pierwszą sesję rady powiatu i nie spodziewałem się wtedy, że kiedyś będę mógł stać na takiej scenie i przemawiać jako Honorowy Ambasador Powiatu Kwidzyńskiego. Miałem okazję być na świecie praktyczne na wszystkich kontynentach w różnych miejscach, ale zawsze wracałem do naszego powiatu jak do domu. To był mój dom, jest to mój dom i moim domem pozostanie. I niech to będzie dom dla nas wszystkich, w którym się będziemy czuli dobrze, spokojnie, będziemy mogli się spotykać, i w którym takie uroczystości jak dzisiaj mogły się odbywać przez wiele kolejnych lat. Wszystkiego najlepszego – mówił Marek Krzykowski Honorowy Ambasador Powiatu Kwidzyńskiego.

Oprócz oficjalnych przemówień i wręczania nagród, na scenie zaprezentowały się: Zespół Pieśni i Tańca Powiśle z Kwidzyna, Orkiestra Dęta z Koronowa, Cyganeczki, Świetliki ze Świetlicy Wiejskiej w Rudnikach, natomiast wieczór zwieńczył koncert Eleni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto