Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do budżetu miasta wpłynie 60 mln złotych podatku od transakcji przejęcia IP Kwidzyn? Taką informację podał Peter Oswald podczas konferencji

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Kiedy miasto otrzyma 60 mln złotych? Taka kwota padła na konferencji dotyczącej sfinalizowania przejęcia zakładu IP przez austriacką firmę Mayr-Melnhof. Pieniądze, które mają trafić do budżetu miasta to podatek od transakcji zakupu kwidzyńskiego zakładu. Zapytaliśmy Urząd Miejski w Kwidzynie, jaką kwotę faktycznie otrzyma i na co zostanie przeznaczona.

Grupa Mayr-Melnhof (MM) sfinalizowała transakcję przejęcia zakładu produkcyjnego w Kwidzynie, ogłoszoną w połowie lutego 2021 roku, po uzyskaniu wszelkich zgód od właściwych organów ochrony konkurencji. Austriacka firma kupiła IP Kwidzyn za około 700 mln euro (ponad 3 mld złotych). Na początku sierpnia odbyła się konferencja prasowa podsumowująca przejęcie zakładu w Kwidzynie.

Podczas konferencji, Prezes Zarządu MM, Peter Oswald ogłosił, że miasto otrzyma 60 mln złotych podatku z transakcji przejęcia kwidzyńskiego zakładu. Zasugerował również, że włodarze mogą przeznaczyć te pieniądze m.in. na remont drogi prowadzącej do zakładu (ul. Lotnicza). Wówczas Burmistrz Kwidzyna, Andrzej Krzysztofiak przychylił się do tego pomysłu.

- Pieniądze jeszcze nie wpłynęły, ale już mogę obiecać, że drogę wyremontujemy – odpowiedział podczas konferencji Burmistrz Andrzej Krzysztofiak.

My również zapytaliśmy na co miasto przeznaczy otrzymane pieniądze i jaka kwota faktycznie zasili miejski budżet.

- Aktualnie samorząd Miasta Kwidzyna nie dysponuje informacją o ostatecznej wysokości środków, które zasilą budżet oraz nie planuje wydatkowania do czasu faktycznego wpływu całej kwoty – informuje Anna Dreger, koordynator zespołu d.s. Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej.

Jak dodaje, w odniesieniu do złożonej deklaracji poprawy stanu nawierzchni ul. Lotniczej, jest jeszcze za wcześnie na szczegółowe ustalenia dotyczące terminu, zakresu i wstępnych kosztów robót.

- Należy także zaznaczyć, że ostateczne decyzje o przeznaczeniu dodatkowych wpływów Miasta będą należały do Rady Miejskiej w Kwidzynie, w której kompetencjach pozostaje podejmowanie uchwał dotyczących budżetu – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że przejęcie zakładu produkcyjnego IP Kwidzyn ogłoszono w połowie lutego 2021 roku. Jak poinformowała austriacka firma, przejęcie zakładu w Kwidzynie było częścią strategii MM rozwoju w segmencie wysokiej jakości tektur opakowaniowych opartej na włóknach pierwotnych (FBB) poprzez innowacyjne, zrównoważone i efektywne kosztowo produkty.

Dodajmy, że fabryka MM Kwidzyn posiada cztery maszyny papiernicze i roczne zdolności produkcyjne celulozy na poziomie 400 000t. Flagowa maszyna produkująca tekturę powlekaną ma wydajność 260 000 t. MM Kwidzyn posiada również dwie maszyny produkujące papiery biurowe (UWF) o łącznej wydajności produkcyjnej 410 000 t rocznie pozycjonowane wśród najbardziej atrakcyjnych maszyn w Europie. Zakład zatrudnia około 2300 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto