Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Dorotańskie 2022 w Kwidzynie. Spotkania na zamku oraz jarmark, koncert i pokazy rycerskie na placu Św. Jana Pawła II

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Imprezy związane z Dniami Dorotańskimi odbywały się na zamku oraz na placu przed teatrem
Imprezy związane z Dniami Dorotańskimi odbywały się na zamku oraz na placu przed teatrem Fot. Mirosław Wiśniewski
Jarmark, pokazy rycerskie oraz koncert muzyki dawnej, to tylko część wydarzeń towarzyszących tegorocznym Dniom Dorotańskim w Kwidzynie. Głównym punktem obchodów było natomiast VI Sympozjum Dorotańskie „Błogosławiona Dorota z Mątowów - średniowieczna pustelnica”,zorganizowane pod patronatem Biskupa Elbląskiego.

Przez dwa dni na placu Św. Jana Pawła II w Kwidzynie trwał Jarmark Dorotański. Wśród różnych stoisk można było m.in. obejrzeć i kupić wyroby rękodzielnicze, a także miody, balsamy, sery, słodycze, ciasta, chleb ze smalcem, ogórki oraz kluchy ziemniaczane. Nie brakowało także lodów oraz stoiska Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”, prezentującego m.in. motyw powiślański.

Pierwszego dnia Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej prezentowało także życie codzienne w średniowieczu, a chętni mogli m.in. wziąć udział w warsztatach kaligrafii, czy też nauczyć się czerpania papieru. Na scenie plenerowej w koncercie muzyki dawnej wystąpił natomiast zespół „Vocantus”.

W murach kwidzyńskiego zamku odbyło się natomiast spotkanie dr hab. Radosławem Biskupem, tłumaczem i redaktorem książki „Pomezańska kapituła katedralna w czasach średniowiecza”. Niestety z powodu choroby w spotkaniu nie mógł uczestniczyć jej autor Mario Glauert. Skierował jednak słowa do uczestników spotkania, które odczytała Ewa Nowogrodzka, dyrektor Kwidzyńskiego Centrum Kultury. Jak podkreślał cieszył się z zainteresowaniem wydaną książką. Po wywiadzie – rozmowie, którą z dr hab. R. Biskupem przeprowadziła Justyna Liguz, można było również kupić tą wyjątkową publikację oraz zdobyć podpis jej współautora. Uczestnicy spotkania mogli także spróbować średniowiecznych przysmaków. Warto również dodać, że Radosław Biskup zakończył spotkanie autorskie z podarunkami. Burmistrz Andrzej Krzysztofiak wręczył tłumaczowi książki posrebrzany ryt Kwidzyna, a Ewa Nowogrodzka specjały dorotańskie oraz torbę z haftem powiślańskim.

Drugiego dnia, tj. w sobotę, 25 czerwca 2022 r. początek wydarzeniom dało Sympozjum Dorotańskie „Błogosławiona Dorota z Mątowów - średniowieczna pustelnica” zorganizowana w zamku. Jak podkreślają organizatorzy historia Sympozjów Dorotańskich w Kwidzynie wiąże się z dziejami Diecezji Elbląskiej (1992-2018). Pierwsze Sympozjum odbyło się 25 czerwca 1994 r. w ramach Roku Dorotańskiego ogłoszonego przez biskupa Andrzeja Śliwińskiego. Główna tematyka prelekcji wiąże się natomiast z dziejami kapituły pomezańskiej oraz postacią bł. Doroty z Mątowów, która za zgodą biskupa pomezańskiego zamieszkała w zamurowanej pustelni, gdzie zmarła po 14 miesiącach. Tym razem Sympozjum miało swoją szóstą edycję, a odbywało się pod patronatem Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego.

Przez cały dzień w kwidzyńskim muzeum można było także obejrzeć relikwiarz z fragmentami z celi bł. Doroty z Mątowów. Odbył się także m.in. odczyt Alicji Grabowskiej-Lysenko, przedstawiający historie poszukiwań relikwii bł. Doroty. Jak informuje Muzeum Zamkowe w Malborku poszukiwania te sięgają 1635 roku, kiedy to jezuita Fryderyk Szembek przywiózł do Torunia fragmenty murów rekluzorium bł. Doroty. Dwa lata później relikwie te zostały złożona na ołtarzu św. Rozalii toruńskiego kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Żelazna skrzyneczka z zawartością została odnaleziona w roku 2022 podczas prac modernizacyjnych w zakrystii kościoła.

To jednak nie koniec atrakcji Dni Dorotańskich. Na placu przed teatrem na żywą lekcję historii zaprosili bowiem mieszkańców członkowie Bractwa Rycerskiego Kerin. Dwudniowy jarmark zakończył natomiast spektakl interaktywny „W czasach Doroty z Mątowów i Zawiszy Czarnego”. Przez dwa dni działo się więc sporo. Trzeba jednak przyznać, że upalna pogoda towarzysząca tegorocznym Dniom Dorotański raczej nie zachęcała mieszkańców do przyjścia na plac przed teatrem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto