Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego nie warto jeździć na oponach starszych niż sześć lat

Materiał powstał przy współpracy z serwisem Oponeo.pl
O przydatności opony zimowej decyduje przede wszystkim wysokość i stopień zużycia bieżnika. Bardzo istotny jest także wiek. Nawet dobrze wyglądająca, ale stara zimówka nie zapewni kierowcy bezpieczeństwa.

Sekretem opon zimowych jest specjalna mieszanka przygotowana właśnie z myślą o śniegu, lodzie i niskich temperaturach. Dzięki dodatkom silikonu i krzemu jest wówczas odpowiednio plastyczna i szorstka. W takich samych warunkach opona letnia robi się twardsza, co skutkuje wydłużeniem drogi hamowania i pogarsza stabilność samochodu.

Pomaga, ale do czasu
- Zimowy bieżnik ma ponadto wiele dodatkowych nacięć, tzw. lameli. Ich zadaniem jest lepsze odprowadzanie śniegu, dzięki czemu opona ciągle dobrze wgryza się w nawierzchnię. Gdyby było inaczej, zamieniłaby się w twardy walec ślizgający się po drodze – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Niestety unikalna mieszanka swoje właściwości zachowuje na wysokim poziomie maksymalnie przez trzy-cztery lata. Potem zaczyna twardnieć. Dlatego przyjmuje się, że opony powinno się wymieniać co cztery lata. Ale zdaniem doświadczonych wulkanizatorów termin można przeciągnąć do sześciu sezonów. Jeżeli opony mają wysoki i równomiernie zużyty bieżnik w tym czasie będą się jeszcze nadawały do bezpiecznej jazdy.

- Później opona zimowa poza kształtem bieżnika nie ma żadnych przewag. Można ją wtedy porównać do ogumienia bieżnikowanego, które zimowy ma tylko kształt nacięć. Poza tym jest twarde jak opony letnie i nie gwarantuje szybkiego zatrzymania pojazdu w trudnych warunkach – mówi Filip Fischer.

Gdzie znaleźć datę produkcji?
Informacja o dacie produkcji jest wybita na każdej oponie. Obok liter DOT wybite są cztery cyfry, które oznaczają kolejno tydzień i rok produkcji. Kod trzycyfrowy zdarza się niezwykle rzadko i można go znaleźć tylko na oponach produkowanych przed 2000 rokiem. Np. liczba 437 oznacza oponę wyprodukowaną w 43 tygodniu 1997 roku. Ale już np. 2309 to 23 tydzień 2009 roku.

Faktyczny wiek opon liczy się jednak od momentu zakończenia magazynowania i założenia ich na koła. Według polskich norm pełnowartościowy towar to taki, który w odpowiednich warunkach jest składowany nawet 36 miesięcy od daty produkcji. W takiej sytuacji oponę magazynowaną przez trzy lata i użytkowaną tylko przez czwarty rok można porównać do produktu, który na samochód zamontowano zaraz po wyprodukowaniu i spędził na osi 12 miesięcy. Pod względem mieszanki obie będą do siebie bardzo podobne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto