Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego boimy się dentystów?

abcZdrowie.pl
by .hj barraza / CC BY 2.0 (flickr)
Boisz się dentysty? Poznaj skuteczne metody walki z dentofobią!

Strach przed dentystą nazywany jest dentofobią. Najczęściej powodowany jest negatywnymi wspomnieniami z dzieciństwa – dźwiękiem borowania czy zapachem gabinetu stomatologicznego. W jego wyniku pacjent unika wizyty stomatologicznej nawet w sytuacji silnego bólu. Jak w przypadku każdej fobii, odczuwać może objawy fizyczne. Obecnie specjaliści szukają sposobów na przezwyciężenie lęku przed dentystą i oprócz skuteczniejszych znieczuleń oferują także przyjazną atmosferę podczas leczenia.

Co drugi Polak boi się dentysty

Z badań wynika, że połowa Polaków unika wizyt u dentysty. Aż 46% ankietowanych potwierdza, że wynika to ze strachu. Wiele osób odwleka wizytę u stomatologa nawet po pojawieniu się silnego bólu. Dlaczego? Ponieważ Polacy boją się bólu, zapachu panującego w gabinetach dentystycznych, a także dotyku lekarza. Dentofobia najczęściej dotyczy dzieci, które dziedziczą strach po swoich rodzicach. Z powodu zaniedbań jedynie 13% sześciolatków nie ma problemów z zębami.

Strach przed dentystą jest tak poważnym problemem, jak lęk przed pająkami, wysokością czy zamkniętymi pomieszczeniami. Z powodu dentofobii gabinety coraz częściej stosują gaz rozweselający, znieczulenie komputerowe czy jednodniowe wstawianie zębów. W ten sposób starają się oni przekonać pacjentów, że leczenia stomatologicznego nie należy się bać.

Wielu osobom, w szczególności tym, które u dentysty były ostatnio 15 lat temu, wizyta stomatologiczna kojarzy się z bólem i ogromną strzykawką ze znieczuleniem. Tymczasem stomatologia się zmienia, a leczenie nie musi się już wiązać z bólem. Należy pamiętać, że dentofobia, jak każda inna fobia, jest zaburzeniem psychicznym, dlatego należy starać się przełamać strach. W osiągnięciu tego celu pomóc może psycholog.

Skąd bierze się strach przed dentystą?

Dentofobia może mieć wiele źródeł. Najczęściej wynika z niemiłych przeżyć, takich jak niewłaściwie założona plomba lub bolesne leczenie kanałowe. Osoby starsze pamiętają jeszcze lata szkolne, kiedy zabiegi stomatologiczne wykonywane były nieprofesjonalnie. Słysząc przerażające opowieści rodziców, dzieci przejmują ich strach i nie chcą chodzić do dentysty. Tymczasem małe, 4- lub 5-letnie dziecko można przygotować do wizyty w gabinecie stomatologicznym w lepszy sposób niż opowiadając mu o swoich negatywnych przeżyciach. Istotne jest także wybranie właściwego, przyjaznego dziecku gabinetu.

Dentofobia skutkuje podobnymi objawami jak inne fobie. W wyniku strachu przed dentystą pojawić się może pocenie rąk, przyspieszone bicie serca, nadmierne wydzielanie soków żołądkowych i adrenaliny. Fobia może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta, w szczególności jeżeli ma problemy z sercem. Strach u dzieci może pogłębiać się wraz z wiekiem.

Jak walczyć z dentofobią?

Stomatolodzy coraz częściej próbują zwalczyć lęk pacjentów. W poczekalniach wielu gabinetów napić się można melisy lub posłuchać muzyki relaksacyjnej. Światło często jest przytłumione, a w powietrzu roznosi się przyjemny aromat. Z myślą o dzieciach tworzy się kąciki z zabawkami i kredkami.

Z dentofobią walczyć można stosując znieczulenia ogólne, gaz rozweselający, komputerowe znieczulenie, piasek zamiast wiertła, a także leczenie z wykorzystaniem żelu. Oprócz technologii w zwalczaniu dentofobii pomóc mogą techniki relaksacyjne, NLP, hipnoza i akupunktura. Ważna jest również komunikacja na linii lekarz-pacjent. Stomatolog powinien wyjaśnić, na czym polegać będzie zabieg, czy pojawić się może ból i kiedy. Posiadając pełne informacje na temat leczenia, pacjent często odczuwa mniejszy strach.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto