18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DKF Powiększenie: "Mój przyjaciel, wróg" w poniedziałek w kinie [ZDJĘCIA/ZWIASTUN]

Arkadiusz Kosiński
fot. Kino Świat/materiał prasowy
"Mój przyjaciel, wróg" to nowy film nagrodzonego Oscarem producenta „Jak zostać królem” i reżysera głośnego „Drzewa cytrynowego” (m.in. nagroda publiczności Berlinale), jeden z trzech najpopularniejszych filmów w plebiscycie publiczności festiwalu w Toronto, wybrany do oficjalnej selekcji MFF w Londynie. Film już w poniedziałek, 18 listopada o godz. 19, zobaczymy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego Powiększenie. Bilety: 10 zł.

Bejrut, stolica Libanu to w 1982 roku niebezpieczne miejsce nie tylko dla takich osób, jak Fahed – młodych, palestyńskich uchodźców. Fahed, ku niezadowoleniu swojego ojca oraz irytacji jego libańskich konkurentów, którzy najchętniej nie wypuszczaliby go z obozu dla uchodźców, często opuszcza szkołę, by sprzedawać na ulicach papierosy i gumę do żucia. Bejrut jest w samym środku okrutnej wojny domowej pomiędzy licznymi frakcjami politycznymi i religijnymi. Zagraża mu też niebezpieczeństwo ataku ze strony południowego sąsiada, Izraela, który jest zdeterminowany, by za wszelką cenę przerwać bombardowanie swoich granic przez OWP (Organizację Wyzwolenia Palestyny).

Tymczasem zwyczajni Palestyńczycy, jak Fahed, jego ojciec i dziadek są zmuszeni żyć w obozach dla uchodźców. Miejscowi dowódcy OWP próbują szkolić Faheda i jego kolegów na następne pokolenie bojowników, ale chłopców bardziej interesuje gra w piłkę. Organizują mecze futbolowe na zasypanych gruzem ulicach, na których rolę bramki pełni spalony wrak samochodu. Życie Faheda przybiera tragiczny obrót, gdy jego ukochany ojciec ginie wskutek wybuchu bomby. Kolejnym wydarzeniem, które będzie miało niezwykły wpływ na chłopca jest schwytanie palestyńskiego spadochroniarza, którego Fahed staje się przypadkowym świadkiem.

Zobacz także: Harrison Ford w ekranizacji książki sci-fi

Chłopiec, który przez całe swoje życie słuchał idyllicznych opowieści o wiosce nazywanej przez jego dziadka prawdziwym domem, z czasów gdy Israel był jeszcze częścią Palestyny, czuje silne pragnienie powrotu do kraju przodków. Chce też zobaczyć drzewo oliwne, które hodował jego ojciec. Aby zrealizować swój plan, Fahed uwalnia izraelskiego pilota, Yoniego, który w zamian za uratowanie życia przyrzeka, że zabierze go do Izraela. Po oswobodzeniu więźnia, chłopiec połyka kluczyki do kajdanek, które Yoni wciąż ma na rękach, żeby mieć pewność, że nie zostanie oszukany. Yoni nie ma zbyt wielkiego wyboru – musi dotrzymać obietnicy, którą złożył Fahedowi.

W trakcie długiej podróży, podczas której są ścigani zarówno przez żołnierzy palestyńskich, jak i libańskich oraz syryjskich, Fahed i Yoni muszą pokonać budowane przez pokolenia uprzedzenia, by wyjść cało ze wszystkich niebezpieczeństw czyhających na nich w ogarniętym wojną Libanie. Wątła nić sympatii rozwija się i wzmacnia z każdą przeszkodą, którą przyjdzie im pokonać w drodze do miejsca, które obaj będą mogli nazwać domem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto