Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Defibrylatory w pociągach na trasie Malbork - Grudziądz

Redakcja
fot. Sławomir Lewandowski/UMWP
51 defibrylatorów zakupiło województwo pomorskie do swoich pociągów. Urządzenia znajdą się również w składach kursujących na trasie Malbork - Grudziądz.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy poszkodowanemu z nagłym zatrzymaniem krążenia trzeba będzie udzielić pomocy. Automatyczne defibrylatory AED to urządzenia bardzo proste w obsłudze, można ich użyć przy osobie dorosłej i przy dziecku, mają także wbudowaną funkcją instruktażu dla osoby udzielającej pomocy. Są całkowicie bezpieczne zarówno dla poszkodowanego, jak i dla prowadzącego akcję ratunkową, gdyż posiadają funkcję wykonania defibrylacji na mokrej i metalowej powierzchni. Wczesne użycie defibrylatora, co potwierdzają badania naukowe - powoduje znaczne zwiększenie wskaźnika przeżyć. Jeżeli defibrylacja wykonana zostanie w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta nawet do 75 proc.

- W każdym z naszych pojazdów w kabinie maszynisty jest umieszczone takie urządzenie - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Pasażerowie korzystający na co dzień z tych pociągów mogą czuć się bezpieczni, bowiem przeszkoliliśmy 60 kierowników pociągów z udzielania pierwszej pomocy defibrylatorami. Dodatkowo na wyświetlaczach w wagonach podróżni będą mieli okazję oglądać film instruktażowy o pierwszej pomocy przy użyciu AED.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: WOŚP Kwidzyn. Bili rekord Guinnessa w resuscytacji! [ZDJĘCIA/VIDEO]

Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 r. podają, że efektywna, skoordynowana reakcja ludzi jest kluczowym czynnikiem w poprawie przeżywalności w pozaszpitalnym zatrzymaniu krążenia. Właśnie dlatego środki transportu publicznego, pojazdy szynowe oraz dworce kolejowe są jednymi z pierwszych miejsc, gdzie powinny być montowane urządzenia ratujące życie, tj. defibrylatory AED.

- Defibrylator w środkach transportu publicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy niesieniu pomocy w sytuacjach zagrożenia ludzkiego życia – mówi Bartosz Krasiński, ratownik medyczny ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. – Szybkie użycie defibrylatora powoduje znaczne zwiększenie wskaźnika przeżyć, bowiem jeśli defibrylacja wykonana zostanie w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia, wskaźnik ten wzrasta nawet do 75 proc.

Zakup defibrylatorów za kwotę ponad 300 tys. złotych to część realizowanego przez pomorskie władze projektu pn. „Zakup czterech spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowego odcinka Malbork – Grudziądz w celu poprawy bezpieczeństwa, zarządzania, wydajności i niezawodności lokalnego systemu transportowego", współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto