MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia Zalew 23. Zasięgiem objęły m.in. Mierzeję Wiślaną

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Ćwiczenia Zalew 23
Ćwiczenia Zalew 23 fot. kpr Piotr Szafarski/16DC
Obrona przeciwlotnicza, patrole, osłona punktów dowodzenia, tzw. zadania ogniowe i przemieszczanie wojsk - to tylko część realizowanych na terenie trzech województw ćwiczeń Zalew 23. Wojsko, pierwszy raz od dawna, trenuje tak intensywnie na Mierzei Wiślanej.

Ćwiczenia Zalew 23 potrwają do końca marca. Na terenie trzech województw - pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego trenuje jednocześnie ok. czterech tysięcy żołnierzy wraz ze sprzętem zmechanizowanym: KTO Rosomak, pojazdami MRAP Cougar, a także najnowszymi nabytkami polskiej armii: armatohaubicami K9 oraz czołgami K2. Zaangażowane są także jednostki Marynarki Wojennej. Żołnierze ćwiczą na poligonach, ale też w „rzeczywistych” lokalizacjach.

Taktyczne ćwiczenia realizują jednostki wchodzące w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej: m.in. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, 9. Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa, 20. Brygada Zmechanizowana z Bartoszyc, 11 Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny z Elbląga oraz 9. Batalion Dowodzenia.

Jak podkreśla mjr Magdalena Kościńska, rzecznik 16. DZ, pododdziały realizują scenariusze szkoleniowe m.in. na Mierzei Wiślanej. W okolicach kanału żeglugowego rozmieszczono baterie przeciwlotnicze, organizowano patrole, w tym Rosomaków, na całym, przylegającym do granicy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim wąskim pasie lądu. - W dniu wczorajszym, w ramach ćwiczeń, wydzielone z 9. BKP pododdziały piechoty zmechanizowanej wraz ze sprzętem zostały zaokrętowane na okręt ORP „Toruń”. Jednostka wyszła w morze, a po rejsie przeprowadzono ćwiczenia rozładunku poszczególnych oddziałów - mówi mjr Magdalena Kościńska. - W czasie ćwiczeń Zalew 23 wypracowujemy również wspólne procedury działań m.in. z Wojskami Obrony Terytorialnej, Strażą Graniczną (kooperowano też z 22. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Malborku - red.).

Dodajmy, jednym z elementów ćwiczeń jest logistyka przemieszczania sprzętu z baz, w miejsca, które w razie potencjalnego konfliktu mogą stanowić „punkty zapalne”. Liczy się szybkość i sprawność przerzutu. Stąd w czasie ćwiczeń kierowcy poruszający się np. trasą S7 między Elblągiem, Nowym Dworem Gd. a Mierzeją mogli obserwować zwiększony ruch pojazdów wojskowych (wojsko w komunikatach ostrzegało o możliwych utrudnieniach, m.in. nieczynny dla turystów jest również parking przy przekopie). To nie wszystko - na poligonach odbyły się treningi tzw. zadań ogniowych.

- M.in. na poligonie w Orzyszu prowadzone będą strzelania z najnowszych nabytków Wojska Polskiego - armatohaubic K9 i czołgów K2 - podkreśla mjr Kościńska.

Zaznaczmy, Zalew 23 to jedno z największych od lat ćwiczeń na Pomorzu z udziałem wojsk lądowych i największa od lat obecność sił zmechanizowanych na Mierzei Wiślanej, co związane jest zapewne z budową kanału żeglugowego. Dodajmy, Zalew Wiślany i Mierzeja, które Polska dzieli z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim, w obliczu agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej nabierają (podobnie jak cały odcinek granicy z Kaliningradem na Warmii i Mazurach) oraz tzw. Przesmyku Suwalskiego, poważnego znaczenia militarnego. Wg ekspertów nie należy wykluczać wystąpienia właśnie w tym miejscu m.in. rosyjskich działań hybrydowych. Warto podkreślić, że właśnie 16. DZ zabezpiecza całe to terytorium. Dywizja wchodzi też w skład PKW Łotwa, w ramach natowskiej współpracy obronnej.

Dodajmy, ćwiczenia Zalew 23 są również promocją kariery w rozbudowującym się Wojsku Polskim. W Stegnie, Jantarze, Sztutowie oraz Krynicy Morskiej na Mierzei odbywają się pokazy sprzętu bojowego.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ćwiczenia Zalew 23. Zasięgiem objęły m.in. Mierzeję Wiślaną - Dziennik Bałtycki

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto