Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie podsumowała 2013 rok. Jaki był?

Arkadiusz Kosiński
Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie/Zdjęcie ilustracyjne
Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie/Zdjęcie ilustracyjne fot. Sławomir Seidler/Polskapresse
Kwidzynianie coraz częściej odwiedzają bibliotekę oraz jej filie - wynika z podsumowania ubiegłego roku, które przygotowała Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie.

W 2013 roku odwiedziło ją 53 324 osób. To znacznie więcej niż w latach ubiegłych.

- Od 10 lat poziom odwiedzin z roku na rok systematycznie wzrasta. W 2004 roku było to 13 tys. osób. To bardzo duża różnica - mówi Piotr Widz, dyrektor biblioteki.

O wiele więcej jest również wypożyczeń. - Zaliczyliśmy spektakularny wzrost. To o 10 proc. więcej niż rok temu i 14 proc. więcej niż dwa lata temu. 10 lat temu było to 33 tys. wypożyczonych książek - tłumaczy Widz. - Każdego roku jesteśmy w stanie określić, jaką liczbę książek wypożyczono. Mamy obowiązek przygotowywania takich sprawozdań do Głównego Urzędu Statystycznego i Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku - dodaje.

Zobacz również: Zbiory z niemal całego powiatu kwidzyńskiego w internetowym katalogu bibliotecznym

W swoim podsumowaniu biblioteka wyliczyła również, ile rocznie jej czytelnicy zaoszczędzili pieniędzy książki wypożyczając, a nie je kupując. To 532 zł.

- To hipotetyczna cena obliczona na podstawie ceny rynkowej książki (38 zł - kwota opublikowana przez Instytut Książki) przemnożona przez liczbę wypożyczeń - wyjaśnia dyrektor kwidzyńskiej biblioteki.

Mniej więcej na stałym poziomie utrzymuje się liczba mieszkańców zarejestrowanych w bibliotece w Kwidzynie. W 2013 roku było ich 5757, w 2012 roku - 5334, w 2011 - 5414, w 2010 - 5591. W 2004 roku z kolei czytelników było znacznie mniej, bo 3,6 tys.

- Gdy badaliśmy statystykę na przestrzeni 10 lat, to okazało się, że znaczny wzrost czytelników zanotowaliśmy jedynie w 2008 i 2009 roku - tłumaczy Widz.

I tak np. w 2008 roku zarejestrowanych czytelników w bibliotece było ponad 7,2 tys.

- Liczby te "skaczą", ale mimo to stanowią w około 14 proc. wszystkich mieszkańców. Uznaję, że to dobry poziom. Z badań Biblioteki Narodowej za rok 2012 wynika, że aktywnych czytelników w bibliotekach jest około 11 proc. My ten poziom przekraczamy, kilka bibliotek w powiecie kwidzyńskim również - wyjaśnia Widz.

Największy wzrost nowych czytelników notowany jest w filii nr 2, która mieści się przy ul. Grunwaldzkiej w Szkole Podstawowej nr 6. Stały poziom czytelników ma filia nr 1, spadek notowany jest natomiast w filii nr 3.

Polecamy też: Krypta Wielkich Mistrzów: Dr Bruno Platter z nieoficjalną wizytą w Kwidzynie

W 2013 roku biblioteka zakupiła 4408 książek oraz audio-booków. Jak tłumaczy Piotr Widz, wiele tytułów, które kupuje biblioteka to sugestie od czytelników. Audiobooki, czyli książki mówione w formatach audio lub mp3, biblioteka kupuje od kilku lat.

- Ich liczba stale wzrasta ze względu na rosnącą popularność tej formy. Jednak większość wypożyczeń to przede wszystkim książki tradycyjne - mówi Widz.

W bibliotece nie ma natomiast e-booków, z których bardziej nowocześni miłośnicy słowa czytanego korzystają niezwykle chętnie.

- To problem, dlatego, że wiąże nas ustawa o prawach autorskich i pokrewnych. Sami moglibyśmy digitalizować książki i potem je udostępniać, ale de facto czytelnik musiałby korzystać z nich w bibliotece, a jak wiadomo, mija się to z celem - tłumaczy Widz. - Sam ze względów praktycznych korzystam z e-booków, aczkolwiek są książki, które w tej formie nie zostaną nigdy wydane, np. popularno-naukowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto