Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie wycinka prawie 70 drzew na trasie Kwidzyn - Gardeja!

Redakcja
fot. Norbert Cesarz
Na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wójt gminy Gardeja wydał decyzję dotyczącą wycinki 68 drzew rosnących w pasie drogi krajowej 55 pomiędzy Kwidzynem a Gardeją.

Odcinek drogi krajowej nr 55 pomiędzy Kwidzynem a Gardeją to najniebezpieczniejsza trasa w powiecie, która co roku zbiera śmiertelne żniwo zarówno wśród kierowców, jak i pieszych. Długie proste kuszą kierowców, by mocniej nadepnęli pedał gazu, ale wokół drogi brakuje chodników i ścieżek rowerowych a są za to drzewa. Przez wiele lat problemem była pachnica dębowa, chroniony gatunek, który zamieszkuje aleję. To jej bronili ekolodzy, ale ci już jakiś czas temu zgodzili się, by rzeczone chrząszcze przenieść, więc drzewa można było wyciąć nawet wcześniej, gdyby nie - jak twierdzą ekolodzy - opieszałość GDDKiA.

- Rozwlekają w czasie oceny i typowanie drzew do wycinki, a efektem tego jest sytuacja, że dziś praktycznie kolejne 70 drzew powinno być wycinanych, bo przez okres od 2015 (wtedy GDDKiA zrobiła pierwszą ocenę tych drzew) tyle już kolejnych uschło i stwarza niebezpieczeństwo - mówi Robert Pipczyński z Eko-Inicjatywy.

Wycinka zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku.

- Odbędzie się to zgodnie z pozwoleniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku i optymalnym dla gatunków chronionych okresie na przełomie września i października. Pachnica dębowa i tęgosz rdzawy zostaną przesiedlone na siedliska zastępcze w gminie Gardeja, a dla dziuplaków oraz nietoperzy zostaną rozwieszone, w formie kompensacji, budki lęgowe - informuje Pipczyński.

Temat wycinki drzew przy tej trasie jest już stary jak świat. Pierwsze decyzje zapadły w tej sprawie w 2005 roku, gdy wójt Gardei - również na wniosek GDDKiA zdecydował o wycince ponad 760 drzew. Decyzję, na wniosek Polskiego Klubu Ekologicznego uchyliło jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które uznało, że zaplanowana do zniszczenia aleja stanowi istotny element krajobrazu kulturowego Pomorza oraz siedlisko zagrożonego wyginięciem, ściśle chronionego chrząszcza – pachnicy dębowej (CZYTAJ TUTAJ). Szczęśliwie, zarówno dla kierowców, jak i organizmów chronionych, udało się osiągnąć kompromis, którego efektem będzie wycinka prawie 70 drzew i przeniesienie siedlisk w inne miejsca.

Trasa Kwidzyn - Gardeja to nie jedyna, przy której wycięte zostaną drzewa. W ramach drugiego etapu modernizacji drogi wojewódzkiej 532 Sadlinki - Gardeja, wycięte zostaną 133 drzewa. Z informacji zawartych we wnioskach dotyczących wycinki wynika, że przyczyną usunięcia drzew i krzewów jest ich usytuowanie, powodujące kolizję z planowanym remontem. Najwięcej drzew „padnie” jednak przy drodze Kwidzyn-Prabuty w związku z rozpoczętą modernizacją.

Ewa Romanow-Pękal, prezes stowarzyszenia Eko-Inicjatywa
Aleja przy DK 55 wymaga pilnej przebudowy. Do wycinki jest dużo więcej drzew niż tylko te, które są zaplanowane.
Problem postrzegam jeszcze z innej strony. Na wycinki starych drzew alejowych trzeba spojrzeć w skali regionalnej. Równolegle rozpoczęła się wycinka drzew przy drodze 521. Drzewa porównywalne pod względem wartości przyrodniczej do tych przy DK 55. Przebudowa 521 jest także ważna, to droga o dużym natężeniu ruchu, a niektóre drzewa w fazie rozwoju drzew sędziwych. Poza tymi dwiema drogami, nacisk na wycinki drzew spływa z każdej strony.
Dla przykładu mamy doświadczenie z drogą powiatową Bądki-Wandowo. Na szczęście udało się tam zachować większość drzew. Dwa lata temu "poleciały" setki drzew przy inwestycji zwanej "przebudowa dróg Powiśla". Z naszego krajobrazu na bardzo dużą skalę i w szybkim tempie znikają drzewa najcenniejsze przyrodniczo. Wycinając przy głównych drogach, należy ze szczególną troską zadbać o aleje przy drogach niższej kategorii. Myślę, że to jest główny kierunek działania. Jeśli decydenci nie chcą zapisać się na kartach historii jako ci, którzy zniszczyli krajobraz historyczno- kulturowy, powinni skupić się na przemyślanym sadzeniu.
Stare i chore drzewa nie mogą walić się na drogę, stwarzać zagrożenia, dlatego trzeba je wyciąć. To oczywiste. Jednak jednocześnie należy stworzyć regionalny plan zarządzania alejami. Ciągle nie wiemy gdzie sadzić w bezpiecznych miejscach - bezpiecznych dla drzew i bezpiecznych dla alej. Młode drzewa narażone są na wandalizm, niszczone przez rolników, są wrażliwe na sól stosowaną zimą do odśnieżania.

Sławomir Suwala, rzecznik prasowy RDOŚ w Gdańsku
Zezwolenie wójta gminy Gardeja na usunięcie 68 drzew przy drodze krajowej nr 55 na odcinku Kwidzyn - Gardeja zostało poprzedzone zezwoleniem, RDOŚ-Gd-WZG.6401.4.2016.MB.1, z dnia 29.12.2016 r., na odstępstwa w zakresie ochrony 20 gatunków zwierząt, objętych ochroną ścisłą i częściową (ptaków, nietoperzy, winniczka, zaskrońca i pachnicy dębowej), poprzez usunięcie 65 drzew w pasie ww. drogi. To zezwolenie na odstępstwa ważne jest od uprawomocnienia decyzji do końca lutego 2017 r. lub od dnia 16 października 2017 r. do 28 lutego 2018 r.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku nałożył na wnioskodawcę (Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, upoważnione przez GDDKiA) warunki realizacji niniejszej decyzji, wynikające z potrzeby ochrony populacji chronionych gatunków zwierząt i ich siedlisk, w celu minimalizacji i kompensacji negatywnego oddziaływania planowanych czynności na gatunki chronione.
To m.in. zobowiązanie wnioskodawcy do nasadzenia 130 drzew w pasie drogi krajowej nr 55 na terenie gminy Gardeja; zapewnienie nadzoru ornitologa, chiropterologa oraz entomologa podczas usuwania drzew, zgodnie z deklaracją zawartą we wniosku; przesiedlenie zebranych ręcznie okazów pachnicy dębowej i tęgosza rdzawego w inne miejsca na terenie gminy Gardeja, uzgodnione z właścicielem drogi; przedstawienie Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Gdańsku sprawozdania z zakresu wykorzystania zezwolenia, najpóźniej do 31 grudnia 2019 roku, z podaniem dokładnej daty zniszczenia siedlisk (usunięcia drzew) oraz sprawozdania z wykonania nasadzeń zastępczych, najpóźniej do 31 grudnia 2019 r., z podaniem dokładnej lokalizacji, gatunków i parametrów drzew, które wykorzystano do nasadzeń.

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto