Awans — jak starać się o jego zdobycie?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Awans zwykle wiąże się m.in. z podwyżką czy prestiżem. Oznacza rozwój kariery zawodowej i potrafi być bardzo satysfakcjonującym momentem. Najczęściej jednak nie przychodzi sam, lecz trzeba o niego powalczyć. Jak skutecznie starać się o awans?

Czy na awans warto czekać czy aktywnie o niego walczyć?

Według różnych badań dotyczących rynku pracy, czynniki, które w największym stopniu wpływają na satysfakcję z obejmowanego stanowiska, to atrakcyjne wynagrodzenie, miła atmosfera między pracownikami i szefostwem oraz możliwości rozwoju i poszerzania swojej wiedzy i kompetencji.

Jedni cenią sobie stabilność i potrafią pracować w tej samej roli przez bardzo długie lata, jednak najczęściej w toku kariery zawodowej niemal każdego pracownika pojawia się moment, w którym jest on gotowy zająć się innymi, bardziej odpowiedzialnymi obowiązkami i otrzymać wyższe stanowisko.

Same chęci to jednak nie wszystko, bo na awans musi zgodzić się przecież przełożony. Niekiedy awansowanie danego pracownika jest sprawą oczywistą. Dzieje się tak na przykład, gdy w firmie pojawia się wakat, a w zespole od dawna pracuje ktoś zasłużony, kto bezsprzecznie ma najlepsze kompetencje, aby zająć wolne stanowisko.

Jednak czekanie aż firma sama nas doceni i zaproponuje awans, bywa nie najlepszym pomysłem, bo pracownik może się zwyczajnie tego nigdy nie doczekać. Warto samodzielnie zawalczyć o wyższe stanowisko i skutecznie pokazać, że jesteśmy odpowiednią osobą do otrzymania takiej gratyfikacji, bo zyskamy na tym nie tylko my, ale i przedsiębiorstwo.

Liczysz na awans? Dowiedz się, czego konkretnie oczekujesz

Wiele przedsiębiorstw posiada jasno określone ścieżki kariery, a informacje o tym zamieszcza nawet w swoich ofertach pracy, publikowanych na takich portalach, jak np. GoWork.pl. Ma to na celu przyciąganie kandydatów, bo oznacza m.in., że drogi awansu w takiej firmie są klarowne i pracownicy wiedzą, w jakim kierunku mogą podążać i jakie kompetencje powinni zdobywać, aby otrzymać awans.

W innych miejscach pracy temat jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga większej samodzielności. Jednak w obu przypadkach rzeczy, które mogą pomóc w otrzymaniu awansu, są bardzo podobne. Po pierwsze, musisz być pewien, że naprawdę chcesz otrzymać awans, co oznacza także inny zakres obowiązków, najczęściej bardziej odpowiedzialny. Jeśli Twoja motywacja dotyczy wyłącznie lepszej wypłaty czy prestiżu, ale boisz się lub wolałbyś uniknąć poważniejszych obowiązków, to nie jest to dobry czas na ubieganie się o awans.

Zdecyduj także, jaka forma awansu interesuje Cię najbardziej. Czy chciałbyś po prostu otrzymać wyższe stanowisko, a może stanowisko równoległe, czyli niekoniecznie wyższe, ale w innym dziale, dotyczące innej dziedziny? Istnieją także awanse polegające na otrzymaniu posady dzięki wewnętrznej rekrutacji prowadzonej w danej firmie.

Jak rozmawiać o awansie? Przygotuj dobrą strategię

Gdy już jesteśmy świadomi swoich potrzeb dotyczących awansu, pora pomyśleć nad odpowiednią strategią rozmów z przełożonymi. Musimy wykazać, że jesteśmy właściwą osobą do otrzymania awansu oraz że firma skorzysta na powierzeniu nam nowej roli. Należy podkreślić, że przykładamy się do swoich obowiązków, wykonujemy je rzetelnie i terminowo. Jesteśmy cenionym pracownikiem z odpowiednim stażem pracy.

Warto spytać przełożonego, jak sam nas ocenia i co według niego powinniśmy zrobić lub jakie kompetencje zdobyć, aby móc liczyć na awans. Dobrze podkreślać, że pragniemy nowej roli, bo zależy nam na rozwoju. Czujemy potrzebę zmian i otrzymania większej odpowiedzialności, aby kształtować swoją karierę, a nie dbać wyłącznie o kwestie finansowe. Nie wolno niejako szantażować przełożonego groźbą odejścia z firmy w przypadku, gdy ten nie zgodzi się na nasz awans.

Decyzja o odejściu powinna być ostatecznością, jeśli faktycznie zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, a firma wciąż nie proponuje nam żadnej ścieżki rozwoju i blokuje decyzje o awansie. W rozmowie z przełożonym nawiąż do trudnych sytuacji i konkretnych problemów, które napotkałeś na swoim stanowisku. Opowiedz o tym, jak z nich wybrnąłeś i pokaż, że nie boisz się przeciwności.

Zwróć uwagę na to, że zawsze służysz pomocą innym członkom zespołu, jak i nowozatrudnionym osobom. Wybijasz się pozytywnie z grona swoich współpracowników — pokaż szefowi w jaki sposób. Przypomnij o tym, jak poszerzyły się Twoje obowiązki i w co sam chętnie się angażowałeś. Podkreśl swoje sukcesy i to, w jaki sposób przysłużyłeś się firmie, a także powiedz, co pracodawca zyska, jeśli pozwoli Ci awansować.

Kiedy poprosić o awans? Cierpliwość to klucz do sukcesu

Bardzo ważną kwestią jest również cierpliwość i wstrzelenie się we właściwy moment działalności firmy. Czas kryzysu, restrukturyzacji czy innych zawirowań zdecydowanie nie sprzyja negocjacjom o awans. To prawie nigdy nie jest także kwestia kilku dni, tygodni czy nawet miesięcy. Jeśli chcemy otrzymać wyższe stanowisko, musimy odpowiednio długo i aktywnie się o nie starać. Warto m.in. wyróżniać się w szeregu innych współpracowników.

Być proaktywnym, podejmować własne inicjatywy, zgłaszać pomysły i śmiało wyrażać opinie. Trzeba dać się zauważyć swojemu przełożonemu i zbudować odpowiedni grunt oraz bazę argumentów do prowadzenia rozmów na temat awansu. Kluczowy bywa także sam staż pracy, bo doświadczenie to właśnie coś, co często czyni z nas ekspertów. Szacuje się, że o awansie warto myśleć po średnio 2 - 3 latach pracy na jednym stanowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto