Arka Gdynia - Lech Poznań 0:3

Piotr Wiśniewski
Arka musiała uznać wyższość Lechitów, mimo że nie zagrała złego meczu
Arka musiała uznać wyższość Lechitów, mimo że nie zagrała złego meczu T. Bołt
Arka długo dzielnie walczyła z Lechem. Gdynianie jednak nie potrafili zdobyć bramki. W końcówce spotkania Lech pokazał jak się wykorzystuje błędy obrony. Worek z bramkami otworzył Bartosz Ślusarski. Lech wygrał w Gdyni 3:0.

Arka Gdynia - Lech Poznań 0:3 (0:0)
Bramki: 0:1 Ślusarski (85), 0:2 Rudnevs (88), 0:3 Mikołajczak (89).

Arka: Moretto - Bruma, Rozić, Noll, Bednarek, Giovanni (76' Ross), Szmatiuk, Labukas, Bożok (82' Burkhardt), Zawistowski, Mawaye (46' Wilczyński).

Lech: Kotorowski - Kikut, Bosacki, Arboleda, Henriquez, Ślusarski, Murawski, Możdżeń (46' Wołąkiewicz), Wilk (59' Rudnevs), Stilić, Ubiparip (80' Mikołajczak).

Żółte kartki: Rozić (Arka) oraz Możdżeń (Lech).

Sędzia: Mirosław Górecki (Ruda Śląska).

Widzów: 11700.

Trenerski dwugłos:

Jose Maria Bakero (trener Lecha Poznań): Biorąc pod uwagę przebieg spotkania wynik uważam za wysoki. Na początku gospodarze zaskoczyli nas wysokim pressingiem. Stworzyli sobie też dwie okazje do zdobycia bramki. Z czasem jednak inicjatywa była po naszej stronie, lecz w pierwszej połowie nie przekładało się to na klarowne sytuacje pod bramką Arki. Z kolei w drugiej połowie zdominowaliśmy środek pola, co zaowocowało zdobyciem bramki. Moi zawodnicy byli bardzo zmotywowani, aby wygrać ten mecz.

Dariusz Pasieka (trener arki Gdynia): Co do oceny pierwszej połowy to zgadzam się z opinią trenera Bakero. Mieliśmy dwie sytuacje, które mogliśmy zamienić na bramkę. Wiedzieliśmy, że będzie to ciężki pojedynek, słowa te okazały się prorocze. Moja drużyna zapomniała, że mecz trwa 90 minut. W 85. minucie fatalny błąd popełnił Marciano Bruma, konsekwencją tego był rzut wolny. Daliśmy się zaskoczyć w dziecinny sposób. Od tego momentu zeszło z nas powietrze. Do 85. minuty mogliśmy być w miarę zadowoleni z postawy Arki, niestety końcówka meczu diametralnie zamazuje ogólny obraz. Będę musiał się zastanowić dlaczego mój zespół nie zareagował tak jak powinien. To mnie dziwi, bo do tej pory byliśmy znani z tego, że walczymy do końca. Bramka Małeckiego w meczu z Wisłą, teraz trzy trafienie Lecha, wszystkie w końcówce. Daje nam to do myślenia.

90 min. - Już 3:0 dla Lecha. Mikołajczak główką pokonał Moretto.

88 min. - Rudnevs dobija Arkę. Łotysz otrzymał piłkę z głębi pola i podwyższył prowadzenie mistrzów Polski.

85 min. - Lech nie czekając na gwizdek sędziego szybko rozegrał rzut wolny. W polu karnym Arki znalazł się Stillić, który dograł do Ślusarskiego, a ten z bliska tzw. "szczupakiem" skierował piłkę do bramki.

84 min. - W pole karne gości zagrywał wprowadzony przed momentem Filip Burkhardt.

81 min. - Lech mocniej przycisnął. Jak na razie obrona Arki spisuje się bez zarzutu.

76 min. - Trener Pasieka wprowadza na boisko Juniora Rossa.

71 min. - Kopia sytuacji z meczu z krakowską Wisłą. W polu karnym Arki znalazł się Ubiparip, ale w przeciwieństwie do Małeckiego, jego strzał minął bramkę gdynian.

69 min. - Bruma zagrywa do Zawistowskiego. Strzał pomocnik Arki przelatuje jednak nad bramką.

67 min. - Piłkarze obu drużyn toczą walkę w środkowej strefie boiska.

63 min. - Z rzutu wolnego dośrodkował Stillić. Futbolówkę łapie Moretto.

59 min. - Na boisku pojawia się Rudnevs. Łotysz zmienił Jakuba Wilka.

55 min. - Udany przechwyt w środku pola Macieja Szmatiuk. Szmatiuk zainicjował akcję Arki. Pod bramką rywal faulowany był Duarte. Uderzał Noll, na posterunku Kotorowski. Po chwili z półwoleja ładnie przymierzył Rozić. Strzał poszybował w środek bramki Lecha.

50 min. - Kibice obu zespołów wspólnie dopingują Arkę i Lecha. Na boisku natomiast wciąż mistrzowie Polski bez pomysłu na grę.

46 min. - Obaj trenerzy dokonali po jednej zmianie w swoich zespołach. W Arce Wilczyński zastąpił Mawaye. Z kolei Bakero desygnował na plac gry Wołąkiewicza za Możdżenia.

45+1 min. - Koniec pierwszej połowy spotkania.

44 min. - Bożok uderza, ale wysoko ponad bramką.

42 min. - Lech swoją grą nie powala. Kolejorz ma problemy ze stworzeniem zagrożenia pod bramką Arki. Gospodarze mądrze wybijają gości z uderzenia.

36 min. - Zakotłowało się pod bramką Arki, ale sytuacje wyjaśniają gdyńscy obrońcy.

34 min - Okres nieciekawej gry z obu stron.

30 min. - W indywidualnej akcji Duarte. Giovanni minął zwodem dwóch rywali, po czym ściął do środka, ale uderzył zbyt słabo. Piłka w rękach Kotorowskiego.

26 min.- Gdynianie nie pękają przed rutynowanym rywalem. Gra toczy się w środkowej strefie boiska, a ataki żółto-niebieskich inicjowane są głównie na skrzydłach, gdzie gra Labukas i Duarte.

20 min. - W nieszablonowy sposób akcję gości próbował wykończyć Ubiparip. Serb uderza z przewrotki, ale piłka przeleciała obok bramki.

15 min. - Udany rajd przeprowadził Bożok, ale jego zagranie źle przyjmuje Mawaye. Po chwili odważnie z obrońcami rywali poczynał sobie Duarte, ale sytuację wyjaśnia jeden z defensorów Lecha.

12 min. - Arka odważnie napiera do przodu. Przed chwilą kąśliwie dośrodkowywał Duarte, ale jego zagrania nie zamknęli koledzy z zespołu. Piłka minęła słupek bramki strzeżonej przez Kotorowskiego.

11 min. - Lewą flanką przedzierał się Bożok. Strzał zbyt anemiczny by mógł zaskoczyć Kotorowskiego.

7 min. - Ładnie lewą stroną boiska przedarł się Labukas. Litwin wyłożył piłkę Zawistowskiemu, a ten niepilnowany uderza na wiwat. To mogła być bramka.

5 min. - Groźne uderzenie z rzutu wolnego w wykonaniu Semira Stilica. Stillić przenosi jednak piłkę nad poprzeczką. Arka gra w ustawieniu 4-1-4-1. Rolę defensywnego pomocnik dość nietypowo pełni Maciej Szmatiuk.

3 min - Na trybunach głośne śpiewy kibiców obu klubów.

1 min. - Mecz od środka rozpoczęli goście z Poznania.

Trybuny gdyńskiego obiektu powoli zapełniają się. Na stadion pofatygowało się około 12-13 tysięcy fanów. Do Gdyni przyjechała również liczna grupa kibiców Lecha Poznań. Poznaniacy wykupili wszystkie 1260 wejściówek im przyznanych.