Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album. 20. tom „Niezwykłych zwykłych zdjęć” to najdłuższa fotograficzna podróż ze Zbigniewem i Maciejem Kosycarzami. Premiera 2 grudnia

Grażyna Antoniewicz
Gromada Postolin ma powody do dumy. Ku radości „PAMSTWA” pierwsze zboże zebrane przez rolników dotarło do punktu skupu w Sztumie. Gromady jako najniższe jednostki podziału administracyjnego w PRL istniały do końca roku 1972, czyli do wprowadzenia reformy przywracającej gminy. Gromada Postolin nie doczekała tej zmiany. Zlikwidowana w 1960 roku zasiliła swoim obszarem gromady Sztum-Podzamcze i Straszewo. Sierpień 1954 roku.
Gromada Postolin ma powody do dumy. Ku radości „PAMSTWA” pierwsze zboże zebrane przez rolników dotarło do punktu skupu w Sztumie. Gromady jako najniższe jednostki podziału administracyjnego w PRL istniały do końca roku 1972, czyli do wprowadzenia reformy przywracającej gminy. Gromada Postolin nie doczekała tej zmiany. Zlikwidowana w 1960 roku zasiliła swoim obszarem gromady Sztum-Podzamcze i Straszewo. Sierpień 1954 roku. alb. fot.kosycarz - pomorskie
Dwudziesty tom „Niezwykłych zwykłych zdjęć” to najdłuższa fotograficzna podróż ze Zbigniewem i Maciejem Kosycarzami, ale tym razem przewodników jest więcej, bo i teren rozleglejszy. 350 zdjęć przywołujących powojenną historię Pomorza. Promocja w sobotę, 2 grudnia tradycyjnie w Gdańsku Wrzeszczu w Manhattanie w godzinach 12.00-17.00, oraz w niedzielę w Gdańsku na Ogarnej 101. Będzie można kupić albumy w promocyjnej cenie.

Rozpoczynamy wędrówkę ze Zbigniewem i Maćkiem Kosycarzami oraz z innym znakomitymi fotoreporterami, którzy byli związani z agencją Kosycarz Foto Press. Album otwiera zdjęcie zrujnowanej wojną Drogi Królewskiej w Gdańsku.

Z albumu: Wesele w Chmielnie

Ach, co to był za ślub, a wesele jakie. Całe Chmielno nim żyło, cała Polska o tym wydarzeniu mówiła. Elżbietę Chwalibóg i Zbigniewa Cybulskiego połączyły żelazny łańcuch i żywe prosię. Młodej parze towarzyszył barwny tłum trójmiejskiej bohemy, ponad setka gości. Zabawa w kaszubskiej restauracji Józefinka trwała trzy dni. Na tym weselu nie mogło oczywiście, zabraknąć Zbigniewa Kosycarz (30 sierpnia 1960 r.).

Pomnik z gliny

W odlewni Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana powstawały rzeczy piękne i ... gigantyczne. Gliniany model pomnika Józefa Wybickiego dzieło gdańskich artystów rzeźbiarzy Wawrzyńca Sampa, autora projektu i Czesława Gajdy. Rok później ponad 8-metrowy pomnik stanął na ul. Wojska Polskiego w Kościerzynie - zdjęcie zrobiono w lipcu 1974 roku.

Oglądamy wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności. Przyglądamy się, jak zmieniały się osiedla, szkoły, kultura, moda, służba zdrowia czy handel - w czasach transformacji gospodarczej kwitnący wszędzie, gdzie dało się wystawić towary, choćby na poboczu trasy przelotowej przez Pszczółki.

Modrak do Wejherowa

Z wozu konnego, popularnego w pierwszych latach powojennych nie tylko na pomorskiej wsi, w sylwestra 1957 roku przesiadamy się do modraka, który właśnie przeciera szlak SKM-ki do Wejherowa. Komunikacja miejska w Malborku zaczęła się od sanów ponad dwa lata później. Mieszkańcy otrzymali ją w prezencie… 1-majowym.

Gdański port lotniczy był wtedy lotniskiem cywilno-wojskowym we Wrzeszczu, na którym w przyszłości wyrośnie osiedle Zaspa.
Największą gwiazdą, jaką gdańszczanie witali na tym lotnisku w latach 60., była Marlene Dietrich. Słynna aktorka i piosenkarka dała trzy koncerty w hali Stoczni Gdańskiej.

Oglądamy jak w gdyńskim porcie trwa załadunek parowozów na statek, który odpłynie do Chin. Do trójmiejskich portów, w latach 1952 - 1961, z Fabryki Lokomotyw w Chrzanowie przyjeżdżały parowozy, których odbiorcami były też Korea Północna, Wietnam i ZSRR.

Junak i Syrena

Jest i Dom towarowy w Skarszewach, a w nim rzeczy cieszące oko - rower typu damka Syrena z zakładów w Bydgoszczy i Junak ze szczecińskiej fabryki motocykli. Niestety, był on bardzo drogi (1964 - Zbigniew Kosycarz). Jest i widok, jakiego już nie zobaczymy. Rybacy wyciągają wielkie jak ręka węgorze.
- Po II wojnie światowej (do 1990 roku) połowy na kaszubskich jeziorach były domeną państwowych gospodarstw rybackich. Do podstawowych narzędzi w tradycyjnym rybołówstwie śródlądowym należały kłonie czerpakowe - workowate siatki rozpięte na drewnianej ramie z rękojeścią. Wpadały do nich różne ryby, także węgorze - opowiada Hanna Kosycarz. - To zdjęcie Zbyszek Kosycarz zrobił w 1965 roku. - Wtedy też budowano tunel pod Dworcem PKP w Gdańsku.

Strzyżenie owiec

Wielka trąba pasterska zwana bazuną w tradycji kaszubskiej nie wzięła się z niczego. Owczarski fach nad Bałtykiem przetrwał wieki, a dźwięk bazuny jeszcze kilkadziesiąt lat temu rozlegał się na Kaszubach nie tylko od parady. Słyszeli go najlepsi pasterze powiatu kartuskiego, którzy zjechali na konkurs strzyżenia owiec do Egiertowa. Najsprawniej owcze runo zdejmowali wtedy Czesław Regliński z Borzestowa i Zbigniew Lewna z Długiego Kierza - 6 kwietnia 1976 roku.

Budzi uśmiech urokliwe zdjęcie lekcji WF na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni, są na nim uczennice klasy I A z III LO w Gdyni. Jest maj czas matur. Ciekawe, czy rozpoznają się na nim gdyńskie licealistki.

Na innym zdjęciu fotoreporter Łukasz Głowala uchwycił moment, jak mieszkańcy Człuchowa połączyli się w proteście przeciwko planowanej przez magistrat wycince kasztanowców przy al. Wojska Polskiego. Pierwszą linię obrony tworzyli społecznicy przywiązani do drzew łańcuchami. Jednym z nich jest lokalny artysta rzeźbiarz Waldemar Faryn, był rok 2000.

Jarmark koński w Opaleniu ucieszył nie tylko hodowców z gminy Gniew, ale również ze Smętowa Granicznego i Nowego, a nawet koniarzy zza Wisły. Dzięki inicjatywie Akademia Opaleńska po wielu latach skończyły się długie podróże ze zwierzętami do Kartuz. Do Opalenia było Kociewiakom bliżej, mogli się spotykać na targach co miesiąc (fot. Wojtek Jakubowski - maj 2003).

Misterium Męki Pańskiej na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej. Inscenizację przygotowaną przez Misterników Kaszubskich - filmował operator kamery i dźwiękowiec, od lat 70. związany z Telewizją Gdańsk w 2010 roku zrobił Maciej Kosycarz). - Ten album to nie tylko piękne zdjęcia, ale też kopalnia ciekawych, zaskakujących informacji. - Zmieniło się nie tylko Trójmiasto - mówi Hanna Kosycarz. - Inne jest dziś Pomorskie, i o tym jest ten album.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto