Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80 rocznica rzezi wołyńskiej. Radni z Prabut już wcześniej przyjęli stanowisko: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary.”

Anna Szade
Anna Szade
We wtorek (11 lipca) przypada 80 rocznica rzezi wołyńskiej. Władze Prabut przypomniały o stanowisku, które niedawno przyjęła Rada Miejska na cześć naszych rodaków pomordowanych na Wołyniu.

Konsul Ukrainy o rzezi wołyńskiej: "To tragedia obydwu naszych narodów"

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2016 r. Na dzień święta wybrano 11 lipca, kiedy to przypada rocznica „Krwawej niedzieli” z 1943 r., podczas której doszło do największej fali mordów na Polakach. W zbrodniach dokonywanych na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, Podolu, Pokuciu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zginęli obywatele polscy narodowości polskiej, żydowskiej, czeskiej, ormiańskiej. Liczba ofiar jest trudna do określenia, szacunkowe dane mówią o 100 000 zamordowanych.

Dla Wołyniaków i ich najbliższych z Pomorza to jeden z najtrudniejszych momentów w roku. Na początku lipca odżywa pamięć o zbrodniach z 1943 r., w których zginęły całe polskie rodziny. Zamordowanych 80 lat temu Polaków godnie uczczono w wielu miejscach regionu.

Kwiaty pod odsłoniętym 20 lat temu gdańskim Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu wraz z przedstawicielami gdańskich władz złożył Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. W 2022 r., podobnie jak ambasador Ukrainy w Warszawie, kłaniał się wołyńskim ofiarom po raz pierwszy.

- U was to, co zdarzyło się 80 lat temu, nazywane jest rzezią wołyńską. My to nazywamy tragedią, ponieważ ofiary były po obu stronach. W żadnej chwili nie mówimy, że tej tragedii nie było. Niestety, ona była i stała się częścią naszej wspólnej, ukraińsko-polskiej, historii. Ale my podkreślamy, że w tej chwili muszą porozmawiać historycy, by ustalić liczbę ofiar po jednej i po drugiej stronie. Jesteśmy otwarci na ten dialog i nikt temu nie zaprzecza. Nie zamykamy się i nie mówimy: „Tego nie było”. Niestety, było. Dla nas to raczej tragedia niż rzeź, i to tragedia obydwu naszych narodów. Przyznajemy to i musimy sobie jakoś z tym poradzić i żyć dalej – mówił nam ukraiński dyplomata.

Rada Miejska w Prabutach przyjęła stanowisko w hołdzie pomordowanym

W Prabutach przypomniano we wtorek (11 lipca), że już 2 czerwca 2023 r. Rada Miejska przyjęła stanowisko w sprawie upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Specjalnie, by ten ważny głos wybrzmiał, zwołana została nadzwyczajna sesja. Motto stanowiska brzmi: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary.”

- W 1945 r. na teren gminy Prabuty zostało przesiedlonych wielu Polaków, którzy byli świadkami okrutnych zbrodni, a wielu ich krewnych i sąsiadów zostało zamordowanych. Zamieszkali głównie w Prabutach, Gdakowie, Rodowie, Obrzynowie, Laskowicach. Rada Miejska w Prabutach, dla uczczenia pamięci, dając świadectwo prawdzie, oddaje hołd Polakom i obywatelom polskim innych narodowości, którzy zostali pomordowani lub ucierpieli przez zbrodnię ludobójstwa zorganizowaną i dokonaną przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów - Ukraińską Powstańczą Armię. Rada Miejska w Prabutach oddaje hołd pomordowanym obywatelom polskim narodowości ukraińskiej, którzy zginęli za udzielanie pomocy Polakom, często ratując im życie. Cześć ich pamięci! - czytamy w dokumencie Rady Miejskiej w Prabutach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto