Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

57 milionów złotych dla pomorzan pokrzywdzonych podczas wojny

Katarzyna Gruszczyńska
Fot. archiwum
Fot. archiwum
Schorowane osoby, które podczas wojny zmuszano do pracy mogą skorzystać z programu "Pomoc socjalna i medyczna" Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie przeznacza środki dla ...

Schorowane osoby, które podczas wojny zmuszano do pracy mogą skorzystać z programu "Pomoc socjalna i medyczna" Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie przeznacza środki dla znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej żyjących osób poszkodowanych przez nazizm.

Zasiłki mogą otrzymać ci, których dochody w przypadku osób samotnych nie przekraczają 1200 zł (netto) na osobę, a w przypadku małżeństw - 1000 zł na osobę. Mogą się o nie ubiegać także ci, którzy w wyniku bezpośrednich prześladowań nazistowskich doznali trwałej utraty zdrowia, powodującej całkowitą niezdolność do pracy w okresie powojennym.

- Rozszerzyliśmy grupę uprawnionych do skorzystania z programu pomocy o osoby, które jako dzieci do lat 12. w wyniku represji nazistowskich straciły jedno z rodziców lub opiekunów, którzy zmarli w obozie, więzieniu, w trakcie robót przymusowych - wyjaśnia Jolanta Piotrowska, koordynator zespołu pomocy humanitarno-socjalnej fundacji.

Uwaga na oszustów!
Rozmowa ze Zdzisławem Lichtarskim, prezesem Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

- Czy wnioski można składać bezpłatnie?
- Tak, pomagamy w ich wypełnianiu i wysyłamy do rozpatrzenia do Warszawy. Przestrzegam przed kupowaniem formularzy wniosków. Nie tak dawno przed naszą siedzibą stały "koniki", które za dwadzieścia złotych sprzedawały wnioski.

- Ile wynosi pula na leki i zasiłki?
- Ponad 57 milionów złotych, czyli najwięcej z dotychczasowych lat naszej działalności. W ubiegłym roku dysponowaliśmy 30 milionami. Jednorazowo można otrzymać zasiłek do 1000 złotych.

- Ile osób z województwa pomorskiego może skorzystać z pomocy?
- Uprawnionych jest około dwóch tysięcy żyjących poszkodowanych w ubiegłych latach. Spadkobiercom nie wypłacamy pieniędzy. Od lipca, czyli odkąd program działa, zgłosiło się do nas około 50 osób. Wypłaty zasiłków nastąpią około dwa, trzy miesiące od momentu złożenia wniosku. Osoby, które pracowały poza granicami Polski, mogą ubiegać się o stały dodatek do renty. Maksymalnie może on wynosić 153 złote.

Niezbędne dokumenty
- wniosek, który trzeba złożyć do końca 2007 roku
- aktualne zaświadczenie o wysokości emerytury/renty, zaświadczenie ZUS/KRUS
- w przypadku zasiłku na zakup leków specjalistycznych dodatkowo wymagana jest aktualna informacja (nie starsza niż sprzed sześciu miesięcy) potwierdzająca długotrwałą, ciężką, przewlekłą chorobę (np. choroba Parkinsona, Alzheimera, udar) i konieczność stosowania leków specjalistycznych.
- jeśli ktoś do tej pory nie był beneficjentem FPNP, do wniosku musi dołączyć dokumenty potwierdzające doznane represje. Mogą być wystawione m.in. przez polskie i zagraniczne instytucje państwowe, władze niemieckie, niemieckich pracodawców, którzy korzystali z niewolniczej i przymusowej pracy.

Adresy fundacji
Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, ul. Krucza 36, 00-921 Warszawa, tel. (022) 629-73-35, 695-99-61.
Oddział w Gdańsku: ul. Podwale Przedmiejskie 30, tel. (058) 320-36-01.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto