MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

15 stycznia 2024 r. w Kościerzynie odbędzie się promocja książek prof. zw. dr. hab. Tadeusza Linknera

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
15 stycznia o godz. 17 warto wybrać się do Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie . Tego dnia odbędzie się promocja książek prof. Tadeusza Linknera.

Biblioteka Miejska im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie zaprasza na promocję książek „Dawniej w Kościerzynie. Zarys monografii” i „Kaszubski wirydarz” profesora Tadeusza Linknera. Spotkanie odbędzie się 15 stycznia 2024 r. o godz. 17:00 w Czytelni popularno-naukowej (ul. Rynek 21).

Prof. zw. dr. hab. Tadeusz Linkner

Urodził się 29. stycznia 1949 roku w Chojnicach, mieszkał w Odrach, gdzie jego matka i ojciec byli nauczycielami. Naukę rozpoczął w wieku lat sześciu w Szkole Podstawowej w Odrach, potem było Liceum Pedagogiczne w Kościerzynie, Studium Nauczycielskie w Bydgoszczy i Filologia Polska na Uniwersytecie Gdańskim. W 1982 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską i uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Tadeusz Linkner pracował w szkołach podstawowych w Będzimirowicach i żuławskim Tropiszewie oraz w Zespole Szkół Budowlanych w Kościerzynie, skąd wyjechał do łódzkiego Ozorkowa, gdzie uczył przez pięć lat w Liceum Ogólnokształcącym. Od 1 września 1982 rozpoczął pracę w Technikum Budowlanym w Kościerzynie, a od 1 września 1983 zatrudniony został w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego na stanowisku adiunkta. Pomimo pracy w Gdańsku, nie zrezygnował z Kościerzyny, gdzie przez wiele lat jego żona uczyła w szkole podstawowej i gdzie obecnie pracuje jego córka, będąc nauczycielką w czwartym pokoleniu.

Tadeusz Linkner w 1993 roku obronił pracę habilitacyjną i jako adiunkt pracował w Instytucie Filologii Polskiej UG. W 1996 roku otrzymał mianowanie na profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego, w roku 2004 tytuł profesora nauk humanistycznych, a po trzech latach stanowisko profesora zwyczajnego. W Instytucie Filologii Polskiej prowadzi wykłady z historii literatury Młodej Polski, seminaria magisterskie (jest promotorem blisko 400. magistrów) i seminarium doktoranckie, w którym obecnie uczestniczy kilkunastu doktorantów (12 osób już ten stopień otrzymało, w tym jedna z literatury kaszubskiej).

Profesor Tadeusz Linkner wydał ponad czterdzieści książek, w tym czternaście autorskich, jak chociażby „Mitologia słowiańska w literaturze Młodej Polski”, „W romantycznym kręgu słowiańskich wierzeń”, „Zanim skończyło się maskaradą”, „Publicystyka Stanisława Przybyszewskiego w Wolnym Mieście Gdańsku”, „Heroiczna biografia Remusa. W zwierciadle mitu i kaszubskich wierzeń”, „Śląski poeta na Kaszubach”, „Z literatury Młodokaszubów. Aleksander Majkowski”. Ważną pozycją jest odczytany z rękopisu i wydany przez Profesora „Pamiętnik z wojny europejskiej roku 1914” Aleksandra Majkowskiego.

Natomiast z innych to chociażby „Utwory zebrane” Małgorzaty Hillar czy „Wspomnienia” Macieja Szukiewcza. Ponadto Tadeusz Linkner jest autorem około 400 artykułów naukowych, ponad 100 rozdziałów w różnych książkach zbiorowych i wielu recenzji, w tym recenzji prac profesorskich, habilitacyjnych, doktorskichi magisterskich.

Pod redakcją Profesora ukazało się również wiele książek tematycznie związanych z Kaszubami, jak chociażby „Życie i przypadki Remusa A. Majkowskiego. Powieść regionalna czy arcydzieło europejskie” (1999), „Kaszubi wobec innych. Ku integracji europejskiej” (2002), „Wspólnie z Europą” (2005), a także ostatnio wydana kaszubska powieść Władysława Janta-Połczyńskiego „Święty Eustachy”.

Profesor popularyzuje kulturę i literaturę kaszubską w mediach lokalnych i ogólnopolskich, czego dowodem filmy o twórczości Małgorzaty Hillar, o kaszubskim obrzędzie „Ścinanie kani” czy o kaszubskiej demonologii. O „Remusie” Majkowskiego mówił w I programie TV „Kawa czy herbata”, wiele razy prezentował kaszubskie sprawy w audycji gdańskiej TV „Rodno zemia”, w Radio Gdańsk, w II programie Polskiego Radia, w TOK FM czy w Radio Bis.

Prof. Linkner w Toronto prowadził badania kultury duchowej Kaszubów kanadyjskich, na Uniwersytecie w Toronto głosił wykłady „O mitologii słowiańskiej...”, czy „Pisarstwie Aleksandra Majkowskiego”, uczestniczył w dyskusji panelowej na tematy kaszubskie w Ottawie, udzielał wywiadów o Kaszubach w kanadyjskiej TV, w tamtejszym Radiu Polonia i polonijnych gazetach. Wygłaszał też referaty w Akademii w Trevemünde czy prowadził wykład o mitologii słowiańskiej, bogach Rugii i Winety na Uniwersytecie w Bremie.

Publikacje Profesora znane są w Europie, na przykład „Słowiańskie bogi i demony” czytane są na Uczelniach w Czechach, Niemczech i Szwecji i wykorzystywane w pracach naukowych.

Profesor wygłosił ponad 130 referatów na konferencjach międzynarodowych i ogólnopolskich. Ponadto głosi wykłady i odczyty w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Słupsku, Kartuzach, Kościerzynie, Skarszewach, Chojnicach i innych miastach i wsiach na Pomorzu – dla dorosłych, młodzieży szkolnej i słuchaczy Uniwersytetów III Wieku. Ich tematyka dotyczy przede wszystkim literatury kaszubskiej i pomorskiej.

Przez wiele lat głosił też wykłady podczas kościerskich Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, na Biesiadach Literackich w Czarnej Wodzie, w Podyplomowym Studium Edukacji Regionalnej Uniwersytetu Gdańskiego oraz na Studium Pedagogiki Regionalnej i Alternatywnej w Brusach, Kościerzynie i Sierakowicach. Był przez sześć lat recenzentem Wydawnictwa Morskiego, napisał wiele recenzji książek publikowanych w prasie trójmiejskiej (ponad 200 pozycji).

W latach 1986, 1988, 1989, 1997, 2004, 2015 otrzymywał nagrody Rektora UG za pracę dydaktyczną, naukową i wydane książki. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1990), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2004), Medal Stolema czy Kociewskie Pióro (2005). Z innych wyróżnień można jeszcze podać, że w roku 2001 eseje Tadeusza Linknera zdobyły I miejsce na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej (odtąd jako członek jury nie daje swoich książek do konkursu), natomiast za rok 2011otrzymał Nagrodę Burmistrza Miasta Kościerzyna i Nagrodę Angelusa w latach 2011i 2015.

Tadeusz Linkner był i jest członkiem stowarzyszeń i organizacji, jak między innymi Towarzystwa Nautologicznego, Towarzystwo im. Adama Mickiewicza, Instytutu Kultury Słowiańskiej w Londynie, Instytutu Kaszubskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie Gdańsk/Kościerzyna, Kościerskiej Fundacji Kultury. Jest członkiem Rad Naukowych i Redakcji, jak chociażby rocznika „Teki Gdańskie”, bydgoskiego kwartalnika „Temat”, kieleckiego rocznika „Studia Słowianoznawcze” czy „Studiów Pelplińskich. Przewodniczy także Kapitule Kociewskiego Pióra, jury Wojewódzkiego Konkursu w Kościerzynie, konkursu Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej, konkursowi im Romana Landowskiego w Tczewie i Literackiemu Konkursowi im. Drzeżdżona w Wejherowie.

Chociaż zajmował się i zajmuje w swej pracy naukowej literaturą Młodej Polski, mitologią słowiańską, edytorstwem i krytyką literacką, to uznał, że miastu, w którym zamieszkał trzeba też oddać swą wiedzę i umiejętności. Był radnym Miasta Kościerzyna w latach 1990-1995 i dwóch pierwszych kadencji radnym Powiatu Kościerskiego. Pod jego opieką ukończyło w Kościerzynie licencjat około 70 studentów warszawskiej szkoły wyższej.

Z jego inicjatywy powstało w 1990 roku pismo społeczno-kulturalne „Gryf Kościerski”, którego był pierwszym redaktorem naczelnym, jego pomysłem są także Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej, które w roku 2015 obchodziły szesnaste urodziny. Od 2005 roku współpracuje z kościerskim miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Życie Kaszub”, do którego przez jedenaście lat dał wiele artykułów tematycznie związanych z literaturą kulturą Kaszubów, a głównie z Kościerzyną i Ziemią Kościerską.

Profesor wspomaga też swoim edytorskim doświadczeniem mieszkańców Kościerzyny, wydających swoje książki i poetyckie tomiki. Zainicjował również przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Kościerzyny profesorowi Edwardowi Brezie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto