Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1050. rocznica Chrztu Polski. Podsumowali akcję przepisywania Biblii

Redakcja
fot. Arkadiusz Kosiński
W sobotę, w teatrze, odbyły się uroczystości podsumowujące akcję przepisywania Biblii, zorganizowaną w ramach 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przez dwa tygodnie księgi Nowego Testamentu przepisywać można było w Muzeum Zamkowym.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania utworu "Gaude Mater Polonia", który wykonał chór z Rakowca, pod kierownictwem Karoliny Szczepańskiej. Jak wyjaśnił Wojciech Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Kwidzynie, to polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa skomponowany do słów Wincentego z Kielc, jeden z najstarszych religijnych utworów liryki polsko-łacińskiej. W tłumaczeniu na język polski tytuł brzmi "Raduj się, Matko Polsko". Na zakończenie sobotnich uroczystości chór odśpiewał jeszcze "Bogurodzicę".

W akcji przepisywania Biblii, a dokładniej czterech ksiąg Nowego Testamentu (przepisywano Ewangelie św. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana), udział wzięło ponad 450 osób. Wśród uczestników przeważała młodzież i dzieci z kwidzyńskich szkół.

- Wiele wpisów należy do turystów odwiedzających Kwidzyn i muzeum zamkowe. Podziękowania oczywiście należą się również mieszkańcom Kwidzyna, którzy odpowiedzieli na apel uwiecznienia się w tej specyficznej pamiątce. Udało się przepisać całkowicie dwie księgi święte, a dwie pozostałe wymagają jeszcze dokończenia - poinformował Wojciech Kowalczyk.

Akcja cały czas trwa, wpisów dokonywać można jeszcze do 14 maja, kiedy to w Noc Muzeów, w obecności zwiedzających, zostaną one oprawione przez muzealnego introligatora i na pamiątkę pozostaną w zamkowych murach.

Sobotnie wydarzenie uświetnił też spektakl "Rok 966" wyreżyserowany przez kwidzyniankę Barbarę Lipińską-Postawę, w wykonaniu dziewcząt z Miejskiego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie, podpieczonych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, ucznia Gimnazjum w Liczu oraz dzieci z Katolickiej Językowo-Sportowej Szkoły Podstawowej w Kwidzynie.

Można było również wysłuchać wykładu pt. „Rola Chrztu Świętego na dzieje Polski”, który wygłosił Andrzej Baczewski.

Sobotnie podsumowanie nie kończy jednak kwidzyńskich obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ich kolejnymi akcentami będzie jeszcze kilka innych wydarzeń, wszystkie odbędą się 28 kwietnia. Najpierw o godz, 12, w sali audiowizualnej KCK (ul. 11 Listopada), wykład zatytułowany "Ewangelie w literaturze polskiej, mesjady", wygłosi prof. dr hab. Edward Jakiel z Uniwersytetu Gdańskiego. O godz. 17, w siedzibie biblioteki, otwarta zostanie wystawa "Tajemnice Biblii", udostępnione zostanie również faksymile jedynego polskiego egzemplarza Biblii Gutenberga. Egzemplarz faksymile Biblii Gutenberga, dzięki kwidzyńskiej fabryce IP, będzie można oglądać do 31 grudnia roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto