Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XI Konferencja "Świat Kresów" w Prabutach. Dr Leon Popek: "Takie spotkania umacniają nas w tym, że to co robimy jest ważne" [ZDJĘCIA]

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
W piątek, 19 listopada, odbyła się konferencja popularno-naukowa "Świat Kresów". Już po raz jedenasty zorganizowało ją Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków. Podczas konferencji swoje prelekcje wygłosili dr Leon Popek oraz ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

Za nami konferencja popularno-naukowa "Świat Kresów", którą już po raz jedenasty zorganizowało Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków. W Prabuckim Centrum Kultury i Sportu mogliśmy wysłuchać prelekcji ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego („100 rocznica Traktatu Ryskiego. Blaski i cienie pokoju z Rosją”) oraz dr Leona Popka („Wołyń. Walka o pamięć i krzyże”). Jednak zanim rozpoczęła się konferencja, członkowie stowarzyszenia, przedstawiciele lokalnej władzy ora mieszkańcy Prabut złożyli kwiaty pod pomnikiem pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, który znajduje się na cmenatrzu komunalnym.

- Cieszę się bardzo, że po przerwie spowodowanej pandemią i przed czwartą falą koronawirusa, która wielkimi krokami zbliża się i do nas, jeszcze mamy okazję się spotkać w tradycyjnej okazji na corocznej konferencji „Świat Kresów”. Tak, jak powiedział dzisiaj prezes stowarzyszenia Andrzej Mosiejczyk, jesteśmy zawsze wierni i zawsze pamiętamy. Świadczą o tym świeże kwiaty, które o każdej porze roku znajdują się przy pomniku pamięci (pomnik pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej) na cmentarzu komunalnym. I to świadczy o tym, że ta pamięć nie wygasa, nawet jeżeli odchodzą Kresowianie, którzy jeszcze pamiętają skąd przybyli, to ich potomkowie bardzo wiernie i z oddaniem pielęgnują tę pamięć. I myślę, że ta pamięć nigdy nie zagaśnie, jeśli młodsze pokolenia będą pamiętać o tych krwawych wydarzeniach na ziemi, którą musieli opuścić ci, co przetrwali, ci co przeżyli. Bardzo się zatem cieszę, że XI Konferencja „Świat Kresów” ma miejsce. To kolejne piękne spotkanie - mówił burmistrz Prabut, Marek Szulc.

Następnie głos zabrał prezes Prabuckiego Stowarzyszenia Kresowiaków Andrzej Mosiejczyk, który przypomniał, jak ważne jest pamiętanie tej krwawej historii wołyńskiej.

- Niestety w 2020 roku konferencja nie mogła się odbyć z oczywistych powodów, pandemia nam to uniemożliwiła. Jednak cieszę się, że dziś udało nam się spotkać. To ludobójstwo, o którym mówimy, dokonane na ludności polskiej z rąk ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej, to jedna z najtragiczniejszych zbrodni w historii naszego narodu. I trzeba o tym mówić, bo niestety, jest to temat bardzo często spychany gdzieś na pobocza w imię pojednania, często te zbrodnie są pomijane, zapominane. Często jest tak, że ci ludzie pochowani, zakopani na Kresach nie mają swoich mogił, nie mają grobów. Dr Leon Popek podczas ekshumacji wykonał gigantyczną pracę po to, by tym pomordowanym dać godny pochówek. W wielu miejscach są puste place po polskich wsiach. Stąd dzisiejsza konferencja, żeby o tym mówić, żeby o tym pamiętać. Nasi goście przybliżą nam ten temat – mówił Andrzej Mosiejczyk.

Jako pierwszy swój wykład „Wołyń. Walka o pamięć i krzyże” wygłosił dr Leon Popek - historyk, archiwista, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik IPN, opiekun polskich miejsc pamięci na Wołyniu.

- Miło mi, że znowu mogę tu z Wami być! Dziękuję, że mnie tu zaprosiliście, ogromnie się cieszę, że mogę być wśród swoich. Takie spotkania umacniają nas w tym, że to co robimy jest ważne. A najtrudniejszy temat dotyczy pamięci, upamiętnień i krzyży. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego mamy zachować tę pamięć? Bo zapominamy, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom - tak rozpoczął swoje wystąpienie dr Leon Popek.

Na zakończenie konferencji głos zabrał ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski („100 rocznica Traktatu Ryskiego. Blaski i cienie pokoju z Rosją”). Jednak, podobnie, jak dr Leon Popek, swoje wystąpienie rozpoczął od podziękowań i przywitania lokalnej społeczności.

- Szanowni Państwo, wyrażam wielką radość, że po raz jedenasty mogę wystąpić na konferencji w pięknych Prabutach. Dla mnie rok bez Prabut, to rok stracony. Cieszę się bardzo, że władze samorządowe Waszego miasta i zarząd Prabuckiego Stowarzyszenia Kresowiaków zdecydował się odważnie, żeby jednak w tym roku nastąpiła kontynuacja tej pięknej tradycji - mówił ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

Warto dodać, że dzień wcześniej, czyli w czwartek, 18 listopada, w prabuckiej konkatedrze pw. św. Wojciecha odbyła się msza święta koncelebrowana w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN – UPA w czasie II wojny światowej. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto