Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kwidzyńskim szpitalu „Zdrowie” uroczyście otwarto zmodernizowany Blok Operacyjny. Pierwsi pacjenci pojawia się już 11 kwietnia

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Wyremontowany Blok Operacyjny kwidzyńskiego szpitala tworzą obecnie 3 sale operacyjne oraz sala wybudzeń
Wyremontowany Blok Operacyjny kwidzyńskiego szpitala tworzą obecnie 3 sale operacyjne oraz sala wybudzeń Fot. Mirosław Wiśniewski
W kwidzyńskim Szpitalu "Zdrowie”, należącym do Grupy EMC, oddano do użytku nowy blok operacyjny wraz z dysponującą 4 stanowiskami salą wybudzeń. Dzięki wartej ponad 5,7 mln zł inwestycji, mieszkańcy miasta i okolic zyskają dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie. To jednak nie koniec inwestycji w kwidzyńskim szpitalu. W planie jest m.in. remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Wyremontowany Blok, składający się z trzech sal operacyjnych i dużej, wygodnej sali wybudzeń, przyjmie pierwszych pacjentów już 11 kwietnia.

– Celem inwestycji, poza podniesieniem standardu usług, było także poszerzenie ich katalogu. Chcemy, aby w naszym szpitalu można było przeprowadzać coraz więcej operacji z wielu dziedzin medycyny. Poza chirurgią ogólną będziemy rozwijać szeroki wachlarz zabiegów z dziedziny ortopedii, takich jak endoprotezoplastyka bioder i kolan, zabiegi diagnostyczne i naprawcze stawu kolanowego i barkowego, chirurgii ręki i kręgosłupa oraz szeroką gamę ortopedycznych zabiegów urazowych. Będziemy także kontynuować program wprowadzania nowych procedur urologicznych – mówi Arkadiusz Michalak, dyrektor Szpitala EMC Zdrowie w Kwidzynie.

Kwidzyński szpital już dziś wykonuje m.in. biopsję fuzyjną. Jest to zaawansowana technologia połączenia obrazu rezonansu magnetycznego i ultrasonografii, umożliwiająca wczesne wykrycie nawet bardzo małych nowotworów, charakteryzujących się dużą złośliwością.

– W naszej placówce wykonuje się także holmową laserową enukleację prostaty, tzw. HoLEP, czyli małoinwazyjny zabieg, stosowany w przeroście prostaty oraz zabiegi leczenia przerostu prostaty metodą REZUM, podczas których lekarz oddziałuje na wybrane części prostaty parą wodną, która jest tłoczona za pomocą specjalnego cystoskopu i w ciągu kwadransa wykonuje około 10 wtrysków pary. Energia cieplna pary prowadzi do denaturacji błony komórek prostaty, w wyniku czego zmniejsza ona swoją objętość – dodaje A. Michalak.

Oddane do użytku sale są bardziej komfortowe i przyjazne dla pacjentów, ale co najważniejsze, na bloku operacyjnym i sekcji wybudzeń pojawiło się nowe wyposażenie. Stały, siedemnastoosobowy zespół, oddelegowany do obsługi bloku operacyjnego, ma do dyspozycji wysoko specjalistyczny, medyczny sprzęt. Sala ortopedyczna dysponuje stołem operacyjnym z podwyższonym udźwigiem, kolumną chirurgiczną oraz anestezjologiczną z podwieszonym na niej aparatem do znieczulenia firmy Dräger. Podobne kolumny znajdują się także na każdej z pozostałych sal operacyjnych. Dodatkowo, w jednej z sal operacyjnych tzw. sali laparoskopowej, na kolumnie chirurgicznej podwieszono sprzęt laparoskopowy z dwoma monitorami z jakością obrazu 4K. Wyposażenie bloku uzupełnia przenośny aparat rentgenowski typu C oraz aparat USG, umożliwiający wykonywanie blokad nerwów obwodowych oraz wykonywanie wkłuć centralnych pod kontrolą ultrasonograficzną.

Obecnie kwidzyński Szpital Zdrowie dysponuje 103 łóżkami na ośmiu oddziałach szpitalnych. Prowadzi także poradnię podstawowej opieki zdrowotnej, kilkanaście poradni specjalistycznych oraz pracownie diagnostyczne. Wykonuje również badania w zakresie medycyny pracy. Swoją opieką obejmuje przede wszystkim pacjentów powiatu kwidzyńskiego, sztumskiego i malborskiego.

Warto podkreślić, że w roku 2022 w kwidzyńskim szpitalu hospitalizowanych było ponad 3,7 tys. pacjentów, a na dotychczasowym bloku operacyjnym odbyło się prawie 1000 operacji.

– Byliśmy i wciąż jesteśmy placówką pierwszego wyboru dla mieszkańców Kwidzyna i okolic, lecząc również wiele osób spoza naszego rejonu. Specjalizujemy się w chirurgii urazowo-ortopedycznej, urologii, chirurgii ogólnej, opiece nad matką i dzieckiem w ramach położnictwa, ginekologii, neonatologii i pediatrii oraz leczeniu chorób wewnętrznych. Otwarcie nowego bloku operacyjnego znacząco wpłynie na wzrost statusu terapeutycznego naszego szpitala w regionie. Od lat stawiamy na to, aby zapewnić pacjentom opiekę medyczną na najwyższym poziomie – mówi Ewa Zabul, dyrektor ds. medycznych kwidzyńskiego szpitala.

Karol Piasecki, prezes zarządu EMC Instytutu Medycznego SA, zwraca z kolei uwagę na aspekty dostępności i innowacji, w kontekście polepszenia dobrostanu pacjentów.

– Remont i przebudowa bloku operacyjnego w kwidzyńskim Szpitalu Zdrowie, który trwał od sierpnia 2021, był jedną z najważniejszych inwestycji Grupy EMC w ostatnich miesiącach. Głównym celem było zapewnienie pacjentom z Kwidzyna i okolic dostępu do wysokospecjalistycznych procedur medycznych. W skali ostatnich trzech lat zainwestowaliśmy w placówkę ponad 14 milionów złotych. Uważamy, że nakłady na innowacje w ochronie zdrowia to dziś konieczność, bo medycyna stale się rozwija, a my musimy za tym postępem nadążać. Nowoczesny sprzęt to dostęp do nowych możliwości terapeutycznych, ułatwienie pracy lekarzy, lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych, krótszy czas powrotu pacjentów do zdrowia – podkreśla K. Piasecki.

Jak podkreślono inwestycje realizowane w Szpitalu Zdrowie to część strategii grupy, związanej z rewitalizacją i stałym wdrażaniem innowacji w placówkach przez nią zarządzanych. Każda z nich przyczynia się do znacznej poprawy jakości i dostępności opieki dla pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Grupa EMC Instytut Medyczny SA prowadzi obecnie 10 szpitali i 18 przychodni, które działają na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Główną działalność medyczną spółki stanowi: lecznictwo szpitalne, specjalistyczne, hospitalizacje w szpitalach ogólnych oraz poradnictwo ambulatoryjne w ramach przychodni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej. Większość usług świadczona jest nieodpłatnie w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Około 80 procent przychodów firmy stanowią świadczenia medyczne finansowane przez system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto