Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twórczość Henryka Foksa z Żor jest znana na całym świecie. Rzeźbi w różnych materiałach. Artysta jest z zawodu… cieślą górniczym ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Rzeźbi w węglu, drewnie, kamieniu (piaskowcu) oraz… w śniegu. Twórca ludowy Henryk Foks z Żor-Roju, 9 sierpnia obchodził swoje 80. urodziny. Aktualnie pracuje w drzewie lipowym nad kolejnym tryptykiem, który zostanie pokazany na wystawie „Dzieje i tradycja śląskiego górnictwa. Pan Henryk był wielokrotnie nagradzany na wielu prestiżowych konkursach. Jego prace są w galeriach na całym świecie. W pracowni przy ulicy Wodzisławskiej prowadzi zajęcia z warsztatu rzeźbiarskiego dla uczniów żorskich szkół.

Nagradzane rzeźby Henryka Foksa z Żor: w węglu, drewnie, kamieniu

Niedawno prace Henryka Foksa można było oglądać na autorskiej wystawie w Muzeum Miejskim w Żorach. Na koniec przekazał placówce rzeźbę „Matka bezdomna”, którą teraz można oglądać jako przykład wysokiej klasy twórczości ludowej. Muzeum zakupiło również nagrodzony na Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha w Rybniku tryptyk „Dawne dzieje górnictwa”.

- Moim największym osiągnięciem było jednak wyróżnienie na wspomnianym Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha. Nie spodziewałem się takiego zaszczytu, bo nie przyznano nagród głównych. Otrzymałem je za rzeźbę w kamieniu – „Ojciec” – opowiada twórca.

Trzeba zaznaczyć, że rybnickie zmagania ludowych artystów, to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów rzeźbiarskich dla tzw. twórców nieprofesjonalnych, czyli takich, którzy nie skończyli szkół plastycznych.

Wiek dla tego artysty nie ma znaczenia

- Nagrody i wyróżnienia tak bardzo mnie poruszyły i pobudziły do działalności twórczej, że mimo starszego wieku, tworzę dalej z ogromna pasję. Chętnie przekazuję swoją wiedzę młodzieży, która w ramach zajęć pozaszkolnych, z nauczycielami odwiedza moją pracownię – uśmiecha się pan Henryk.

Jest samoukiem, o wyjątkowym talencie. Z zawodu cieśla górniczy, mieszkaniec dzielnicy żorskiej dzielnicy Rój. Zrzeszony w grupie twórców cieszyńskich. Rzeźbi w węglu, drewnie, a zimą w śniegu i lodzie. Debiutował jako górnik kopalni Jastrzębie wiele lat temu. Swoje prace prezentuje na ekspozycjach krajowych i zagranicznych.

Rzeźby Foksa trafiły aż do Watykanu i Chin

Jego lipowy tryptyk górniczy, już wiele lat temu prezentowano na wystawie polskich twórców ludowych aż w Chinach. Kilka swoich rzeźb żorzanin podarował Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i są teraz w Watykanie. Jest twórcą płaskorzeźby Świętego Maksymiliana Kolbego w obozie Auschwitz-Birkenau, która trafiła do jednego z belgijskich kościołów. Prace pana Henryka często trafiają na aukcje charytatywne.

Zimą tworzy niesamowite rzeźby w śniegu. O wiele łatwiej jest wykonanie czegoś z lodowych brył. Rzeźbienie w zmrożonym śniegu wymaga dużego kunsztu. W okresie Bożonarodzeniowym, przed domem Foksa zatrzymują się kierowcy z całymi rodzinami, by obejrzeć stajenkę albo inne figury ze śniegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto