MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kwidzyński. Dwie kolizje jednego dnia - kierowcy nie dostosowali prędkości do warunków jazdy. Policjanci przypominają o ostrożności

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Do groźnie wyglądającej kolizji doszło we wtorek, 25 października, na trasie Pawlice-Krzykosy, gdzie kierowca nie dostosował prędkości do warunków jazdy. Z tego samego powodu doszło do kolejnej kolizji tego samego dnia, tym razem na ul. Mickiewicza w Kwidzynie.
Do groźnie wyglądającej kolizji doszło we wtorek, 25 października, na trasie Pawlice-Krzykosy, gdzie kierowca nie dostosował prędkości do warunków jazdy. Z tego samego powodu doszło do kolejnej kolizji tego samego dnia, tym razem na ul. Mickiewicza w Kwidzynie. KPP Kwidzyn
Tego samego dnia na drogach powiatu kwidzyńskiego doszło do dwóch groźnie wyglądających kolizji. Najpierw 25-letni kierowca wpadł w poślizg i uderzył w drzewo, po czym 19-latek skosił słupki chodnikowe, aby zatrzymać się przy ścianie bloku mieszkalnego. Na szczęście w obu przypadkach nikomu nic się nie stało.

Zawitała do nas jesień, a razem z nią niekorzystne warunki drogowe, o których przekonali się dwaj mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego. Na szczęście obyło się bez poważnych obrażeń.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło we wtorek, 25 października, o godzinie 5.30, na trasie Pawlice-Krzykosy.

- Jak ustalili funkcjonariusze, kierujący fordem 25-letni mieszkaniec gminy Gardeja, prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków atmosferycznych, wpadł w poślizg i uderzył w drzewo - informuje asp. Anna Filar, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Kwidzynie.

Na miejsce skierowano 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kwidzynie, zastęp z OSP Rakowiec, zespół ratownictwa medycznego oraz 2 patrole Policji.

-Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i zakręceniu zbiornika z gazem LPG. Udzielono także kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, którą następnie przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Usunięto też pojazd na pobocze i uprzątnięto jezdnię - wyjaśnia kpt. Krzysztof Skoczek, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Kwidzynie.

Godzinę później doszło natomiast do kolejnej kolizji. Tym razem na ulicy Mickiewicza w Kwidzynie kierujący seatem 19-latek stracił panowanie nad pojazdem, po czym skosił chodnikowe słupki, aby zatrzymać się przy ścianie bloku mieszkalnego.

Jak podkreślają policjanci w okresie jesiennym warunki na drodze robią się zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych, którzy stają się mniej widoczni. Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra, często pokryta liśćmi, a przy tym śliska jezdnia to czynniki pogarszające warunki drogowe. Jedne powodują duże ograniczenie widoczności, drugie zaś zdecydowanie wydłużają drogę hamowania.

- Zwiększoną czujność zachować należy w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych — jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy szczególnie pamiętać o właściwym stanie technicznym samochodów, dobrych oponach, oświetleniu (prawidłowość ustawienia świateł mijania i drogowych). Okres jesienny charakteryzuje się także koniecznością zmniejszenia prędkości z jednoczesnym zwiększeniem odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną! - przypominają funkcjonariusze.

Również piesi muszą zachować szczególną ostrożność

Rozpoczął się najniebezpieczniejszy czas w roku na drogach dla wszystkich. Dzień jest coraz krótszy, a warunki atmosferyczne z reguły niekorzystne. To nie tylko większe zagrożenie dla kierowców, ale przede wszystkim dla pieszych. Na nieoświetlonej drodze piesi noszący ciemne ubrania są widoczni dla kierowcy z zaledwie z kilkunastu metrów. Korzystanie z elementów odblaskowych poprawia widoczność pieszego kilkukrotnie, dzięki czemu kierujący może dużo wcześniej ominąć lub zahamować przed taką osobą.

- Nośmy odblaski, bądźmy widoczni na drodze - nawet kiedy poruszamy się w obszarze zabudowanym. Mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski. Warto w warunkach niedostatecznej widoczności zadbać o swoje bezpieczeństwo i założyć odblask niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze. Dajmy dobry przykład i od najmłodszych lat wpajajmy takie bezpieczne nawyki naszym dzieciom.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto