Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kwidzyński. Bezpieczeństwo podczas żniw - o czym pamiętać i jakich zasad przestrzegać?

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Koszenie zboża, zbieranie słomy oraz siana, to nieodłączny element prac polowych w okresie żniw. Jest to także czas wzmożonego ruchu maszyn rolniczych na drogach, dlatego też kierujący nimi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, zarówno podczas jazdy jak i w czasie prac na polach. O czym trzeba pamiętać?

Największym utrapieniem kierowców w okresie letnim są kombajny. Często zdarza się, że rolnicy po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogi publiczne z hederem zaczepionym z przodu maszyny. Zajmuje on wówczas znacznie większą szerokość drogi, a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku, należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu.

O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach, czyli na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, gdyż grozi to upadkiem, a w następstwie może dojść do tragedii.

Podczas żniw osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, by w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie.

Jak uniknąć zagrożeń?

Przede wszystkim nie pozwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, a także nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych. Musimy pamiętać o tym, by nie zostawiać niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić.

Nie pozwólmy dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 metrów od pracującej maszyny rolniczej. Kolejną ważną zasadą jest nie proszenie dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.

Każde uruchomienie kombajnu czy ciągnika powinno się poprzedzić sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnić się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci! Warto też pamiętać, że nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto