Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymi z diecezji opolskiej spotkali się na Górze Świętej Anny. To kolejny etap 46. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Do Częstochowy zmierzają pątnicy z wielu miast regionu.
Do Częstochowy zmierzają pątnicy z wielu miast regionu. Marcin Żukowski
Trwa 46. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. We wtorek (16.08) większość grup z całego regionu doszła na Górę Świętej Anny. Wspólnej Mszy świętej przewodniczył bp. Andrzej Czaja.

We wtorek grupy m.in. z Nysy, Opola, Prudnika, Krapkowic, Strzelec Opolskich czy Kędzierzyna-Koźla doszły na Górę Świętej Anny. To kolejny etap na ich drodze do Częstochowy.

W tej ostatniej grupie, „żółtej dwójce”, z kozielskiego rynku na szlak wyruszyło około stu pielgrzymów. Część wybrała się tylko na Górę Świętej Anny.

- Na Jasną Górę idzie około 60 osób. To mniej niż w poprzednich latach – tłumaczył ks. Robert Sadlak, przewodnik grupy kędzierzyńsko-kozielskiej - Myślę, że wpływ na to ma ta dwuletnia przerwa spowodowana koronawirusem.

Kapłan zaznacza, że propozycja udziału w pielgrzymce jest kierowana do każdego człowieka.

- Pielgrzymka to prawdziwa przygoda życia. Tutaj możemy zobaczyć uśmiechniętych ludzi, a przecież w dzisiejszym świecie często trudno o taki prawdziwy uśmiech. Mimo zmęczenia fizycznego jest tutaj dużo radości. To również niezwykła okazja do głębszej refleksji nad swoim życiem i doświadczenia rekolekcji w drodze, które powinny prowadzić do odnalezienia Boga i samego samego siebie - mówił ks. Robert.

Góra Świętej Anny to ważne miejsce na trasie pielgrzymki opolskiej do duchowej stolicy Polski. Schodzi się tutaj większość grup pielgrzymkowych z terenu całej diecezji. Wtorkowej wspólnej Eucharystii sprawowanej w grocie lurdzkiej przewodniczył bp. Andrzej Czaja. W spotkaniu z pielgrzymami odniósł się m.in. do potrzeb wynikających z synodu.

- Myślę, że trzeba wielkiej zmiany mentalnej – mówił biskup. – Wszelkie nieporozumienia wynikają z tego, że źle rozumiemy Kościół. Czasem w życiu księdza to jest tak, jakby to była jego prywatna firma. W życiu świeckiego natomiast czasem jest tak, jakby Kościół to była instytucja, z której – owszem – chcę korzystać i korzysta, ale jakby do niej nie należy.

Biskup opolski wskazał kierunek, w którym powinniśmy podążać.

– U wiernych świeckich należy wzbudzić poczucie odpowiedzialności za Kościół, a u duchownych świadomość tego, że nie my sami ten Kościół tworzymy, że razem mamy tę wspólnotę współbudować. To tutaj dopiero zacznie się coś zmieniać – tłumaczył kapłan.

W kolejnych dniach poszczególne grupy będą dalej kierowały się w stronę Częstochowy. W środę (17.08) pielgrzymi będą nocowali w okolicy Zawadzkiego. Na Jasną Górę dojdą w sobotę (20.08). Pielgrzymkę zakończy Msza święta odprawiona na jasnogórskich boniach.

Zobacz również:
W tej grupie jest najwięcej ludzi młodych - tak mówi się o strumieniu głubczyckim. Trwa 46. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę
Pielgrzymi z Nysy wyruszyli do Częstochowy. Rozpoczęła się 46. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę 2022

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto