Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy Cudu nad Wisłą w Korzeniewie. Uroczystości rozpoczęła msza święta, a GOK Kwidzyn zorganizował spływ kajakowy [ZDJĘCIA]

OPRAC.: Red.
Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej też Cudem nad Wisłą, odbyły się w niedzielę, 15 sierpnia w Korzeniewie. Uroczystości rozpoczęła msza święta, następnie odbył się spływ kajakowy, a po południu na najmłodszych czekała Karawana Teatralna ze spektaklem "Kurczaczek Jedynaczek".

Mszą św. sprawowaną w budynku dawnego bosmanatu leżącego nad brzegiem Wisły, zainaugurowano obchody 101. rocznicy zwycięstwa polskiego w Bitwie Warszawskiej.

- 15 sierpnia jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Nie tylko dla katolików, przez to, że mogą wspominać Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, ale dla wszystkich Polaków, zarówno wierzących jak i niewierzących - mówił w homilii ks. Krzysztof Kuratczyk.

- My się gromadzimy w tym miejscu, aby dziękować Panu Bogu za Maryję, która w sposób wyjątkowy czuwa nad naszym narodem, która przez nasz naród została wybrana na Królową, i która w tych najtrudniejszych okresach była zawsze z nami. Tak jak to było i w 1920 roku kiedy wydawało się, że wojsko polskie jest skazane na porażkę, a nasz kraj jak i reszta Europy wpadnie w ręce bolszewickie - podkreślał kapłan.

Następnie odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi Polski na maszt, które zainaugurowało patriotyczny spływ po Wiśle. 16 załóg kajakowych, których łódki udekorowane były biało-czerwonymi chorągiewkami, a sami załoganci również ubrani byli w barwy narodowe, wiosłowało w dół Wisły z Korzeniewa do Białej Góry.

- Mam nadzieję, że ten spływ dostarczy państwu mnóstwa wrażeń oraz radości - mówił do uczestników spływu Norbert Cesarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie - Polskie bitwy, które wspominamy, mają różny charakter. Nie zawsze bowiem kończyły się naszymi zwycięstwami. Bitwa Warszawska z 1920 roku jest jednak bitwą zwycięską i w zgodnej opinii licznych historyków jest zaliczana do kilku najważniejszych starć, które odmieniły losy świata - przypominał N. Cesarz.

GOK Kwidzyn przygotował również propozycję dla rodzin z dziećmi. Teatr Łątka z Łodzi wystawił przedstawienie "Kurczaczek Jedynaczek". Pogoda i publiczność dopisała. Pouczająca bajka o niebezpieczeństwach jakie czyhały na małego kurczaczka, była drugą propozycją w ramach cyklu przedstawień Karawana Teatralna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto