Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowy mural w służbie zdrowia. Kwidzynianie zgłaszajcie się na kolonoskopię [ZDJĘCIA]

Redakcja
Krajowe statystyki wskazują, że w przypadku profilaktyki raka jelita grubego powiat kwidzyński zaliczany jest do „białych plam”, czyli obszarów o najniższej zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe. Dlatego tym większe brawa należą się pomysłodawcom akcji, która ma zwrócić uwagę na ten problem. W jej ramach w Kwidzynie powstał niedawno interesujący mural w formie komiksu.

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 5, a konkretnie na gmachu byłego Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie przy ul. Kamiennej, pojawił się mural o powierzchni prawie 90 metrów kwadratowych. To część kampanii społecznej pt. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię” realizowanej w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. pomorskiego”.

Wykonawcą nietypowego murala jest Konrad Kowala z KOKA Studio, ale autorką wiel-koformatowego rysunku satyrycznego w komiksowej formie jest trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak.

Drugi mural w tym roku
- Zależało nam na tym, aby działania prowadzone w ramach kampanii promocyjnej, były nieszablonowe, przyciągające uwagę mieszkańców i zachęcające do udziału w projekcie - mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu. - Dzięki dotychczasowym działaniom, od stycznia do końca czerwca 2018 roku badania wykonało już 692 osoby, co nas bardzo cieszy, ich liczba z miesiąca na miesiąc rośnie. W tym roku wykonaliśmy już murale w Kościerzynie i Kwidzynie, a mamy w planach wykonanie jeszcze podobnych murali w Bytowie i Starogardzie Gdańskim. Wszystkie te miejscowości należą do obszarów „białych plam”.

Trzy grupy badanych
Takie niestandardowe działania to jeden z elementów trzyletniej kampanii organizowanej w ramach tego projektu. Dzięki niemu z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać aktywni zawodowo, zarówno kobiety jak i mężczyźni, zaliczający się do trzech grup.

Do pierwszej grupy zaliczają się wszyscy w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. W drugiej są osoby w wieku 40-65 lat, również bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego. Natomiast w ostatniej są ci w wieku 25-65 lat, którzy mieli krewnych z zespołem Lyncha.

Warto wiedzieć
Do projektu można się zgłosić poprzez formularz na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Projekt realizuje spółka Copernicus, jeden z największych samorządowych podmiotów leczniczych w woj. pomorskim. Spółka w swojej strukturze posiada dwie pracownie endoskopowe (Szpital św. Wojciecha i Szpital im. M. Kopernika) oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii, będące specjalistycznym ośrodkiem zajmującym się diagnozą i leczeniem chorób nowotworowych. Oprócz tego badania można wykonać również w ośrodkach współpracujących: w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Medpharmie w Starogardzie Gdańskim.

W Kwidzynie przy realizacji projektu pomagali wicedyrektor SP 5 w Kwidzynie Mirosław Dudek oraz Urząd Miejski.

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto