MMTS Kwidzyn odpadł z PGNiG Pucharu Polski po starciu z pierwszoligowcem z Legnicy

MMTS odpadł z rywalizacji pucharowej już po swoim pierwszym spotkaniu.
MMTS odpadł z rywalizacji pucharowej już po swoim pierwszym spotkaniu. Fot. Mirosław Wiśniewski
MMTS Kwidzyn odpadł z PGNiG Pucharu Polski już po swoim pierwszym spotkaniu. Podopieczni trenera Dmytro Zinchuka przegrali na wyjeździe z Siódemką Miedzią 29:28 i to pierwszoligowiec z Legnicy zagra w 1/8 finału tych rozgrywek.

Mimo starań o przywrócenie odpowiedniej rangi rozgrywkom Pucharu Polski rywalizacja ta nadal traktowana jest po macoszemu. O ile zaangażowaniu i ambicji drużyn z niższych klas nie można nic zrzucić, to zespoły z Superligi często traktują rywalizację w pucharze jako zło konieczne i starają się jak najszybciej usunąć się z dalszej rywalizacji. Powodów jest kilka: obawa o niepotrzebne kontuzje, oszczędności przy organizowaniu meczów wyjazdowych czy też konieczność rozegrania kolejnych spotkań w ustalony harmonogram przygotowań. Z drugiej strony zespoły posiadające szerszą kadrę właśnie w Pucharze stawiają na graczy, którzy mają mniej szans na regularne występy w pierwszym zespole. Stąd też w rozgrywkach pucharowych często dochodzi do zaskakujących wyników i porażek faworyzowanych drużyn.

MMTS Kwidzyn swoją przygodę z PGNiG Pucharem Polski rozpoczął od 1/16 finału, w którym zmierzył się z Siódemką Miedzią Legnica. Pierwszoligowiec wcześniej przebrnął przez dwa mecze rundy wstępnej eliminując Stal Gorzów i Olimp Grodków i miał tez ochotę na pokonanie Kwidzyna. Tym bardziej, że mecz odbywał się na ich terenie, przy wsparciu miejscowych kibiców. Dla podopiecznych trenera Dmytro Zinchuka był to natomiast pierwszy mecz rozgrywany o stawkę, po krótkim okresie przygotowawczym, a także przetarcie przed czekającą kwidzynian rywalizacją w PGNiG Superlidze.

Legniczanie rozpoczęli od mocnego uderzenia i po 9 minutach prowadzili 3:1. Kwidzynianie szybko zdobyli jednak drugą bramkę i starali się utrzymywać kontakt z drużyną rywali. W efekcie dość długo utrzymywała się skromna 1-2 bramkowa przewaga Siódemki Miedzi Legnica. Sytuacja ta utrzymała się do 21 minuty i stanu 9:7. Następnie, po golach Kamila Netza i Michała Potocznego, kwidzynianie doprowadzili do remisu 9:9. Niestety chwilę później gospodarzom ponownie udało się odskoczyć na dwie bramki przewagi - 12:10. Jeszcze przed przerwą czerwono-czarnym udało się jednak odrobić straty, a bramki Patryka Grzenkowicza, Alana Guziewicza i Kacpra Adamskiego pozwoliły kwidzynianom na zakończenie pierwszej części meczu remisem 13:13.

Po przerwie bramkę zdobył Andrzej Kryński, a MMTS po raz pierwszy objął prowadzenie w tym spotkaniu - 13:14. Legniczanie w rewanżu zdobyli jednak trzy bramki z rzędu i odskoczyli rywalom na dwa trafienia - 16:14. MMTS jednak nie dawał za wygraną i zrewanżował się dokładnie tym samym. Dzięki trafieniom Damiana Przytuły i Michała Pereta kwidzynianie ponownie zatem prowadzili jedną bramką - 16:17. Chwilę później gospodarze doprowadzili jednak do remisu po rzucie karnym Adama Skrabani, a wyrównany stan meczu utrzymał się aż do 48 minuty spotkanie. Wówczas to kwidzynianom udało się odskoczyć rywalom na dwie bramki po trafieniach Patryka Grzenkowicza i Roberta Orzechowskiego - 22:24. Niestety w kolejnych minutach nie było już tak różowo. Przewagę na parkiecie zdobyli bowiem gospodarze, którzy zdobyli 6 bramek przy zaledwie dwóch trafieniach Kwidzyna. W efekcie po 58 minutach gry Siódemka Miedź prowadziła 28:26. Bramka Alana Guziewicza pozwoliła kwidzynianom zmniejszyć straty do jednej bramki. Chwilę później trafił jednak Paweł Paterek, na co MMTS odpowiedział bramką Kacpra Adamskiego. Gospodarze nadal prowadzili więc w tym spotkaniu zaledwie jedną bramką. W ostatnich sekundach meczu kwidzynianie zdołali jednak wyłuskać piłkę i przeprowadzić kolejny atak na bramkę gospodarzy. Niestety bramkarz Miedzi obronił rzut Damiana Przytuły i kwidzynianie musieli pożegnać się z rywalizacją pucharową już w swoim pierwszym spotkaniu.

MSPR Siódemka Miedź Legnica - MMTS Kwidzyn 29:28 (13:13)

Siódemka Miedź: Mazur, Dekarz - Majewski 1, Przybylak, Płaczek 4, Kowalik, Skrabania 5, Piwko 1, Drozdalski 2, Wychowaniec 1, Styrcz 1, Mosiołek 7, Paterek 7.
MMTS: Szczecina, Dudek, Matlęga - Grzenkowicz 3, Orzechowski 1, Kryński 1, Peret 2, Adamski 5, Biegaj, Guziewicz 3, Netz 3, Ossowski 1, Potoczny 3, Landzwojczak 2, Przytuła 4.