MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzynianka wśród najzdolniejszej młodzieży w Polsce. Dwutygodniowy obóz odbywał się online

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Tegoroczny obóz wyjątkowo odbywał się zdalnie.
Tegoroczny obóz wyjątkowo odbywał się zdalnie. Fot. materiały nadesłane
Natalia Deyna wzięła udział w VI obozie naukowym „ADAMED SmartUP” organizowanym dla uzdolnionej młodzieży. Kwidzynianka była jedną z 50 uczestników tego obozu i jedną z dwóch osób reprezentujących Pomorze. Sam obóz wyjątkowo odbywał się jednak online, a uczestniczy poznawali zagadnienia z biologii molekularnej i fizyki kwantowej, robotyki i nanotechnologii oraz podstaw nauk medycznych.

Rokrocznie uczestnicy programu „ADAMED SmartUP” spędzają dwa letnie tygodnie na poszerzeniu swoich horyzontów i rozwijaniu zainteresowań w ramach obozu naukowego. Do tej pory odbywał się on w Warszawie, a uczniowie pracowali m.in. w laboratoriach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W związku z pandemią COVID-19, Fundacja Adamed, będącą organizatorem programu, podjęła decyzję o zmianie formuły obozu ze stacjonarnej na online. W gronie uczestników znalazł się w tym roku m.in. Natalia Deyna z Kwidzyna.

Uczyli się w zaimprowizowanych domowych laboratoriach

Forma online wydarzenia nie wpłynęła jednak na ogromną wagę przykładaną przez organizatorów do aspektu ćwiczeń praktycznych i samodzielnego przeprowadzania eksperymentów oraz pracy w grupie i integracji uczestników. Uczniowie w swoich zaimprowizowanych domowych laboratoriach, dzięki przesłanym pomocom naukowym, uczyli się m.in. szycia chirurgicznego, analizowali skład różnych roztworów czy programowali roboty. Wzięci pod skrzydła wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach, pracowali podzieleni na cztery grupy: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie.

– Te dwa tygodnie były dla mnie szkoleniem, aby przełamać barierę prowadzenia rozmów online. W tym roku idę na studia i z pewnością bardzo mi się to przyda – zauważa Natalia Deyna z Kwidzyna.

W trakcie dwóch tygodni uczestnicy wykazali się olbrzymim zaangażowaniem. Aktywnie brali udział w zajęciach i wykładach, podejmowali dyskusje z prowadzącymi, a „po godzinach” długo rozmawiali we własnym gronie o swoich zainteresowaniach i inspiracjach.

Obóz dla najbardziej utalentowanych uczniów w Polsce

– Z naszymi nowymi absolwentami udowodniliśmy, że nauka online może być bardzo interaktywna i praktyczna, także w kontekście zadań manualnych. Jestem też przekonana, że tegoroczni uczestnicy obozu, pomimo odległości świetnie się poznali, a nawet zaprzyjaźnili i dołączają teraz do społeczności ADAMED SmartUP jako naprawdę zgrana grupa – podkreśla Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Uczniowie, biorący udział w obozie, należą do najbardziej utalentowanych w Polsce. Ogromną wartością tej inicjatywy jest dla nich możliwość poznania rówieśników, podzielających ich pasję do nauki i wymiana z nimi swoich doświadczeń. Dlatego od początku programu organizatorzy przykładali dużą wagę do integracji środowiska młodych naukowców, przyszłych liderów innowacji. Elementem tych działań jest stworzenie dla nich przestrzeni do aktywnego spędzenia ze sobą czasu poza wykładami i zajęciami stricte naukowymi. Wśród absolwentów programu dobrze znane i wspominane są np. warsztaty kulinarne. W ubiegłym roku zaś w trakcie obozu powstał nawet chór ADAMED SmartUP. Także teraz w formie online uczestnicy mieli szansę na dobrą zabawę o pozanaukowym charakterze.

Od tańca, przez żonglerkę po wspólne rozwiązywanie zadań

– Na samym początku byłam pod dużym wrażeniem, ile się dzieje na samym obozie oraz że jesteśmy w stanie aż tyle zrobić przy pomocy komputera. I nie chodzi tu o zajęcia, a o to, co działo się poza nimi. Integracja pojawiła się między wszystkimi grupami, poprzez różnorodne aktywności, od tańców, przez naukę żonglowania, po spotkania „po godzinach” i wspólne rozwiązywanie zadań – wspomina Natalia Deyna z grupy „Inżynieria i robotyka”.

Część nowych absolwentów od razu po obozie wróciła do szkoły, a część zmierza już na uczelnie wyższe. Jednak niezależnie od tego, gdzie będą się teraz uczyć, deklarują gotowość na nowe wyzwania i śmiało zamierzają realizować swoje naukowe plany.

– Od października rozpoczynam studia w Krakowie, na AGH, na kierunku tworzywa i technologie motoryzacyjne. Obóz na pewno uświadomił mi też, że jest bardzo dużo możliwości rozwoju i trzeba się mocno starać, aby coś osiągnąć, zdobyć wiedzę. Dlatego też już na pierwszym roku studiów planuję dołączyć do koła naukowego związanego z inżynierią. Będę też starała się odbyć jak najwięcej staży, aby mieć jak najwięcej praktyki – zdradza Natalia.

1 września wystartowała już siódma edycja programu

Zakończony właśnie obóz nie zamyka jeszcze 6. edycji programu. Spośród jego uczestników zostanie wybranych dziesięciu laureatów nagrody głównej, którzy w nadchodzącym roku szkolnym otrzymają możliwość udziału w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Przez dziesięć miesięcy pod opieką mentora, który pomoże im w rozwoju w wybranym kierunku, będą uczestniczyć w dostosowanych do ich potrzeb zajęciach dodatkowych, wyjazdach czy stażach. Po roku trojgu z nich przyznane zostanie stypendium finansowe do wykorzystania na dowolny cel związany z naukową karierą.

Na udział w obozie i konsultacjach w przyszłym roku mają szansę wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych w Polsce, w wieku 14-19 lat. Rejestracja do 7. edycji programu ADAMED SmartUP wystartowała 1 września.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto